Go to

Blog Draw Planet

DRAW PLANET DOPORUČUJE: VÝSTAVY V LISTOPADU

Date: 17. October 2018 v 16:20

František Kupka 
od 7.9. 2018 do 20.1. 2019, Valdštejnská jízdárna

Výstava obsahuje dílo Františka Kupky od devadesátých let 19. století až po díla z padesátých let 20. století.

Návštěvník si díky chronologickému řazení děl projde celým umělcovým vývojem od symbolismu až po abstrakci, u jejíhož zrodu sám stál. Přijďte se seznámit s Kupkou jako se satirickým kreslířem, znamenitým ilustrátorem, malířem symbolistických děl, prvních expresionistických portrétů i abstraktního umění.

Nenechte si ujít výstavu jednoho z nejznámějších českých malířů. Doporučujeme všem, kteří se zajímají o umění.

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/

 

Pokoje 2018

9.11. ‑ 18.11.2018, Kampus Hybernská

Přehlídka mladého umění z ateliérů českých vysokých škol letos na téma „Ozvěna“. Jedná se o jedinou akci svého druhu v České republice, kde se setkávají práce studentů z různých koutů republiky. Studentům i návštěvníkům umožňuje nečerpat inspiraci a setkat se s novými nápady.

Zajímáte se o moderní, občas i experimentální umění a umělce? Nenechte si akci ujít!

https://www.facebook.com/events/438007210010303/

 

Blanka Matragi: Timeless

7.10.2011 ‑ 31.12.2020, Obecní dům

 

Obměněná expozice mapuje více jak pětatřicetiletou kariéru módní návrhářky a designérky Blanky Matragi. V krásných secesních prostorách Vás čekají exkluzivní Haute Couture modely i přírodními živly inspirovaná kolekce Elements 2017. Také se můžete těšit na sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky.
Výstavu doporučujeme jako skvělou inspiraci pro milovníky módního návrhářství a fashion ilustrace

http://www.obecnidum.cz/en/vystava/blanka-matragi/

 

Ašot Haas – GEOCODE

  01.11.2018 – 29.11.2018, DSC Gallery

Slovenský výtvarník Ašot Haas, který se zařadil do sbírek významných galerií po celé Evropě i USA, vystavuje v Praze své práce již poněkolikáté. Prostřednictvím nových materiálů a technologií spojuje ve svých dílech realitu a virtuální svět. Ze základních geometrických tvarů mu pod rukama vznikají fascinující nadčasová díla. Ve své tvorbě experimentuje s různými technologiemi a materiály čímž se snaží reagovat na současnou dobu.
Všichni, kteří obdivujete propojení umění a moderních technologií, nenechte si výstavu ujít!

http://www.dscgallery.com/vystavy/asot-haas/

Olejové pastelky Lightfast

Date: 17. October 2018 v 15:16

Lightfast-Lifestyle-54-min-1024×683

Firma Derwent představuje novou kolekci pastelek Derwent Lightfast. Jsou to úplně první pastelky na bázi oleje se 100% světlostálostí a hladkou strukturou.
Jádro pastelky je dlouhodobě odolné proti změnám barvy, což zajišťuje světlostálost uměleckých děl po dobu až 100 let. Barvy jsou hladké a krémové a dají se skvěle vrstvit. A co víc, s pastelkami z kolekce Derwent Lightfast můžete kombinovat i média pro olejové barvy jako třeba saflorový olej! Terpentýn samozřejmě ne. 🙂

V čem jsou oproti konkurenčním pastelkám Faber Castle a Prisma lepší? Pastelky od Prismy velmi rychle ubývají a často se lámou, možná proto Prisma zůstává jen na americkém trhu. Faber Castle mají dobrou tuhu, ale práší se a když se pokusíte prach sfouknout, může vám celý papír zamazat. S pastelkami Derwent Lightfast tyto problémy mít nebudete. Jsou sice zatím dostupné jen ve škále 36 barev, ale do konce roku Derwent plánuje vydat dalších 36 odstínů!

Tuto skvělou sadu najdete v obchode u naších partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 17.10. do 17.11. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Rádi byste se naučili nádherné, detailní a zářivé kresbě moderními pastelkami? 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelek-barevna-kresba-pro-zacatecniky/

Život Fridy Kahlo

Date: 17. October 2018 v 14:30

44118677_1994575370589309_2594714271795380224_n

V osudu charismatické a žhavé Mexičanky Fridy Kahlo byla spousta dechberoucí dobrodružství a tragických neúspěchů.

Události v jejím životě se střídali jako obrázky v kaleidoskopu: jasné barvy, plátna a štětce, osudné neštěstí, geniální manžel-podvodník a dokonce i román se Lvem Trockým… Ani většina filmů se může pochlubit takovými zápletkami!

Fridinu bezstarostnému dětství byl najednou konec, když šesti letech dostala strašnou nemoc jako je obrna – nakažlivé onemocnění nervového systému.
Uzdravila se, ale nezůstalo to bez následků. Infekce pronikla hluboko do těla malé Kahlo a způsobila jí nenapravitelné poškození pravé nohy. Dívka začala výrazně kulhat, a proto si vysloužila od svých vrstevníků přezdívku “Frida – dřevěná noha”.

Ovšem urážky a obscénní vtipy naši hrdinku nezastavili: naschvál se začala se všemi prát.

Deset let po zákeřné obrně čekal Kahlo další šok, ještě vážnější než první.
Budoucí umělkyně se dostala do hrozné dopravní nehody. Trolejbus narazil do autobusu, ve kterém dívka jela. Jen zázrakem Frida přežila. Lékaři objevili u sedmnáctileté Kahlo dva tucty obtížných zlomenin a břicho dívky bylo probodnuto železnou tyčí.

Když Frida vyklouzla ze spárů smrti, zůstala na lůžku déle než na rok. Aby se k smrti neunudila, poprosila dívka svého otce, aby ji koupil malířské potřeby.

Takže pro Kahlo byl vynalezen speciální aparát, který ji umožnil kreslit v posteli. Takto se Frida poprvé začala věnovat umění a dosáhla v této oblasti obrovského úspěchu.

Hlavní tragédie v životě Fridy Kahlo, ironicky, byla také začátkem cesty ke světové slávě.

Další významnou událostí v životě nejslavnější mexické umělkyně bylo setkání se slavnějším malířem Diego Riverou.

“V životě jsem měla dvě nehody: první byla srážka autobusu s trolejbusem a druhá byla Diego,” řekla Frida o jejich vztahu.

Rivera, sic upřímně spojený se svou ženou, přesto nemohl být věrným manželem: monogamie doslova odporovala jeho vlastnímu pojetí. Umělec byl zvyklý na pozornost žen a ani se nesnažil vzdát se vztahů s jinými dámami.
Ale Kahlo dlouhé mexické noci neproplakala: zvykla si trávit čas se svými milenci i milenkami a začala se bavit stejně jako nestálý Diego.
Rivera byl rozzuřený a pár se musel rozvést. Ale jen proto, aby se znovu za rok znovu vzali.

 

Frida věděla, jak si život užít: umělkyně milovala tequillu, hodně kouřila a za každých okolností se smála hlasitým smíchem.

V roce 1950 se však důsledky havárie znovu projevili a Frida se musela podrobit několika operacím, po nichž byla Mexičanka trvale připoutána na invalidní vozík. Brzy ji měli dokonce amputovat pravou nohu.
Ale Frida zůstala až do posledního dne neuvěřitelnou optimistkou a svůj poslední obraz namalovaný týden před svou smrtí, pojmenovala “Viva la vida!”, Což znamená “Žijte život!”.

Inktense akvarely

Date: 11. October 2018 v 16:22

22222

Nové Inktense v akvarelové, cestovní sadě mají všechny přednosti pastelek Inktense. Akvarelové pánvičky však usnadňují zabírání větších ploch a malbu celkově.

Sada obsahuje 12 odstínů s fantastickou světlostálostí, což nabízí jen firma Derwent. Barvy jsou hodně zářivé. Většina odstínu patří k přírodním.
Také v balení najdete houbičku na pohodlné odsání přebytku vody, mini vodní štětec, který je pro cestování jako stvořený a paletku, která je součástí sady a má 5 přihrádek.

To hlavní, co odlišuje Inktense akvarel od obyčejného je, že pozadí, které je vytvořené Inktense a zafixované vodou se dál nerozmývá. Můžete přes něj dál malovat a zůstane netknuté. Toho u klasických akvarelů nedosáhnete!
To, že je barva po zaschnutí permanentní, Vám také umožňuje malbu na textil a hedvábí a především vrstvení. Jen při malování na textil je barvy třeba přežehlit. Dílo poté přežije i praní. 🙂

Tuto skvělou sadu najdete v obchode u naších partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 15.10. do 15.11. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Tags: , , ,

Význam úhlu pohledu ve fotografování

Date: 10. October 2018 v 18:07

{ada580be-b0e7-ed0f-c1c6-6ba989a5b109}

Definice úhlu pohledu
Úhel pohledu je pohled na objekt, který nalezneme v procesu focení a zachytíme focený objekt v daném bodě. Stejně se dá obraz zachytit na plátno a film nebo digitální matrice kamery.

Trocha historie
Fotografové dlouhou dobu používali stejné principy kompozice jako umělci v malířství.

Postavení fotoaparátu nebylo závislé na tvůrčí myšlence fotografa, ale na jeho výšce nebo výšce stativu. Všechny fotografie byly pořízeny z identických bodů focení a vypadaly podobně. Tyto principy přetrvávaly až do okamžiku, kdy slavný francouzský fotograf Nadar udělal fotografii Paříže z výšky při letu balónem.

Za svou akci byl zesměšňován umělcem Daumierem, který na jeho počin dokonce vytvořil karikaturu s popiskem “Nadar povýšil fotografii na úroveň skutečného umění” (v doslovném překladu „Nadar zvedl fotografii na výšku skutečného umění“).

Časem se však ukázalo, že toto sarkastické prohlášení Daumiera bylo skutečným odrazem pravdy. Nadar nejprve použil úhel pohledu, který by se v malbě nikdy nepoužil. A to byl začátek revoluce ve fotografické vizi světa.

Tuto inovaci uvítali hlavně avantgardními umělci, kteří hledali nové cesty k odrazu rychle se měnícího světa na počátku dvacátého století.

Jaké jsou úhly pohledu a jejich uplatnění
Mírná změna polohy foťáku vzhledem k objektu změní pouze některé prvky záběru a na výsledné fotografii nebude rozdíl tak patrný. Zatímco výrazná změna úplně promění kompozici celé fotografie.
Pokud někdy budete chtít dosáhnout jasnějšího obrazu, nebojte se experimentovat a úplně změnit úhel, ze kterého fotíte.
Je zajímavé porovnat záběry s nízkou a vysokou pozicí fotoaparátu. Horní nebo spodní úhel je dobré aplikovat v závislosti na kreativní myšlence a představě, kterou chcete záběrem přenést.

Spodní úhel pohledu


Například pomocí záběru zespodu můžete zdůraznit výšku skoku sportovce. Díky použití nižšího úhlu bude objekt vypadat větší s vznešenější. Objekt bude budit dojem větší důležitosti a použitý úhel ještě zdůrazní jeho expresivitu.
U spodního úhlu se zdá, že předmět z fotky je nakloněn dopředu nebo dozadu. To dělá obraz dynamičtější. Účinky dynamiky a pohybu můžeme výrazně zvýšit pomocí diagonálně konstruované kompozice.

Horní úhel pohledu


Focení z výšky způsobí, že budou objekty vypadat, jakoby je někdo zamáčkl do země. S pomocí pohledu shora můžete na snímku zobrazit množství místa a umístění objektů na ploše. Také můžete zdůraznit pozici důležitého objektu v celkové kompozici.
Při fotografování v ateliéru vám horní úhel umožní vytvářet originální záběry. V tomto případě musíte však pamatovat na možnost narušení obvyklých proporcí.

Směr fotografování

Dalším z důležitých ukazatelů, které charakterizují úhel pohledu ve fotografii, je směr natáčení: diagonální, centrální, s odsazením (ze strany).

Při použití centrálního pohledu je sestavena čelní kompozice (na obrázku B), ve které se shoduje osa obrazu a optická osa objektivu fotoaparátu. Výsledkem je, že se objekt stává plochým, ztrácí hloubku.

Při postupném přemístění kamery z centrální osy doprava nebo doleva získáme boční úhel, při kterém se objekty stanou více objemnými (na obrázcích B, D, D).

Větším posunem se dostaneme až do fáze, kdy je fotografovaný objekt umíněn diagonálně od místa focení. Takový pohled se nazývá diagonální (na obrázku A).

Tato technika se často používá v architektonické fotografii nebo při fotografování městské krajiny.

Experimentování je důležité pro každého začínajícího fotografa.

Doufáme, že Vám článek pomohl a všechny, kteří by se chtěli nechat provést úžasným světem fotografovaní úplně od základních věcí jako je nastavení foťáku až do parádní výsledky, zveme na náš Kurz Fotografovaní v Draw Planet!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45