Go to

Blog Draw Planet

Fantazie a představivost

Date: 20. February 2018 v 17:44

Jsme si jistí, že moderní člověk je vybaven nápaditým myšlením a fantazií. Pokud se domníváte, představivost nemáte, je tento problém výhradně v hlavě. Fantazie je jako sval – cítíme ho, až když ho namáháme. Koneckonců, aby byly svaly velké, musí být neustále trénovány. Abyste byli schopni rozvíjet fantazii a imaginativní myšlení, musíte je také trénovat. Podívejme se na to podrobněji.

Co je podle Vás představivost? Pokud nemáte dostatek fantazie, abyste odpověděli na tuto otázku, máte opravdu vážné problémy s představivostí! Nebojte, to byl jen vtip. 🙂 Fantazie nebo představivost není něco abstraktního a nehmotného. Naopak. Fantazii je třeba nastavit nějakým směrem, pracovat s ní v jedné oblasti nebo na jedné myšlence. Představivost není taková, že je, nebo není.

Imaginace nebo fantazie je psychická schopnost. Pomáhá nám vytvářet imaginární obrazy, které ve vnějším světě nenajdou skutečný odraz. Každý má fantazii, jen ji někdo trénuje a někdo ne. Takže pro rozvoj fantasie a představivosti jsou nutná cvičení!

Chcete-li rozvíjet představivost a fantazii, je nejvhodnější tvůrčí činnost. Musíte rozvíjet pravou hemisféru mozku, která je za tvořivost a představivost zodpovědná. Ve škole jste rozvíjeli pouze levou hemisféru mozku – logické myšlení.

Jaké činnosti pomáhají rozvíjet fantazii? Co třeba kreslení? To je skvělý způsob, jak rozvinout představivost a fantazii. Koneckonců, chcete-li něco kreslit, musíte si to nejprve představit a teprve potom můžete přenést své myšlenky na papír.

V Draw Planet máme pro kreslení nejlepší podmínky. 🙂 Mimo jiné hlavně inspirativní ateliéry a šikovné lektory, kteří Vám rádi ukážou tu správnou cestu. Přijďte k nám na návštěvu nebo se rovnou přihlaste na kurz a přidejte se k nám ve společném rozvíjení fantazie!

Tags: , , , ,

Jackson Pollock

Date: 16. February 2018 v 16:21

jackson-pollock-1

“Když jsem uvnitř malby, nevím, co dělám. Porozumění přichází později. ”
Americký umělec Jackson Pollock se stal vůdcem abstraktního expresionismu a měl významný dopad na umění druhé poloviny XX. století.

V počátečních dílech Pollocka je vidět vliv mexických umělců Diega Rivery a Jose Clementa Orozca, které v té době obdivoval. Po seznámení s pracemi Pabla Picassa a surrealisty se jeho práce stává symboličtější.

Po dlouhou dobu se Pollock pokoušel použít psychoanalýzu na vyrovnání se s depresí. Vysvětluje to jeho zájem o teorii archetypů Carla Gustava Junga, která měla silný vliv na jeho práci mezi lety 1938-1944.

V roce 1947 Pollock vynalezl novou techniku, začal pracovat na obrovských plátnech. Pokládal je přímo na podlahu a stříkal na ně barvy ze štětců, aniž by se pláten štětcem dotkl. Následně se tato technika stala známá jako technika „kapání“, ačkoli sám umělec upřednostňoval termín „tekoucí technika“. Právě kvůli tomu dostal přezdívku Jack the Dripper.

Tags:

Akryl vs Olej

Date: 15. February 2018 v 16:16

4e46301e22f82fb57002c2d0147a3472

Nejběžnějšími technologickými variantami barev jsou
akryl a olej.

Hlavní rozdíl mezi akrylátovými a olejovými barvami tkví v jejich chemickém složení. První varianta se skládá ze syntetiky. Druhá možnost se v zásadě může vyrábět z přírodních komponentů. Akrylové barvy se vyrábějí s použitím vody a olejové rozpouštěním barviva v oleji.

Mimochodem mnozí současní umělci při tvorbě obrazů používají oba typy barev najednou. Základ obrazu vytvoří pomocí akrylových barev a detaily na povrchu dělají olejem. V tom případě není nutné čekat, než uschne podmalba.
Ještě jednou krátce popíšeme vlastnosti barev.
Akrylové barvy: vyrábí se na bázi vody a syntetických barviv, mírně tmavnou po uschnutí, lze Olejové barvy: tvoří se na bázi přírodních olejů (občas na bázi syntetického vysoušecího oleje) a barviv, po zaschnutí drží barevnost, zpravidla vyžadují práci s plátnem před nanášením.

Nejlepší je, vyzkoušet olejomalbu a akryl u nás v Draw Planet! Pochopíte jejích kouzlo a naučíte se tipům a trikům, které Vás dovedou ke krásným výsledkům. Těšíme se na kurzu! 😉

Tags: , , , ,

Proces učení

Date: 11. February 2018 v 19:06

4d8c5b6f3956ac741f421d489f08f3e4

Chcete-li se naučit kreslit a malovat, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak vůbec přistoupit k procesu učení.

Vzpomeňte si na to, jak jste se naposledy učili třeba cizí jazyk. Co pro vás bylo nejúčinnější? Opakovat to samé dokola, nebo si vytvořit příběh? Určitě bude stejný princip fungovat i u kreslení. Jestliže vám víc utkvělo v hlavě opakování, kreslete stejnou věc pořád dokola. Zapamatujete si dobré i špatné tahy a najdete chyby!

Pokud máte radši příběhy, malujte předlohu detail po detailu, postupně a s dlouhým rozmyslem.

Ujasněte si, co se právě chcete naučit. Rozdělte si to na menší úkoly. Když budete trénovat třeba kresbu tužkou, nejdříve si protrénujte šrafování, pak třeba stínování. Pokud jste nikdy nekreslili, drobné úkoly a cvičení na začátek jsou nejlepší!

Přijímejte a vyhledávejte pomoc s učením od kamarádek a kamarádů. Tak jako při učení na test se můžete učit malovat spolu, zadávat si navzájem úkoly a zkoušet se z dovedností. Samozřejmě to nesmí dospět k vytahování se, jde o zralý přístup :)!

Když začnete s novou činností, nadchnete se a žijete z radosti z každého postupu! Počáteční euforie z nových dovedností ale při procesu učení často postupně upadá. I když tvorbu milujete, nejspíš tohle „vystřízlivění“ prostě přijde. Jak s tím bojovat? Vzpomeňte si, kde jste byli na začátku, a jak se vám dřina vyplatila.

Někdo si také řekne, že už se naučil z uměleckého světa dost a je čas na nové záliby. Ať už se naučíte základy kreslení a malování rychleji nebo pomaleji, dovednost utvrdíte tím, že ji nenecháte plavat. Když vás láká přesunout se k jinému koníčku, spojte to! Začali jste s turistikou? Vrhněte se na plenéry! Zaujal vás fotbal nebo gymnastika? Vrhněte se na portrét oblíbeného sportovce! V době mnohých možností se těžko udržuje pozornost u jedné činnosti, ale nenechte se pohltit.

Tags: , , , ,

Kdy byla vynalezena fixa

Date: 8. February 2018 v 16:45

zigtwinsset

Na konci roku 1959 se v Tokiu objevily první fixy. Byly okamžitě vyprodány.
Japonsko je země kaligrafie. Ke každému japonskému domu patří štětec a lahvička s tuší. Fixa se proto měla stát velmi užitečným nástrojem. Měla zjednodušit kaligrafické psaní, na rozdíl od pera by dokázala vytvářet na papíře i tlusté linky. Přestože byla propagována jako náhrada za kaligrafické štětce, změnila fixa rychle svou specializaci. Ukázalo se, že nový nástroj neumožňuje psát na papír tahem v různých tloušťkách. Jako náhrada tužek pro dětské kresby byla však perfektní.

Výrobce si to rychle uvědomil a 17. března 1960 se objevily první sady barevných fix. Od té doby popularita tohoto jednoduchého pera pro kreslení a psaní rychle vzrostla.

Podle složení barvicí kapaliny rozdělujeme fixy na dva typy. Ty, které jsou naplněny inkoustem obsahujícím alkohol a ty s inkoustem na bázi vody. Navenek je můžeme rozpoznat podle konstrukce víčka. Fixy naplněné inkoustem s alkoholem mají ucelené uzávěry, které těsně uzavírají špičku. Fixy s inkoustem na bázi vody jsou vybavené větrajícími uzávěry. První typ je vhodnější pro psaní, druhý pro kreslení. První je považován za “dospělý” nástroj určený pro seriózní práci, druhý za “dětský”, protože je bezpečnější.

Ve středověku se prototyp fixy objevil ve formě husího peří. Stejný princip: Brk husího pera byl naplněn inkoustem. Zkosený hrot brku husího pera zanechával na papíře stopu inkoustu.

A přes to všechno je marker vynálezem dvacátého století. A to to není jen jedno psací zařízení, ale máme k dispozici celou rodinu skvělých nástrojů. Markery (popisovače) jsou vlastně fixy určené pro psaní na papíře. Poté máme fixy pro psaní na dřevo a látku i fixy- zvýrazňovače a oddělovače textu.

Jedno z neobvyklých použití fixy lze nalézt i ve zdravotnictví. Existují chirurgické popisovače kůže. Označují se s nimi části těla před chirurgickými operacemi. Inkoust v tomto fixu je nesmazatelný, netoxický a má krásnou fialovou barvu.

Tags: , , ,