Go to

Draw Planet Blog CZ

Výstavy v říjnu

4. October 2019

Daniel Pitín: Papírová věž
26. 9.– 29. 12. 2019
Galerie Rudolfinum

Průřezová výstava Daniela Pitína představí jeho malířskou tvorbu s důrazem na novější práce.
Výstava Papírová věž Daniela Pitína, českého umělce narozeného roku 1977, zahrnuje průřez jeho malířské tvorby. Název je metaforou k umělcovu vnímání dnešního světa médií a informací. Na více než třiceti dílech doplněných filmy budete mít možnost nahlédnout do umělcových inspiračních zdrojů. Díky malířskému talentu jsou jeho díla plná svůdných náznaků, lákavých zdánlivou snadností je uchopit. To je ovšem past vedoucí posléze do hlubin podivného šera světů za obrazy, temných hrozeb a nevyslovených nebezpečí. Přijďte se nechat pohltit změtí útržků teatrálních scén, filmových postupů vzbuzujících napětí, budování labyrintů kašírované reality paralelních světů.
Úžasný mix realistických maleb a abstraktních prvků, doporučujeme!

https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/pripravujeme/daniel-pitin/

Lukáš Musil: Azajtókzáródnak
25. 9. – 24. 11. 2019 Villa Pellé

Lukáš Musil, narozený roku 1984, se od roku 2006 věnoval tatuáži a pod pseudonymem MUSA byl jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě Musée du Quai Branly v Paříži. Lidskou kůži ale vyměnil časem za plátno a nyní prezentuje svá originální umělecká díla na výstavě Azajtókzáródnak. Celé výstave dominuje linie, která je podle umělce elementárním zobrazovacím prvkem. Kromě těchto zřetelných tematických prvků výstavy jako jsou svoboda, podstata, identita, nebo symbol a intimita tvoří podstatnou část výstavy i Musilova díla z předešlých let, která pomocí květin, obličejů, zvířat i lidí hledá výrazové prostředky. Samozřejmě ale nebudou chybět ani jeho nová díla vznikající v budapešťském ateliéru.
Výstava pro všechny, kteří mají rádi abstraktní malby a oceňují originalitu expozice.

https://villapelle.cz/lukas-musil-azajtokzarodnak/

Signal Festival 2019
10. 10. – 13. 10. 2019

Už po sedmé se do pražských ulic vrací Signal Festival – festival, který propojuje umění, městský prostor a moderní technologie.
Protože Signal Festival od svého vzniku prošel revolucí, je revoluce i letošním tématem. Z přehlídky videomappingu a light designu vyrostl v respektovaný festival digitálního umění a art/tech kulturní akci, která dnes patří k jedněm z největších v České republice.
Známá a všemi oblíbená akce Signal Festival každoročně překvapuje diváky, nenechte si ji ujít!
https://www.facebook.com/SignalFestival

Designblok 2019
17. 10. – 21. 10. 2019

Designblok založili roku 1999 Jana Zielinski a Jiří Macek. Nyní, o dvacet let později, se jedná o největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě.
Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií.
Doporučujeme všem, kdo se zajímá o design a návrhářství.
https://www.designblok.cz/

9c2e12d9684-kingston-university-c1727a92abf-kingstonschoolofartopenday

Když se řekne „talentová zkouška“ většina lidí si ji spojí s uměleckými obory. Nejde však jen o výtvarné umění ale i o design či architekturu, ke kterým se skládají talentové zkoušky a které lákají mnoho zájemců. Oproti jiným oborům se u těchto setkáváme s poměrně velkou konkurencí, která vyžaduje pečlivou, v některých případech i mnohaletou přípravu. U škol s uměleckým zaměřením je výtvarná zdatnost jedním z nejdůležitějších hledisek, ale sama o sobě bohužel nestačí. Přijímací komise vyžadují také znalosti v oblasti výtvarných technik, historie a technické schopnosti.

Jak můžou talentové zkoušky vypadat a jaké mohou mít školy požadavky?   

Každá střední i vysoká škola s uměleckým zaměřením má svoje vlastní přijímací řízení. Některé mají jen jednokolové přijímací řízení, některé dvou – či dokonce vícekolové přijímací řízení. Některé školy vyžadují domácí práce, jinde s uchazečem vedou přijímací pohovor a někde mají praktickou přijímací zkoušku.

Všem uchazečům doporučujeme, aby se s dostatečným předstihem informovali o tom, jakou formou přijímací řízení probíhá, jaké má škola požadavky na domácí přípravu (portfolio domácích prací) a jakým stylem probíhá samotné přijímací řízení. Ve většině případů naleznete tyto informace na webových stránkách jednotlivých škol, pokud ne, měli by vám pomoci na studijním oddělení nebo na sekretariátu školy.

Také rozhodně neuškodí, když se na školu půjdete podívat, nejlépe třeba v rámci dnů otevřených dveří. Pokud je škola nepořádá, můžete využít jiné příležitosti – obhajoby, výstavy klauzur…

Kde se s výtvarně zaměřenými talentovými zkouškami setkáte?

S výtvarně zaměřenými talentovými zkouškami se samozřejmě setkáte u uměleckých oborů – tedy především u oborů na Akademii výtvarných umění v Praze. Studovat zde můžete malířství, sochařství, kresbu, architektonickou tvorbu i restaurování. Standardně jde o šestileté magisterské studium, na jehož konci získáte titul MgA. Pro přijetí musíte prokázat výtvarný talent, motivaci, dostatečný všeobecný kulturní přehled a schopnost dalšího tvůrčího rozvoje a teoretické reflexe vlastní tvorby. V prvním kole odevzdáváte vlastní práce (cca patnáct až dvacet), ve druhém kole skládáte praktickou zkouška na místě. A takto druhé kolo probíhá:

  1. den – kresebná či plastická studie dle reálného modelu
  2. den – kompozice na zadané volitelné téma, zpracované v libovolném médiu (technice), test ověřující všeobecný kulturní přehled
  3. den – volná kompozice v libovolném médiu (technice)
  4. den – speciální ověřovací zadání příslušného pedagoga, souběžně probíhají pohovory s jednotlivými uchazeči.

Výtvarné talentové zkoušky také čekají na oborech architektury včetně zahradní architektury. U přijímacích zkoušek musíte předložit portfolio s výtvarnými pracemi a vytvořit návrh architektonického řešení konkrétního popsaného prostoru.

Jak se na zkoušky připravit?

Nejlepší řešení, je zapsat se přímo do přípravného kurzu na talentové zkoušky. Takový kurz nabízí většina veřejných škol s výtvarnými obory. Ideální je kreslit to, co vás bude čekat u přijímacích zkoušek, například pokud půjde o kresbu hlavy, zaměřte se právě na to. Rozhodně neuškodí ani účast v kurzech na základní umělecké škole, kde můžete o pomoc poprosit vyučujícího, případně se pokusit oslovit učitele výtvarné výchovy na střední škole. Nezapomeňte, že mnoho škol požaduje po uchazečích portfolio. Začněte s jeho tvorbou včas.

Příprava obvykle probíhá formou navštěvování výuky vedené odborníkem – ať už se jedná o skupinovou nebo individuální. Výuku vede kvalifikovaný odborník (obvykle sám umělec či pedagog výtvarného oboru), který je zde k tomu, aby posoudil, jak jste pokročilí, aby zadával úkoly, hodnotil a inspiroval. Zkušenost, kterou vám učitel předá formou konzultace, je při praktické výuce nenahraditelná.

Učitel dokáže objektivně zhodnotit vaše silné i slabé stránky. Ty silné vám pomůže rozvíjet a u slabých dokáže poradit, na čem potřebujete ještě zapracovat a jak.

V rámci kurzů přípravy na talentové zkoušky se obvykle probírá klasická kresba a malba. Účastníci se seznamují se s různými výtvarnými technikami, získávají praktické zkušenosti ve stínování, kompozici, perspektivě na úkolech jako jsou zátiší, portrét a figura.

 A rada na konec?

Nejdůležitější věcí, kterou člověk rozhodnutý se věnovat umělecké dráze musí udělat, je být ochotný věnovat splnění svého snu maximum času, energie, úsilí a píle. Na cestě k dosažení cíle vás může potkat mnoho překážet, ale nevzdávejte to. Berte je jako úkol, který je třeba vyřešit. Nikdo a nic by vás nemělo odradit od toho, čemu se chcete věnovat naplno a v čem se cítíte být opravdu dobý. Výtvarný obor má mnoho oblastí a určitě i vy najdete oblast, ve které se uplatníte. Řádná příprava na talentové zkoušky vám v tom pomůže.

Všem, kteří o se chtějí vydat tímto směrem, v Draw Planet nabízíme přátelské a inspirativní prostředí, potřebné pomůcky a hlavně skvělé profesionální lektory, kteří sami tyto obory vystudovali. Přihlaste se k nám na kurzu přípravy, ať máte klid a jistotu v tom, že jste na té správné cestě k úspěchu!

https://www.drawplanet.cz/kurz/priprava-k-talentovym-zkouskam/

Jak namalovat obraz

23. August 2019

8-shagov-chtobi-ponyat-i-prinyat-sovremennoe-iskusstvo-vse-chto-vi-boyalis-sprosit-1838-21913

Mnozí se chtějí naučit kreslit, ale bojí se začít a každého napadá spousta otázek. Jaký štětec a papír nebo plátno si vybrat?  Jak přistupovat k barvám? Kde mám začít? Dáme vám odpovědi na všechny tyto otázky. Zde si přečtete základní informace o tom, jak začít s učením se malovat. Postupujte podle těchto tipů, trénujte a cvičte a už se nebudete bát čistého listu. Získáte potřebné znalosti a základní dovednosti! Obraz se přiblíží, bude srozumitelnější a přinese spoustu potěšení.

Část 1. Přípravime se
1. Najděte inspirativní výkresový objekt
Stává se, že jste již vše připravili, ale nemůžete najít objekt, který byste chtěli kreslit. A na to byste měli myslet předem. Ve skříních a zásuvkách stolu bude určitě něco zajímavého. Hledejte vhodné předměty třeba i na nákupu v obchodě s potravinami. Prozkoumejte obrazy vašich oblíbených umělců a inspirujte se. Určitě vás něco napadne.

Pro začátek by měl váš výběr zahrnovat objekty, na které je příjemné se podívat. To je důležité pro vytvoření úspěšné práce. Zájem o barvu a tvar vás bude motivovat v procesu zpracování obrazu. Existuje spojitost mezi pocity k objektu a schopností odhalit vlastnosti objektu. Můžete zvládnout mnohem víc, než si myslíte.

2. Poznejte štětce a barvy
Zvedněte měkký a kulatý a štětec a porovnejte je. Vymáčkněte trochu akrylu z tuby na paletu. Pokuste se aplikovat neředěnou barvu pomocí různých štětců na plátno nebo zkuste akvarelem pár tahů na papír. Malujte jednoduché tvary, zkoušejte. Cítíte rozdíly v tazích s různými štětci? Přidejte trochu vody a znovu zkoušejte. Průměrná konzistence barvy má stejnou intenzitu barvy jako neředěná, ale její struktura je vyhlazená. A pak cvičte znovu s hodně zředěnou barvou. Sledujte, jak rychle barvy schnou s různým zředěním.

3. Začněte s abstrakcemi.
Abstrakce je zajímavý a snadný způsob, jak se připravit na práci v realističtějším stylu. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se vám líbí, abyste pocítili emocionální spojení s obrázkem. Nakreslete souvislou, úhlovou nebo zaoblenou čáru přes celý povrch listu jednoduchou tužkou. Můžete linie několikrát překřížit.

Vyplňte tvary ve výkresu barvami a odstíny, texturou barvy a štětcem. Vybírejte barvy, které se vám líbí. Poslouchejte svůj vnitřní hlas. Hlavním úkolem je dělat vše tak, jak se vám líbí, zapomenout na všechno ostatní.

Malujte obrázky ve své fantazii
Věnujte se každodenním činnostem a malujte obrázky jen ve své fantazii. Hledejte harmonii mezi povrchy a texturami, které vidíte kolem sebe. Přemýšlejte nad možnými metodami práce se štětcem a nanášením barvy.

Přijďte si do Draw Planet namalovat svůj první obraz! Máme na to skvělé inspirativní prostředí, kvalitní pomůcky i materiály a lektory, kteří vám pomohou odbourat obavy. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Výstavy v září

23. August 2019

5ad4b91e7db6930965063297

Festival Ilustrace v trafice 
22. 8. – 4. 9. 2019, Artrafika

Artrafika představí na festivalu Ilustrace v trafice současné autory ilustrace, komiksu a kresby. Mimo skupinovou výstavu více než patnácti autorů čeká návštěvníky bohatý doprovodný program plný koncertů, workshopů, besed a mnoha dalšího po celou dobu konání festivalu.
https://www.facebook.com/events/332246767402398/

LUSTR 2019 
19. 9. – 24. 9. 2019, Kampus Hybernská

Lustr je mezinárodní festival současné ilustrace. Ilustrace reflektuje celospolečenská témata, proto je letošním ústředním tématem svoboda. Čekají Vás díla mnoha tuzemských i zahraničních autorů, známých i méně známých. Součástí programu budou letos stejně jako každý rok workshopy, přednášky, diskuze a další vzdělávací aktivity. Nenechte si ani letos ujít jedinečnou příležitost vidět to nejlepší a nejaktuálnější z ilustrátorské tvorby pod jednou střechou.
https://www.facebook.com/events/2114547458656006/

JAF 34: Audio-vizuální show konceptu Empty 
18. 9. 2019 18:00, Vnitroblock

Projekt JAF 34 vyvrcholí 18. 9. 2019 ve Vnitroblocku. Připravte se na kombinaci koncertu, vizuální show a výstavy.
JAF 34 je koncepční projekt, který si klade za cíl vytvořit futuristicky pojaté dílo s opravdovým sdělením. Pod akronymem JAF 34 vytvořili hudebníci album, jehož písně vypráví dohromady jeden příběh alternativě rockovým jazykem v kombinaci s elektronikou. I vizuální část projektu je samostatným významovým prostředkem, který je hudbě vyrovnaným partnerem. Záhadná hudební videa, velkoformátová chromová plátna a futuristické plakáty… celý projekt přivádí člověka k zamyšlení.

https://vnitroblock.cz/

Autumn Opening 2019 
19. 9. 2019 19:00, Veletržní palác

Ve čtvrtek 19. září 2019 od 19:00 proběhne slavnostní zahájení podzimní výstavní sezóny Národní galerii Praha ve Veletržním paláci. Těšit se můžete na uvedení těchto výstav: Milan Grygar – 2019, Josef Bolf – Tušení stínu, Introducing Sara Enrico – The Jumpsuit Theme a Moving Image Department 11 – Image (of) Silence.

 

3f9eed8296c434eb9a04039e43ddf56b

Začněte s kreslením zvířat i v dospělosti, není to jen zábava pro děti! Můžeme kreslit naše mazlíčky, koně, exotická zvířata, které vidíme v zoo. A někdy se dokonce pokusíme kreslit neexistující fantazijní zvířata. Kresba tužkou a dokonce ani malba nedokážou zobrazit všechny detaily, jako na fotografii nebo videu, ale pořád jsou ručně kreslené obrázky mnohem cennější a nám bližší, než jakékoli fotografie.

Kreslit zvířata správně je těžší než neživé předměty, protože když je kreslíme, nesedí nehybně na místě, ale neustále mění svou polohu. Jak tedy nakreslit zvíře? Můžete se naučit kreslit zvířata bez velkého talentu, pokud budete postupovat krok za krokem a nejprve jednoduchou tužkou, Nejdříve si uděláte náčrtek ve formě obrysů geometrických tvarů.
Při kreslení obrázků zvířat je nutné zdůraznit jejich výrazné vlastnosti, které je odlišují od ostatních. Pokud kreslíme slona, bude mít samozřejmě chobot a velké uši. Počítejte také s tím, že první pokusy nakreslit milovanou kočku nebo psa nedopadnou úplně dobře, ale po několika pokusech je určitě budete moci nakreslit opravdu hezky.

1. Kočka je jako tygr
Kresba kočky je podobná kresbě tygra.
Všechna zvířata se od sebe velmi liší, ale existují i zvířata navzájem podobná, například pes a vlk, tygr a lev. A dokonce i kočka vypadá velmi podobně jako tygr, pouze ve zmenšené verzi. Tuto vlastnost lze použít ke kreslení kočkovitých šelem. Totéž lze říci o kopytnících, například kůň se téměř neliší od zebry atd. :).

2. Některá zvířata lze kreslit snáze
Jak nakreslit hada?
Výkresy některých zvířat lze snáze kreslit, například hada nebo ježka. Existují však zvířata, která lze těžko kreslit, například kůň, antilopa, žirafa a další. Na kreslení koně budete muset tvrdě pracovat, abyste přesně vyjádřili půvabné linie ladného zvířete. A je obzvlášť obtížné nakreslit běžícího koně. Pamatujte na to, že pokud se kresba vážně nedaří, začněte úplně znovu.

3. Zvířata je lepší kreslit na živo
Je lepší pozorovat zvířata primo a rovnou je kreslit, ale jak jim vysvětlit, aby zůstala sedět nehybně modelem? Jediný spolehlivý způsob, jak nakreslit vašeho domácího mazlíčka, je, když bude spat. Rychle načrtnete obrys, protože zvíře může brzy vstávat. Pak je možné zvíře vyfotit a podle této předlohy nakreslit vaši kočku nebo psa. Výhodou kresby zvířat na přímo je to, že můžete sdělit mnoho detailů, které byly vynechány při kreslení z paměti, nebo přesněji vyjádřit tvar těla, nohy, hlavu, vzhled atd.

4. Rozdělte obrys zvířete.
Naučit se kreslit zvířata tužkou.
Aby bylo snazší kreslit zvířata, zejména pro děti a začátečníky, rozdělte obrys do samostatných částí s geometrickými tvary. To vám umožní správně zohlednit proporce těla, hlavy a tlapek, a také vám to usnadní nakreslení každé oblasti, zejména pokud ji provedete ve fázích.
Nejprve nakreslíte hlavu medvěda, pak třeba jednu tlapku a postupně pokračujete. Když nakreslíte obraz jako celek, aniž byste jej rozbili, musíte vidět celé zvíře, jako by stálo před vámi, což vyžaduje určitý trénink Při kreslení jakéhokoli zvířete se pokuste hned na začátku rozhodnout, jaké vlastností by mělo mít. Například medvěd může být zlý, ale někdo ho chce zobrazit jako dobráka. Pokud se nám povede správně zachytit povahu zvířete, můžeme tak odvrátit pozornost od chyb, ke kterým došlo při kresbě.

5. Rozdělení obrázku lze použít částečně
Můžete nakreslit správně tělo koně, ale jeho hlava tak nějak nefunguje. Vytvořte několik tvarů, abyste rozdělili hlavu koně. Nakreslete zvlášť obrys hlavy, oči, uši. To vám pomůže správně udržovat proporce hlavy koně a čerpat přesně všechny detaily tužkou. na obrázku. Techniku lze použít ke kreslení dalších částí těla jakéhokoli zvířete.

6. Použití barvy při kreslení zvířat
Použití barvy ve zvířecích kresbách má svá specifika.
Zvířata mají zpravidla velmi světlé barvy, zejména exotická zvířata. Použijte tuto znalost, aby byl váš obrázek výraznější. Téměř beztvarý obrys tropické ryby, jednoduše nakreslený tužkou, se promění v elegantní krásnou rybu. Stačí ji nakreslit výraznými barvami. Takový obrázek se v rámečku stane hezkou výzdobou do dětského pokoje.

7. U kreslených zvířat je důležité pouze zdůraznit jejich podobnost se skutečnými zvířaty.
K tomu někdy stačí nakreslit nejcharakterističtější rysy zvířete a vytvořit tak obecnou představu o zvířeti. Všechny části těla, oči, hlava jsou zpravidla zvětšené, což pomáhá zprostředkovat dobrou náladu zvířete. Oči kreslených zvířat musí být velké a trochu naivní. Koneckonců, ani moc nezáleží na tom, že hroch je ve skutečnosti velmi divoké a nebezpečné zvíře. Chcete-li zcela opravit k obrazu svému zvířata na karikatury, můžete jim dokonce přikouzlit malý úsměv, který navíc dodá náladu celému obrázku.

My v Draw Planet také rádi kreslíme a malujeme zvířata :)! Přijdte na některý z našich kurzů a odneste si domů krásné zvířátko namalované pastelem, akvarelem či olejem.

https://www.drawplanet.cz/kurz/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94