Přejít na obsah
Menu

Znáte původ svátku zamilovaných?

7. února 2024

Zpět na blog

 

Svátek svatého Valentýna, který slavíme každoročně 14. února, je považován za den lásky a romantiky. Jeho kořeny sahají hluboko do historie, a i když se jeho význam a způsoby oslav mohly časem měnit, jeho podstata zůstává stejná – oslavovat lásku a náklonnost mezi lidmi. Ale odkud tento svátek vlastně pochází?

 

Pohanské kořeny

Některé teorie naznačují, že Valentýn má své kořeny v pohanském svátku Lupercalia, který byl slaven ve starověkém Římě od 13. do 15. února. Lupercalia byl festival plodnosti, během kterého probíhaly různé rituály a obřady, včetně párování mladých mužů a žen na základě losování. Tyto tradice byly později křesťanstvím přetvořeny a přizpůsobeny.

 

 

Křesťanské kořeny

Křesťanský původ svátku je spojován s legendou o svatém Valentýnovi, knězi, který žil ve 3. století v Římě za vlády císaře Claudia II. Claudius zakázal mladým mužům vdávat se s tím, že svobodní muži jsou lepšími vojáky. Valentýn však tento zákaz porušoval a tajně oddával zamilované páry. Za svůj čin byl uvězněn a nakonec popraven 14. února. Díky svým činům se stal symbolem lásky a odvahy.

 

Evoluce svátku

Svátek svatého Valentýna začal být spojován s romantickou láskou v období středověku, zejména díky dílu anglických a francouzských básníků, kteří oslavovali lásku ve svých dílech. Geoffrey Chaucer, anglický básník, je často citován jako první, kdo spojil svatého Valentýna s romantickou láskou ve svém díle „Parlament ptáků“ z 14. století.

 

Moderní oslavy

Dnes se svátek svatého Valentýna slaví po celém světě různými způsoby, od darování květin a sladkostí po romantické večeře a výměnu valentýnek. Ačkoli se způsoby oslav mohou lišit, podstata svátku zůstává nezměněna – oslavit lásku a náklonnost v jejích nejrůznějších podobách.

Svátek svatého Valentýna je tedy svátkem s bohatou a rozmanitou historií, který se vyvíjel po staletí. Od pohanských rituálů až po křesťanské legendy a středověkou poezii, tento den se stal celosvětovým symbolem lásky a přátelství, který spojuje lidi napříč kulturami a tradicemi.

Valentýnská akce 1+1 ZDARMA! Poříď sobě on-line kurz a ten druhý on-line dostaneš zdarma* pro svou polovičku. 

* Druhý online kurz je bez podpory lektora

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!