Перейти
Меню

Блог Draw Planet CZ

0hMXnja11111111

Pojďme se podívat, jak profesionálové v herním průmyslu hledají a rozvíjejí nápady na design postavičky.

Vytvoření nového charakteru spojuje dohromady fantazii, znalosti počítačového programu a kreativní odpočinek. Musíme se však ujistit, zda je námi vymyšlený koncept vhodný pro charakter hry.

To znamená, že koncept by měl:

 • Zapadnout do herního prostředí
 • Být čitelný, poukazovat na roli postavy
 • Být dostatečně jednoduchý, aby mohl být převeden do hry.

Při tvorbě můžeme kombinovat jak tradiční, tak i digitální kresbu, ale ani u jednoho se nevyžaduje dokonalá dovednost. Vše, co je potřeba, je otevřená mysl, trpělivost a vytrvalost, která pomůže utvořit ten nejlepší nápad.

Vytvoření koncept artu je práce v rámci určitých limitů. Jako příklad vezmeme postavičku pro hru s 3D grafikou a ponurou atmosférou. A pro zábavu, postavou zaplníme celé plátno a jeho paleta barev bude velmi zářivá.

 1. Prozkoumejte zdroje inspirace.

Skici nejspíš nebudou nic moc, ale musíte přece odněkud začít.

Naším úkolem je nakreslit pouličního prodejce pro RPG s 3D grafikou. Cílem je vytvořit soběstačný, zajímavý design. Takže se pro inspiraci obrátíme na fotoalba, hudbu, literaturu a kresby jiných designerů. Hledáme díla, které nás budou při tvorbě provázet. Dám si na stranu co nejvíce materiálů a pak si udělám poznámky ke všemu, co mě zaujme. V této fázi jsou skici často křivé, nebojte se o ně.

 1. Jasně definovaná role

Přemýšlejte nad oblastmi, ve kterých můžete postavu rozvíjet.

Vraťme se k roli postavy ve hře. V souladu s úkolem zapisujte své asociace na papír. Pak rozdělte soupis asociací do dvou částí: v jedné polovině budou asociace, které postava mít musí a ve druhé asociace, které mít nemusí, ale může. Zkoušejte tyto podvědomé asociace navrhnout a vybrat ty nejlepší. Máme tedy spoustu prostoru pro představivost a můžeme svobodně myslet.

 

 1. Čas na šílenství!

Po vybudování «základu» konceptu začněte kreslit všechno, co vás napadne. Najděte svůj vlastní, jedinečný zdroj inspirace. V této fázi najdete první nápady pro charakter. Zde jsme se rozhodli, že jeho postava bude bizarní a abychom tu bizarnost vyrovnali, nakreslíme mu jen nenáročné šaty s několika tahy.

 1. Připravte se na rozvoj nápadu

S každým novým překreslením se postava stává propracovanější.

Když najdete zajímavý nápad, zastavte se a třikrát jej překreslete. S každou novou variantou budete koncept více a více rozvíjet, měnit proporce postavy a množství detailů. Každopádně je potřeba přemýšlet o tom, co bude hlavním detailem. Tady například je to dům. Abychom zachovali smělost skici, používáme pero s tenkým hrotem.

 1. Vyberte si okouzlující návrhy

Podívejte se na obrázky «čerstvýma» očima.

Po krátké přestávce se k návrhům vraťte se a okamžitě si poznačte kresby, které vás jako první zachytily za oko. Pak zdůrazněte nejpřesvědčivější pózy postavy a také poznámky, které připomínají, co je zvláštní v každém vybraném konceptu. Dávejte si pozor na proporce a na kontrasty. S řádně vyvedenými kontrasty budou návrhy zajímavější.

 1. První koncepty

Nejlepší nápady ve zjednodušené verzi

Ve Photoshopu nejlepší nápady dále rozvíjejte. Koncepty vytvořené na jejich základě jsou hrubé, rychle nakreslené, ale stále čitelné. Nezapomeňte, že vzhled by měl jasně označovat roli postavy, kterou jste dostali za úkol vytvořit. Chcete-li vybarvit postavy a ukázat jejich objem, vyberte jejich siluety pomocí Lasa (Lasso) nebo Kouzelné hůlky (Magic wand). Pokud nemáte příliš dobře vyvinutý smysl pro barvy, můžete začít s černobílou verzí.

 

 1. Přizpůsobení hře

Přidání objemu tvarům

Nakonec bude tento koncept přestavěn na 3D model, takže zjednodušíme design charakteru na jednoduché formy. Musíme si být jistí, že v budoucnu bude animace charakteru, výrazů obličeje, pohybů těla a všeho jiného vyžadovat minimum úsilí. V této fázi se pracuje společně s animátory a 3D modeláři.

 1. Náčrtky portrétu

Portrét postavy musí odpovídat atmosféře hry

Kreslíme portréty postavy, dokud jej neprocítíme. Dobré portréty odrážejí charakter postavy a atmosféru jeho okolí. Mnohem důležitější je ukázat celkový objem postavy než její detail. Toto jsou kritéria pro výběr náčrtu, na kterém budeme dále pracovat. Zvolili jsme si náčrtek III.

 

 1. Forma je váš nejlepší přítel.

Jednoduché náčrtky umožňují lépe pociťovat charakter.

Po nakreslení „hotového“ náčrtu na základě vybrané skici používáme pero (Pen), abychom pomoci tloušťky čar zobrazili objem postavy. Vše kreslíme zjednodušeným způsobem, protože detaily lze později doplnit ořezovou maskou. Poté pomocí Rozprašovače (Airbrush) naznačíme stíny, abychom definovali umístění světelného zdroje. Navíc poskytuje integritu obrazu. Dále výkres vyčistíme a přidáme detaily.

 1. Hurá do cíle

Rychle přidané detaily

Abyste si kresbu nezkazili přílišným zlepšováním, snažte se ji dokončit co nejrychleji. Použili jsme štětce na texturu, které nám pomůžou dosáhnout požadovaného výsledku. Výkres se dá považovat za hotový, až když upřesníte všechny textury a objemy.

 

Chtěli byste si zkusit vytvořit svůj vlastní svět a postavičky v něm? V Draw Planet máme kurz Character designu, který je na to přímo zaměřený!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby-character-design-concept-art/

Yigal Ozeri, Jan Mikulka
22. 2. – 3. 5. 2019, Cermak Eisenkraft Pop Up Gallery


Výstava představí tvorbu dvou fotorealistických umělců, izraelsko-amerického malíře Yigala Ozeriho a českého malíře Jana Mikulky. Oba autory spojuje stejný umělecký směr, tématika portrétů a figurativní malba zasazená do přírody.
https://www.cermakeisenkraft.com/

 

Aldin Popaja: Kamenní spáči

29. 3. – 5. 5. 2019, Galerie Václava Špály

Jasně geometricky definovaný tvar a nepravidelnost pocházející z reality, řád a nahodilost – to je rozpor, který se vine dílem Aldina Popaji přibližně od roku 2010, kdy se po období zájmu o figuru přiklonil k abstrakci.

https://www.galerievaclavaspaly.cz/cs/vystava/kamenni-spaci

 

Máme otevřeno 2019
26. 4. – 28. 4. 2019, Art District 7


9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst, který proběhne poslední dubnový víkend na Praze 7.
Galerie, divadla, kavárny, ateliéry umělců, showroomy mají otevřeno. Desítky kulturních míst sídlících v Art District 7, otevře své dveře návštěvníkům, kteří budou mít možnost navštívit zdarma výstavy, komentované prohlídky, workshopy, promítání a koncerty či se prostě setkat s lidmi, kteří na Praze 7 působí a dělají zajímavé věci. Letos se navíc událost rozšířila z jednoho večera na celý víkend.

https://www.facebook.com/events/2292385364114635/

NjlK0bKqyGo

Kaligrafické nástroje do značné míry určují styl psaní. Například mění plasticitu písmen a mohou propůjčit historickému písmu moderní charakter. Připravili jsme pro vás přehled nejpopulárnějších nástrojů.

Špičaté pero

K prvnímu seznámení s ním zpravidla dochází v písankách. Zanechává tenkou čáru, a když na něj jemně zatlačíte, špička pera se roztáhne a linka se rozšíří.

Široké pero

Základní kaligrafický nástroj. Vhodné pro začátečníky, protože je snazší řídit linku. Tímto perem můžete psát italic (kurzívu) a gotické písmo stejně jako volné moderní styly.

Ruling pen nebo kolapen

Nástroj původně určený k rýsování. Tloušťka linky se řídí šířkou mezi destičkami, které drží inkoust. Může vytvářet nerovné a «hrubé» čáry.

Plnitelná propiska

Imitace kovového pera. Výhodou je, že se tolik nerozmazávají. Existují i velmi tenké pro kreslení malých prvků.

Syntetické ploché štětce

Štětce dávají písmu osobitý styl — jsou flexibilní, ale ne zas až tak poslušné. Tohoto problému můžete zbavit tak, že štětec zkrátíte.

Brush pen

Nejoblíbenější a cenově nejdostupnější nástroje. Nový pocit, který dává brashpen, — pružnost natlačovaní. Záleží na plynulosti přechodů linií a na pocitu kontroly.

Zajímáte se o krasopísmo? Chcete si všechny tyhle úžasné nástroje vyzkoušet? Přihlaste se na kurz kaligrafie a letteringu v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

52858447_1288948157922949_3024835673970453216_nrwerwerwe

Trendy jsou jako vždy protichůdné a představují opačné směry — futuristické a nostalgické. Každý produktový prvek vysílá určitý důležitý signál vašemu publiku. Prozkoumávat nekonečné možnosti brandingu je fascinující. Přečtěte si trendy, které mohou být výchozím bodem vaší koncepce v roce 2019:

Nestálá loga

Logo mění tvar a velikost podle potřeby. Liší se v závislosti na účelu použití. Části nebo jednotlivé prvky loga měníme při oslovování různých skupin diváků – což je důležité především pro reklamní kampaně.

Patka/serif

Design v digitálním prostředí je už z nadužíváním praktického minimalismu znuděný. Značky by měly chtít svůj charakter zdůraznit! Použití patkových fontů může být pro loga a titulky elegantním řešením. Ale pozor, používání tohoto typu písma v dlouhých textech a článcích může čtenáři dost ztížit život.

Geometrie je přítel!

Futurismus, mřížky, rovné čáry a abstrakce — to vše dokáže ukojit touhu lidí po struktuře a pořádku a podpořit vášeň pro současný modernismus. Takové „matematické“ konstrukce se mohou jevit jako chladné, děsivé, bez emocí, někdy až depresivní. Snažte se o příjemnější podobu: přidejte jasné, teplé, veselé barvy a zakřivenější linie, které jsou atraktivnější, hravější a přirozenější než ostré hrany.

Vintage

Vintage v logu klade důraz na hlavní obraz (nejčastěji ilustraci) uzavřený v rámečku se znakem, ve kterém je ručně napsaný název firmy. Ten může být doplněn sloganem a rokem, kdy byla značka založena. U vintage obalů se používá tlumená, přirozená barevná paleta a imitace ručně vyráběné, staromódní typografie: název společnosti není napsaný rovně, je našikmo, ve vlnovce nebo do obloučku. Nemusíte se ale pouštět do totálního retra: použití roku založení nebo textury u moderního loga již vytváří dostatečný efekt.

Důmyslné detaily

Inspirujte se barokním nebo art deco stylem, ručně kreslenými ilustracemi, ozdobnými detaily nebo ornamenty. Vyplňte negativní prostoru vzorem nebo podrobně kreslenými texturami. Při vytváření uměleckých obrazů, nezapomeňte na praktickou aplikaci loga — pro řadu médií potřebujete jednoduchou verzi.

Pixelová grafika

Progresivní styl digitálního umění jako nostalgie z videoher 80. let. 8bitová grafika používá velké monochromatické čtverce, které se podobají pixelům, a organizují je do zjednodušených, ale rozpoznatelných tvarů. Alternativně postmoderní pixelové abstrakce.

Průhledné písmo

Písmena můžete vytvořit i jen pomocí obrysu. Díky tomu přes nápisy uvidíte to, co je v pozadí. Stejné řešení je vhodné i pro buttony. Další variace — velká tučně vyvedená, průhledná typografie a stejně průhledná tlačítka. Můžete je použít pro záhlaví, umístit je přímo na text nebo fotografie.

3D obrazy

Trendy jsou do značné míry diktovány dostupností technologií. Fotorealistické trojrozměrné obrazy boří hranice mezi skutečnou a počítačovou vizualizací. 3D obrazy můžete použít pro loga, pozadí a animaci typografie. Tímto způsobem bez jediného slova můžete ukázat, jak moderní a technologicky pokročilý je váš brand.

Proaktivní negativní prostor

Využijte prázdný prostor pro vizuální komunikaci, k vytvoření či zdůraznění určité zprávy. Tento přístup může zdůraznit dualismus značky — použijte dva obrazy namísto jednoho, proměňte negativní prostor na obraz. Funguje to dobře především u textového loga. Dodává mu tak potřebou dynamiku.

Neo minimalismus

Teď už není univerzálním trendem, ale je jedním z populárních žánrů. Neo minimalismus zveličujte vlastnosti minimalismu: ještě méně detailů a ještě více negativního prostoru v kombinaci s jasnými barvami a tučnou typografií. Na stránce není nic, kromě jednoho nebo několika slov — design vychází z barvy a písma. Logo, které se sestává z dvojice čar nebo jednoho tvaru, může vytvořit silnou image. I v obalovém designu se můžete omezit na jedno slovo nebo jméno, vyvedené tučným písmem.

Zajímáte se o grafický design? Na kurzu počítačové grafiky pro začátečníky Vás naučíme používat nástroje Photoshopu, které Vám umožní vytváření plakátů, log, mock-upů a mnoha dalšího z čeho se grafický design skládá.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/

F90nMXhiJvc

Lidé se dělí na dva typy lidí. Jedni milují šťourat se v barevném kruhu, vymýšlet všemožné barevné kombinace a často už při kreslení obrázku mají v hlavě jasnou představu, jak dílo vybarví. Zatímco druzí dokončí ilustraci a zaseknou se, protože nedokážou přijít na to, jaké barvy použít. Sepsali jsme pro vás tipy, jak usnadnit proces výběru barev pro svá díla.

#1 BAREVNÉ CÍTĚNÍ SE DÁ NAUČIT
Zní to to divně, ale věřte nám. Čím víc se vědomě budete dívat na barvy a barevné kombinace, tím jednodušší pro vás bude je vybrat. Jak na to v praxi? Pravidelně, alespoň jednou za pár dní, otevřete Dribbble (nebo jakýkoli jiný web, kde různí zkušení autoři publikují svoji práci), podívejte se na nové a populární, uložte si, co je podle vás v pohodě, co není a proč si to myslíte.

#2 TRÉNUJTE BAREVNOU PŘEDSTAVIVOST

Svět kolem je plný barev, snažte se mu častěji věnovat pozornost a častěji si pokládat otázky jako: Co je na tomto odstínu tak super? A co kdyby byl světlejší? Tmavší? Jaký tón by mu slušel? Můžete trénovat doslova kdekoli – zatímco jste v metru, představte si, jak barevná blůza by se hodila k sukni slečny před vámi, jak barevná pohovka by vypadala skvěle v obýváku u vašeho kamaráda.

#3 POZNEJTE SVÉ SLABOSTI

Pokud si v hlavě zapnete funkci «barevné povědomí», brzy si všimnete, že jste přitahováni určitými specifickými odstíny a kombinacemi. Třeba, že se Vám nelíbí čisté, jasné a světlé barvy a že Vám vyhovuji «špinavé», tlumené, temné, ale kontrastní kombinace. Když si přiznáte, že nějaké barvy máte radši, a budete zkoumat proč a kdy, pomůže Vám to rozvinout vnímání barev.

#4 VYTVÁŘEJTE NĚKOLIK VARIANT

Při přípravě zakázky se vytváří pro zákazníka stejný obrázek v několika barevných variantách. Zkuste to aplikovat ve svém cvičení. Vyzkoušejte různé světle tóny, tmavé, jasné, odstíny stejné barvy, na tmavém pozadí, na světlém, zkuste «podivné» kombinace jako jsou fialová a zelená. Pak vedle sebe položte různě vybarvené obrázky a poznamenejte si, co se vám líbí a co ne (a proč).

#5 PONOŘTE SE DO TEORIE, ALE NEUTOPTE SE V NÍ
Je dobré mimo cítění barev i chápat, proč a jak jaký tón v jakém okamžiku se zesvětlit. Ale teorie bez praxe není nic. Pokud se od samého začátku ponoříte velmi, velmi hluboko do teorie barev, existuje velké riziko, že se stane teoretikem, který nedokáže dělat v praxi nic. Proto je důležité znát základy a pak začít cvičit.

Na našich kurzech se barvám i teorii věnujeme vždycky. Pokud se ale chcete do barev úplně ponořit, přihlaste se na náš kurz abstraktní malby! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94