Přejít na obsah
Menu

8 tipů jak kreslit a malovat pastelem

9. července 2021

Zpět na blog
kelly-sikkema-OG9pIe51rhU-unsplash

1.Vyberte si vhodný materiál, na kterém budete kreslit. Ač je to občas přehlíženo, povrch nebo papír, na kterém budete pracovat, vždy výrazně ovlivní výsledek Vaší práce.

Stejně jako ostatní papíry na kreslení tužkou, jsou papíry na práci s pastelem v různém barevném provedení a povrchových strukturách. Tón volíme individuálně a přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír například brání vyniknout sytosti barev samotného pastelu.

Textura určuje, jak moc do detailu můžete zajít (čím výraznější reliér textury papíru má, tím hůř nakreslíte detaily) a jak bude papír absorbovat pigment (čím hladší textura, tím méně pigmentu do sebe papír vpustí). Gramáž zodpovídá za to, jak moc papír můžete namáhat – čím vyšší gramáž, tím víc toho papír snese (ve smyslu množství vrstev, gumování a přepracovávání).

2. Zkuste si zakoupit dvě pastelové sady. Jednu sadu pevnějších pastelů a druhou sadu mnohem měkčích. Můžete je kombinovat a zjistíte jaké vám při práci vyhovují více. Suché tvrdé pastely jsou lisované do tyčinek a prodávají se v široké škále odstínů. Jejich tvrdost většinou umožňuje pastely seříznout do špičky pro detailní kresbu. Stejně tak jimi lze nanášet velké barevné vrstvy, prach dobře roztírat atd. Výsledný obrázek nutně potřebuje fixaci, protože pastel z papíru odpadává. Měkký pastel většinou není od tvrdého na první pohled rozpoznatelný; oba lze bez problému kombinovat. Rozdíl je patrný především při práci s ním a také v šíři dostupné palety barev: barvy měkkých pastelů jsou zářivější a paleta široká, pastely se snadněji roztírají, jsou křehčí a snáze se drolí na prášek. Konkrétní parametry pastelů však vždy závisí na výrobci. Měkký pastel je taktéž třeba na závěr fixovat.

3. Při vrstvení barev přirozeně vzniká jejich míchání. Při malbě pastelem barvy mícháme přímo na papíře a ne na paletě jako u jiných technik. Barvy lze míchat vrstvením přes sebe a nebo prstem. Ke smíchání dochází také při nerozmíchaném tahu na již aplikovaný rozmazaný pastel, což vede k optickému míchání barev. Místo, abyste sáhli na již vyrobený zelený pastel, zkuste raději smíchat modrý a žlutý pastel. Pokud vámi smíchaná barva nebude tak výrazná, vždy můžete přidat ještě trochu již vyrobené zelené.

4. U spoustu výtvarných médií je většinou potřeba řešit detaily již na začátku malby nebo kresby. U pastelu to není až tak úplně potřeba. I když se nejprve lehká skica může hodit, tak se nemusíte vrhnout do úplných detailů. V rané fázi je nejlepší se nejprve věnovat vývoji barevných tónů.

5. S pastelem lze malovat rychle velké plochy, to vám umožňuje také rychle a volně rozvíjet počáteční fázi díla. Uvolněte se a zkuste se zaměřit na to, aby vaše tahy směřovaly od lokte nebo až ramene. Pamatujte, že detailům je dobré se věnovat až ke konci.

6. Tento tip se může zdát v rozporu s posledním, ale není tomu tak. V první fázi malby pastelem je dobré být uvolněný a pracovat rychleji, u vrstvení barev tomu tak není. Zatímco u jiných výtvarných médií stačí pár tahů štětcem nebo tužkou, tak u pastelu nemůžete očekávat, že dosáhnete pěkného obrazu jen pár tahy pastelem. Jen díky trpělivému nanášení vrstev a leštění pastelu dojdete k dílu, se kterým budete spokojeni.

7. Pastely se obvykle prodávají jako tyčinky a někomu může přijít obtížné s nimi vyvíjet detaily. Pro tento případ jsou vhodné pastelové tužky. Pastelové tužky, jak název vypovídá, se skládají z pastelového média uzavřeného v dřevěné tužce. To umožňuje naostřit špičku, buď pomocí ostré čepele nebo ořezávátka. Vzhledem k tomu, že materiál v tužce je stejný jako samotná pastelová tyčinka, tak je lze společně míchat.

8. Na hotové pastelové dílo lze použít fixační prostředek, který udrží pastelový prach na papíře a tím se rozmazává. Je dobré brát v potaz, že tento poslední krok je jen na vašem uvážení, není nutný. Fixační prostředek totiž může změnit tóny barev, většinou je ztmaví. 

Zajímá vás kresba a malba pastelem? Toužíte tvořit jednoduchým médiem a zároveň dosahovat fantastických výsledků? Přihlaste se na kurz pastelu do Draw Planet a naučte se vytvářet nádherné obrazy plné pestrých barev. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!