Přejít na obsah
Menu

Jak začít malovat?

8. listopadu 2021

Zpět na blog
khara-woods-KR84RpMCb0w-unsplash (1)

Mnoho lidí se chce naučit malovat, ale bojí se začít. Jak k malbě přistupovat? Jaký štětec a papír si mám vybrat? Kde začít?

  1. Najděte inspirativní předmět k malování

Nějaký zajímavý objekt, na který je příjemný pohled, je nezbytný pro vytvoření úspěšného díla.

Při práci na malbě Vás bude motivovat zájem o barvu a tvar. Pokud cítíte nějaké spojení mezi Vámi a svým vybraným předmětem, bude se Vám lépe stvárňovat na plátně. Dokážete víc, než si myslíte.

  1. Seznamte se se štětci a barvami

Vezměte měkký kulatý štětec a srovnejte štětiny. Vytlačte trochu akrylové barvy z tuby na paletu. Zkuste nanést neředěnou barvu různými štětci na plátno nebo akvarelový papír. Tahy by měly být světlé a reliéfní. Pocítíte rozdíl v tazích různými štětci. Přidejte trochu vody a znovu přetřete tahy. Střední konzistence barvy má stejnou barevnou intenzitu jako neředěná, ale její textura je vyhlazená. A toto cvičení proveďte znovu se slabým roztokem barvy. Všimněte si, jak rychle barvy schnou poprvé, podruhé a potřetí.

  1. Užitečné techniky práce s paletou

Barvy na obrazech, které vidíme, se většinou získávají smícháním: čistá barva z tuby je obvykle příliš intenzivní. Následující techniky vám usnadní získání požadované barvy.

  • Vymáčkněte barvu z tuby k okraj palety a ponechte mezi barvami určitou vzdálenost. Pro prolnutí použijte střed palety. Udržujte směsi daleko od sebe, abyste zabránili nechtěnému smíchání.
  • Intenzivní tmavé barvy, jako je černá (ačkoliv není vědecky považována za barvu), je třeba přidávat opatrně; i malé množství může výrazně změnit barvu, kterou namícháte.
  • Barvy musíte vzájemně míchat, dokud není dávka zcela homogenní.
  • Nešetřete barvou. Vymáčkněte tolik, kolik je potřeba – obvykle je to kruh o velikosti mince. Spotřeba barvy je nedílnou součástí procesu malování. Pokud budete příliš šetřit, nikdy se nenaučíte používat barvu.
  1. Naučte se získat neutrální barvy

Každý obraz obsahuje neutrální barvy – „vizuálně šedé“. Díky nízké intenzitě jsou na první pohled neviditelné, ale jedná se o nejužitečnější nástroj pro vytvoření harmonické barevné kompozice. Podívejme se, jak toho dosáhnout. 

Začátečníci si často nejsou jisti, jak aplikovat tahy. Na obrázku šipky ukazují směr, který pomůže dosáhnout dobré hloubky zobrazeného prostoru na příkladu kruhu.

Pokud nechcete malovat určitý objekt, tak abstrakce je zábavný a snadný způsob, jak se připravit na realistické umělecké dílo. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se Vám líbí, abyste cítili emocionální spojení s obrazem.

Tvary na obrázku přetřete barvami a odstíny, konzistencí barvy a štětcem, které Vám vyhovují. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Hlavním úkolem je dělat, jak chcete, zapomenout na všechno ostatní.

A nebo můžete se přihlásit do kurzu Draw Planet 🙂 Tady se budete učit podle logické vymyšleného programu, během kterého se Vámi zkušení lektoři podělí o své zkušenosti v oboru. Přihlaste se a naučte se malovat akrylem, olejem anebo akvarelem!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!