Přejít na obsah
Menu

Umírá fotografie?

5. prosince 2021

Zpět na blog
christian-wiediger-gVbOF8mdE3U-unsplash

Jaký typ fotografie na Instagramu je pro vás největší klišé? Tahle?

Nebo snad tahle?

A tahle?

Není se čemu divit, takových fotografií jsou na Instagramu miliony.

Klišé

Všichni víme, jak se vytvářejí klišé. Něco se znovu a znovu opakuje, dokud to neztratí svůj původní význam a efekt.

Vezměte si Emmu, příležitostná uživatelka Instagramu stejně jako většina z nás. Přihlásila se k odběru několika blogerů, kteří často cestují. Někteří byli dost známí, někteří zase vůbec.

Jednoho dne scrollovala a něčeho si všimla. Bylo tam několik identických fotografií. Problém se softwarem? Nahrál některý bloger omylem stejné fotografie najednou? Ani náhodou, ukázalo se, že fotky pocházely od různých zdrojů. Přesto všechny vypadaly stejně.

A tak se zrodil @insta_repeat.

Mnoho blogerů uvedených na @insta_repeat má miliony sledujících. Mnozí z těchto blogerů Emmu zablokovali. Někteří ji dokonce nahlásili. 

Problém moderní fotografie spočívá v tom, že klišé jsou přijímány denně, a to s chladnou hlavou.

Opakování toho samého dokola

Každý z nás, díky Apple, má v kapse přenosný stroj na kopírování. Přesně tak iPhony využíváme – kopírujeme a reprodukujeme. Reprodukujeme však nejen fotografie, ale snažíme se také reprodukovat úspěch.

Chceme mít stejně vysoké množství lajků, počet sledujících a sdílení. Logicky tedy zkopírujeme to, co už funguje. Navíc systému hodnocení Instagramu nám k tomu pomáhá – stačí použít osvědčené a testované klišé a získat více lajků.

Emily Nathan vytvořila svůj profil Tiny Atlas na INstagramu před 5 lety. Jejím cílem bylo zachytit jedinečného ducha cestování. Místní lidi, jejich domovy, atmosféru atp. Uživatelům Instagramu se její iniciativa zalíbila a začali také postovat své fotografie z cest.

V průběhu let si Emily všimla otravného trendu – ve feedu se začalo objevovat stále více a více stejných fotek bez duše. Význam a autentičnost nahradily trendy a vizuální klišé.

Existuje jednoduché vysvětlení. Fotografie jako vizuální médium vzkvétá. Stal se z toho business a každý, kdo drží telefon v ruce může být jeho součástí. Mnoho blogerů vydělává na živobytí ze svého úspěchu na Instagramu. Získejte lajky, dostávejte zaplaceno. To ale není všechno.

Na Instagramu jsou klišé zpeněženy nepřímo, za to na fotobankách se servírují na stříbrných podnosech.

Určitě jste si všimli žen, co tak rády jedí salát a dokonce vždy s úsměvem. 🙂

A co tyhle nepříjemné rodinné fotografie s dětmi, které neustále visí na jejich rodičích?

Všechny tyhle fotky mají málo co společného s realitou, ale prodávají se dobře. Obchodníci a vydavatelé je používají na svých stránkách, takže cyklus nikdy neskončí. Všude vidíme stejné věci a myslíme si, že by to tak mělo být. Ale když je toho všeho kolem moc, tak vzniká další problém – iluze, nereálnost…

Iluze

Od camera obscura po úplně první Canon se fotografie snažila být tak skutečnou, jak jen to bylo vůbec možné. Objektivy, pixely, senzory..V dnešní době vypadají fotografie ta kreálně, jako nikdy předtím. Ale i tak jsou daleko od reality.

Errol Morris, americký režisér dokumentárních filmů, napsal celou knihu o povaze reality na fotografiích. Celá první část knihy je pečlivým detektivním příběhem o tom, zda dělové koule v kultovní fotografii Shadow Valley byly původně na silnici nebo mimo ni. 

Vyšetřování zahrnuje přes 70 stran. Rozhovory, srovnávání, balistika, geografické poznatky…Vše, aby dokázal, že fotografie byla lež.

Dnes, s nejlepší technologií, se příběh změnil. Už se nepokoušíme dokázat, zda jsou fotografie lež. Snažíme se dokázat, že fotografie jsou skutečné. 

Fake it, till you make it – hymna současných sociálních médií. Tisíce vlivných osobností a obyčejných lidí vytvářejí životní styl, který existuje snad jen výhradně v jejich online profilech.

Nekonečnou iluzi najdete aktuálně především na sociálních médiích, nicméně tenhle nereálný kolos odstartoval už dříve na fotobankách.

Po dlouhou dobu byly fotobanky kritizovány za nerealistické zastoupení profesí, pohlaví a téměř všeho. Některé klišé se staly taky populárními, že se staly parodií sami na sebe.  Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=NZuzudfcsek&feature=emb_title

Nepřirozenost

Je čas rozlišovat slova umělý a falešný. Důvod je jednoduchý – umělá inteligence. Pokud lidé vytvářejí falešnou realitu fotografiemi, pak umělá inteligence vytváří umělou realitu. Podívejte se na tuto fotografii.

Tato žena neexistuje. Tvář byla generována pomocí GAN (Generative adversarial network), tedy počítačem.  Například webový server thispersondoesnotexist.com generuje novou tvář pokaždé, když stránku obnovíte.

Tohle je reálná modelka, tedy opravdový člověk. 🙂

Sledujte, jak pomocí softwaru můžete vytvořit umělou tvář člověka, který nikdy neexistoval.

Jedinou skutečnou věcí na této fotografii je nyní fotoaparát.

Pokud lidé dokáží vytvořit falešný životní styl pomocí fotografií, počítač může vytvářet falešné lidi. Co si myslíte o moderní fotografii a sociálních médiích vy? Umírá? Dokážeme ji zachránit?

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!