Přejít na obsah
Menu

O nahé fotografii: vše o světle, studiu, pravidlech a práci s modelem

11. ledna 2021

Zpět na blog
nude-photo-4

Focení aktu je velmi intimní, kreativní proces, ve kterém není místo pro plachost a ztuhlost. Jemnost akce Vás nicméně nutí dodržovat určitá pravidla a maximálně využívat profesionalitu.

Fotografii aktů lze rozdělit do tří subžánrů: erotická fotografie (obraz je zaměřen na vnímání instinkty), umělecká fotografie (hlavní je ukázat krásu nahého těla se zaměřením na intelektuální vnímání diváka) a pornografie (přítomnost drsné sexuální orientace). Budeme mluvit o nejpopulárnějším subžánru – umělecké nahé fotografii.

Začněme tím, že musíte dobře znát zákony expozice, kompozice, fotografického vybavení, obecně mít určité zkušenosti s fotografováním, ale co je nejdůležitější, fotograf si musí neustále pamatovat, že se dívá skrz sklo objektivu na živého člověka, po celou dobu je třeba brát v úvahu povahu modelu, jeho emoce a nálada! Navazování kontaktů s modelem, budování světla a zvyšování zajímavosti fotografie – fotograf se musí hodně starat.

V tomto článku jsme shromáždili nejdůležitější věci o nahé fotografii.

Pravidlo č. 1: Nahé fotografie by měly být vizuálně zajímavé

Směr fotografie aktu je v podstatě velmi podobný fotografii výtvarného umění. Výtvarné umění je fotografie vytvořená s jediným cílem, na který je zábavné se dívat. Prvním důležitým úkolem nahé fotografie je tedy ukázat nahé tělo způsobem, který je zajímavý na pohled. Aby bylo možné vytvořit zajímavý obrázek, jsou nahé fotografie často vytvářeny černobíle, protože hlavní sémantické zatížení těchto fotografií spadá na světlo, stíny, tvary a kontrast. Úkolem fotografa je zpravidla kombinovat všechny tyto prvky, aby byl graficky zajímavý.

Pravidlo č. 2: Nahé fotografie musí být anonymní

Nahé fotografie nejsou o osobě na fotografii. Ve skutečnosti tvář modelu často není ani v rámečku. Porovnejte nahé s portrétní fotografií, kde hlavní myšlenkou je ukázat nebo vylíčit něco o životě modelky nebo ještě častěji o její osobnosti. Akt je skutečně opakem žánru portrétů, protože akt je o kráse těla a formách obecně, a nikoli o osobě zvlášť.

Pravidlo č. 3: Nahé fotky by neměly být sexy

Zatímco každého heterosexuálního muže bude pochopitelně bavit dívat se na fotografie nahých žen, je rozdíl mezi nahou a erotickou fotografií. Ačkoli tento rozdíl může být velmi, velmi slabý a často je vyjádřen pouze v intencích umělce. V tomto ohledu nahá fotografie dokonale zapadá do definice fotografie výtvarného umění, kde je záměrem umělce vytvořit něco zajímavého. Erotické fotografie mají současně dráždit emoce diváka a probudit jeho fantazii. To znamená, že už nejde o vizuální zajímavost jako takovou.

Co není sexy pro jednu osobu, může být sexy pro druhou! Umělec, který vytváří dílo v nahém stylu, proto nemůže předvídat chování publika, které bude jeho dílo hodnotit a zda divák dokáže rozeznat záměry umělce. A opakujeme, umělcovy úmysly nejsou ukazovat sexualitu těla. Z tohoto důvodu, přinejmenším v západních zemích, existují určité dohody ve fotografování aktů (například skrývat genitálie ve stínu) – to jsou kroky, které slouží k ukázání toho, co byl záměr fotografa (nahý nebo erotický).

Výběr modelu

Na vteřinu by se nemělo zapomínat, že výsledek obrazu silně závisí na modelu, někdy dokonce mnohem víc než na fotografovi. Přišli jsme tedy ke klíčovému bodu v tom, co odlišuje žánr nahé, nebo, jak se tomu také říká, žánr erotické fotografie, od jakéhokoliv jiného žánru – to je samozřejmě model, a kromě toho je zcela nebo částečně nahý.

Pro mnoho začátečníků, kteří pracují v erotickém žánru, se hledání modelu často stává neřešitelným problémem. Dokonce mohu s plnou odpovědností říci, že mnoho fotografů, kteří snili o tom, že budou mít nahotu, se vzdali svých nadějí na úspěch v tomto žánru, když čelili potřebě najít model, který jim vyhovuje.

Můžete věnovat pozornost svým známým nebo přátelům a pozvat je k pozování. Pokud „vyhledávání“ nepřinese výsledek, podívejte se na stránky fotografů: hrnou se tam nejen pracovníci fotografických ateliérů, ale také modelky. Mezi nimi si můžete vybrat a souhlasit s focením podle podmínek TFP. Při dohodě s modelem o focení musíte jasně stanovit pravidla. To platí zejména v případech, kdy finanční transakce není uzavřena. Je nepravděpodobné, že by modely, které v tomto oboru působí již delší dobu, souhlasily se spoluprací za podmínek TFP. Pokud však máte zájem o budování portfolia, investice je nezbytná.

Studio

Musíte důkladně porozumět všem podrobnostem rozmístění. K pořizování dobrých nahých fotografií nepotřebujete obrovské studio, ale stále musíte mít dostatek prostoru pro umístění dvojice světel a pozadí a být dostatečně daleko na to, abyste zachytili celý model bez použití širokoúhlého objektivu. Středně velký obývací pokoj splňuje minimální požadavky.

Příroda

Není důležité, do jakého prostředí fotograf umístí svůj model, ale zda se mu podaří vytvořit erotický obraz z individuální nahoty. K tomu je vhodné jakékoli kompoziční prostředí, pokud to umožňuje koncipovaný nápad. Erotické fotografování v přirozeném světle poskytuje dvě možnosti: vykreslit člověka a přírodu jako jednotu. Používejte poutavé přírodní detaily, jako jsou skály, texturované sukovité stromy atd. jako kontrast.

Když máte štěstí a svítí slunce, umístěte fotografovaný objekt přímo na slunce a pamatujte na zlaté pravidlo – nikdy nefoťte v protisvětle (to je, když slunce svítí na záda modelu), i když to může být užitečné, pokud fotografujete siluetu. Nikdy nestavte předmět do stínu, protože každý reflektor nebo blesk nemohou blokovat jasné sluneční paprsky. Pokud bude podle předpovědi slunečný den, pak nemusí být blesk ani nasnímán. Vždy je dobré dát si na obličej další stíny, například z větví keřů, zeleň na stromech.

Tipy

  • Před focením nechte modelku nosit volné oblečení. Zabráníte tak vzniku nevzhledných kožních stop po těsném oblečení. Tento artefakt může být časově náročný při úpravách fotografií po pořízení.
  • Připravte studio na natáčení: přijďte brzy a zapněte ohřívače. Nezapomeňte, že model bude nahý! Nabídněte jí kávu, povídejte si a prodiskutujte všechny podrobnosti. 
  • Během fotografování se nedotýkejte modelu. Všechny pózy, které model musí zaujmout, jsou nejlépe ukázány na příkladu. Pokud chcete, aby modelka zvedla ruku, zvedněte ruku a ukažte, jak ji nejlépe umístit. S dívkou si můžete předem prostudovat pózy profesionálních modelů na internetu.
  • Snažte se vyhnout ostrým křivkám těla. I ty nejlepší modely na světě mají záhyby na kůži, takže při výběru póz se snažte tyto nedostatky co nejvíce skrýt a nedělejte ostré rohy a ohyby.
  • Při fotografování nepoužívejte širokoúhlý objektiv. Přesuňte zoom do maximální polohy teleobjektivu (maximální hodnota zoomu není tak daleko, jak to dovoluje fotoaparát, ale pokud to umožňuje velikost místnosti). V takovém případě se nepotřebné detaily interiéru nedostanou do rámečku a proporce modelu na fotografii budou přesnější.
  • Vypněte zvukový signál zaostření a další zvuky fotoaparátu. To zbytečně nezatěžuje objekt a umožňuje přirozenější fotografie.
  • Nenechte model se usmívat! Nahý žánr netoleruje úsměvy. Dojem udělá zamyšlený, sexy výraz.

Přihlaste se do Kurzu portrétní fotografii v Draw Planet, na kurzu Vás naučíme vše, k vytváření profi snímků musíte znát! A to od úplných základů. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!