Přejít na obsah
Menu

Jak vyfotit portrét

22. října 2019

Zpět na blog
portret2

Sepsali jsme pro Vás několik důležitých a užitečných bodů, jak na focení portrétu dámy.

VÝBĚR MODELŮ A PŘÍPRAVA NA FOCENÍ

Chcete-li najít modelku, určitě to půjde prostřednictvím sociálních sítí a mezi přáteli. Zároveň se nemusíte snažit fotit všechny popořadě jen proto, že máte takovou příležitost, nebo protože s vámi někdo opravdu chce spolupracovat. Praxe ve fotografii je samozřejmě dobrá, ale přesto je lepší se vždy soustředit na zdokonalování svého portfolia, než ztrácet čas nezajímavými fotografiemi.


Samozřejmě chybám při výběru modelů se nelze vyhnout, ale někdy 
vás překvapí,
že dívky, které se zpočátku zdají nevýrazné, budou na fotkách opravdu skvělé. Díky zkušenostem je snazší najít přesně takovou modelku, kterou potřebujete pro konkrétní focení.

Jakmile se domluvíte s modelkou na datu, pokračujte s diskuzí o snímku. Zpravidla se domluvíte, o jakou fotografii půjde. Také poprosíte o fotografii s věcmi z jejího šatníku, které by mohly být vhodné. Z nich vybereme nejzajímavější možnost.


UMÍSTĚNÍ

Fotografování na čerstvém vzduchu probíhá ve formě procházky a většinou trvá asi hodinu a půl. Během této doby je možné vystřídat více míst. Někdy můžete jít do útulné kavárny a vzít několik snímků se světlem z okna. Náladu a atmosféru na snímku výrazně ovlivňuje celá řada povětrnostních podmínek, takže se snažíme fotit za každého počasí, s výjimkou silného deště. Snažíme se domluvit čas půl hodiny po úsvitu, 2-3 hodiny před západem slunce, nebo půl hodiny před západem slunce, pokud chceme fotit večer ve městě. Za oblačného dne můžete fotografovat téměř celý den, pokud nebude den příliš tmavý.

Při výběru místa mohou pomoct fotografie na smartphonu, které uděláte na obhlídce předem. Také můžete hledat fotografie potenciálních míst na internetu a v Mapách Google.

TECHNIKA

Záblesky, softbox, reflektor. Není nutné je používat, můžeme fotit portréty v přirozeném světle. Jako dodatečný zdroj světla doporučujeme teplé světlo z výloh, nebo pouličního osvětlení. 
Dorazte na focení s předstihem. Utřiďte si nápady na několik snímků. Zamyslete se hlavně nad obecnou kompozicí, později dejte prostor improvizaci. Když se setkáme s modelkouvysvětlíme, jaké snímky bychom chtěli udělat. Nejprve uděláme několik jednoduchých záběrů a snažíme se udržovat pozitivní atmosféru po celou dobu focení.

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ

Z jednoho focení doporučujeme zpracovat 4–5 snímků. Budete mít dostatek času věnovat se pečlivé úpravěTaké nepropadnete rutině, pokud nebudete upravovat příliš mnoho fotek denně. Můžete použít Adobe Lightroom a Adobe Photoshop, stejně jako pluginy Nik Collection pro Photoshop.
V Lightroomu vybírám
e fotografie a připravujeme je na následnou práci ve Photoshopu.

Chcete se naučit dělat skvělé portréty? Přihlaste se do nového kurzu focení portrétů v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!