Přejít na obsah
Menu

Průvodce: Jak se naučit fotografovat ve stísněných prostorách

5. srpna 2021

Zpět na blog
jeshoots-com-p8kaVRe4edM-unsplash

Celý zádrhel krutého fotografického světa spočívá v tom, že celý svůj kreativní život nebudete pracovat v prostorných studiích, na plenéru či v luxusních apartmánech. Tuto skutečnost je třeba přijmout jako fakt: svatby a setkání Vás dostihnou, bez ohledu na to, jak moc se budete snažit odolávat. Samozřejmě můžete tvrdit, že uznávaný umělec nemůže fotografovat takové věci, avšak zákon trhu je v tomto směru neměnná skutečnost.

Dobrá, jen si děláme legraci. Nikoliv pouze svatby a oslavy mohou být foceny v těsných prostorách. 🙂

Pravděpodobně jste si nyní uvědomili složitost situace, a proto navrhuji začít třídit střípky, které Vám pomohou naučit se pořizovat snímky ve stísněných, temných (a ano, pro focení zcela nevhodných) místnostech.

  1. Výběr objektivu

Je zřejmé, že budete potřebovat širokoúhlý objektiv. Je tedy potřeba vzít si sebou portrétní čočku?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte si nejprve ujasnit několik zásadních bodů:

  • Co budete fotografovat?

Fotíte dovolenou, rodinu nebo portrét? Je zřejmé, že při fotografování něčích narozenin, nemusíte vůbec vlastnit portrétní objektiv. S osobním snímáním je vše stejně jasné, ale co se týče rodinných a podobných focení – zde se musíte jasně orientovat v prostoru místnosti.

  •  Jak přeplněná je místnost?

Jedná se o velmi subjektivní posouzení velikosti prostoru, někdy může být stísněný – 12 metrů čtverečních, a již nelze dále expandovat na 30 metrů čtverečních. Pokud například fotografujete rodinu v místnosti o rozloze 20 metrů čtverečních, budete potřebovat portrétní objektiv.

  1. Najděte velké okno

No, nebo ne velké, hlavní je najít ho. Proč je to tak důležité? Okno je vynikajícím zdrojem světla, který poskytuje měkký rozptýlený proud světla. Obecně platí, že čím více světla v místnosti, tím lépe.

Mnohem horší situace nastává, pokud nejsou v objektu vůbec žádná okna. Případně jsou, ale protože slunce již dávno zapadlo, je tato skutečnost bezvýznamná. V tomto případě pomůže blesk, který lze nasměrovat na strop / boční stěnu / nebo čelně. Nevyhovuje Vám intenzita blesku? Vezměte si sebou na pomoc deštník, synchronizátory a stojan nebo malý softbox.

  1. Sledujte, co máte v objektivu

Z nějakého důvodu je to chyba číslo jedna pro každého. Ať už z nepozornosti, nebo z roztržitosti. Nějaké tašky, nádobí a odpadky v pozadí – není to vůbec to, o čem jste snili, že na svých fotografiích po jejich pořízení spatříte? Pokud nenávidíte mazání a čištění tohoto všeho, pak je pouze důležitým pravidlem dávat pozor na to, co se dostane do pozadí Vašich fotografií.

Pokud jste, více či méně, vyřešili tyto tři body, pak se nemusíte bát jít do boje! Všechno samozřejmě přichází se zkušenostmi, ale dobře míněná rada není nikdy na škodu. 🙂 Přihlaste se do kurzu fotografování pro začátečníky v Draw Planet:

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

 

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!