Přejít na obsah
Menu

Jak malovat na plátno

25. října 2019

Zpět na blog
image (6)

Zhlédli jste se v představě, jak táhnete štětcem po plátně jako profesionální malíř? Proč jste ještě nezačali? Přečtěte si, jak na to!

Nejdříve si ujasněte, co všechno budete potřebovat kromě samotného plátna. Určitě je nutností stojan. Ten pro začátek stačí základní, třeba jen malý na stůl. Plátno položené jen tak na podložce bez podepření by se vám lesklo a navíc byste nemohli najít správný úhel nanášení a pořád byste příliš tlačili na štětec, takže by se plátno prohýbalo.

Dále si musíte vybrat, kterými barvami budete malovat. Na plátno můžete tvořit akrylem nebo olejem. Každá technika má své výhody a nevýhody.

Akryl schne opravdu rychle a lze ředit vodou. Má krásné a jasné barvy. Můžete rychle za sebou nanášet více vrstev. Pokud se vám ale něco nepovede, hůř se opravuje. Má o něco menší stálost, než olej.

Olejomalba bude vždy ve znamení trpělivosti. Dá se také ředit, ale už budete potřebovat speciální přípravky. Mezi jednotlivými vrstvami budete čekat i týden. Zase máte dlouhou dobu na to, rozhodnout se barvy klidně prostě setřít a začít znovu. Na olejovém obraze vydrží barvy dlouho stejně jasné.

Když máte jasno v barvách, přijdou na řadu štětce. Můžete si pořídit přírodní nebo syntetické. Přírodní bývají dražší, většinou kvalitnější, lépe drží a nepelichají. Syntetické mají příznivější cenu, ale jejich kvalitu musíte vyzkoušet, velmi se liší.

Hodit se vám bude i paleta. Tu můžete pro začátek nahradit jakoukoli destičkou, na které budete míchat barvy. Do budoucna se vám ale paleta bude hodit.

A nakonec samozřejmě nezapomeňte koupit ve výtvarných potřebách to plátno!

Máte plátno, štětce, barvy i paletu a stojíte před výzvou namalovat svůj první výtvor. Stačí začít! Naneste barvu a nechte se unášet kouzlem tahů. Abstrakce pro začátek bohatě stačí.

A jestli se chcete naučit malovat na plátno tak, abyste na sebe byli opravdu hrdí, přihlaste se na kurz malby do Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!