Přejít na obsah
Menu

Jak míchat olejové a akrylové barvy?

27. října 2020

Zpět na blog
1510a3f1cc1a1d57baa53d96350920a4

Při malbě olejem či akrylem se dá využít mnoho podpůrných olejů, gelů či jiných médií, které mají různé účinky na výsledek. Pojďme se spolu podívat na některé z nich. 

Ředidlo 

Bez ředitel (rozpouštědel a lihů) se při tvorbě s olejem rozhodně neobejdete, jelikož olejové barvy rozhodně nezředíme vodou. Nejčastěji používaný bude terpentýn, který jistě ze své tvorby znáte. Terpentýn použijeme k ředění barev a jejich promíchávání, ale také k čištění štětců a palet, čili ho k olejomalbě bude zapotřebí určitě hodně. Jedinou nevýhodou pro Vás může být jeho charakteristický zápach, což ovšem lze vyřešit nákupem speciální bezzápachové verze, což ale na jednu stranu může být i škoda a ochudit Vás o ten pocit malby jako mistři za starých časů. Pokud zde můžeme ještě něco doporučit, k malbě nebudou vhodná technická ředidla, která by mohla ovlivnit žloutnutí barev. 

Oleje

Zasychací oleje jsou určitě další věcí, která je pro tvorbu s olejovými barvami velice důležitá. Jsou to přírodní oleje, které při kontaktu se vzduchem tvrdnou. 

Lněný olej

Je asi nejvyužívanějším olejem. Vyrábí se ze semínek lnu ve dvou variantách: Rafinovaný nebo za studena lisovaný. Který z nich je lepší, to záleží na Vašem osobním výběru. Za studena lisovaný olej neprošel žádnou chemickou úpravou, a proto je považován za stabilnější, rafinovaný olej má méně nedokonalostí a tím pádem má nižší tendence zežloutnout. 

Lněný olej smíchaný s terpentýnem se dobře hodí na závěrečné lazurování. Jeho přidáním do barev také docílíme hladkého povrchu s minimem stop po tazích štětcem. 

Makový olej

Makový olej je velice světlý, až transparentní olej, a tím pádem má menší tendenci jít do žluta než lněný olej. Schne mnohem pomaleji než lněný, takže je vhodný pro metodu “mokré do mokrého”. Svého času byl makový olej také využíván k výrobě některých bílých odstínů, ale byl nahrazen o něco levnějším světlicovým olejem. 

Světlicový olej

Jak již zmíněno, dost se podobá makovému oleji. Schne také o něco déle než lněný olej a je doporučen pro závěrečné vrstvy. 

Olej z vlašských ořechů

Tento olej se olejomalbě využívá déle než lněný olej a žloutne o trochu méně, což způsobuje, že světlé a studené odstíny utrpí méně změny při zasychání. Jeho povrch po zaschnutí je silnější než např. u makového oleje, a proto se hodí na spodní vrstvy a je skvělý pro malbu detailů. Ořechový olej má plnou a hedvábnou texturu, díky které barokní malíři dosáhli skvělých efektů při malbě límců a dalších detailů opulentního oblečení. 

Mezi další můžeme zařadit různá média a gely, které se dají využít pro změnu struktury, lesky a transparentnosti. 

Pomůcky k akrylovým barvám

Nejjednodušší a nejlevnější řešení pro akrylové barvy je voda, která má srovnatelný efekt s ředidlem u olejových barev, a také s ní čistíme štětce. 

Za použití trochy vody bude barva lépe klouzat a roztírat se. Nicméně ale použití přílišného množství vody může způsobovat problémy, např. v závislosti na kvalitě barev může voda způsobovat nejednotnost barvy a tím slabší místa. 

Naopak ale můžete s použitím většího množství vody s akrylem pracovat třeba na papíru určeným pro akvarel a tím zvodnatělá barva se vpije do papíru, než aby seděla na plátně a zaschla. 

Flow improver

Pokud chceme akrylovou barvu naředit více a voda už by způsobovala problémy, je zde na pomoc médium zvané flow improver, za pomoci kterého barva bude více naředěná a nebude způsobovat zmíněnou nejednotnost barvy. 

Někteří umělci používají směs tohoto média a retardéru, když potřebují zakrýt větší plochy. Barva krásně klouže po plátně a díky retardéru uschne pomaleji, čímž se dají skvěle zakrýt velké plochy bez viditelných přechodů. 

Glazing medium

Toto médium pomáhá transparentnosti barev, aniž by narušilo jejich sílu, a proto se skvěle hodí na horní vrstvy. 

Podobně jako u olejových barev najdeme i u akrylu spoustu dalších médií, které ovlivňují lesk/matnost barvy nebo gelové médium, které se dá využít pro impasto efekt ( opravdu silné zahuštěné vrstvy, kde jsou tahy štětcem viditelné a zamýšlené)

Další média jsou také využitelná pro změnu struktury, k čemuž ale můžeme chytře využít i obyčejnou kuchyňskou sůl a vody, která nám vytvoří krásné efekty. 

Závěrem

Z hlediska ředění barev je pro začínajícího umělce, který si zatím sám není moc jistý, lepší pořídit akrylové barvy, jelikož k tomu stačí pouze voda. Pro oba druhy existuje na trhu spousta různých doplňků, které změní a dodají požadované textury a finiše, bude určitě zajímavé vyzkoušet je všechny!

Vyzkoušet si požadované techniky a média můžete na našich kurzech malby, které pořádáme jak pro akrylové tak i olejové barvy. Rádi Vás zde uvidíme a můžeme si o pomůckách, které Vás zajímají, popovídat hlouběji. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!