Přejít na obsah
Menu

Co dělat, když si utopíte foťák?

17. července 2021

Zpět na blog
nathan-anderson-04OtkxJTQR4-unsplash

Focení u vody je super, co říkáte? Voda nás láká svou tajemností a krásou, ale někdy se nám takové focení může pěkně vymstít. Pokud náhodou voda nalákala i váš oblíbený fotoaparát na své dno, tak zachovejte klid, není třeba hned brečet a loučit se s ním!

Možná svého miláčka budete moci zachránit. Pojďme tedy začít.

Každý okamžik se počítá

Nejprve okamžitě vypněte fotoaparát a vyjměte baterie. Otřete všechny přístupné části vatovými tampony. Paměťová kartu také vyjměte. Pokud je to možné, vytáhněte malou baterii, jako u náramkových hodinek, která podporuje nastavení fotoaparátu.

Pokud je objektiv odnímatelný, sejměte jej a zkuste vytřepat vodu ze všech možných míst. Při otřesu otřete optiku fotoaparátu a poté jej očistěte obvyklým způsobem.

Sušení

Nedávejte všechny součásti zpět, ale položte je na ručník pod stolní lampu. Samotný fotoaparát zabalte do trička a ponechejte malý otvor. Potom položte výsledný balíček pod stolní lampu spolu se zbytkem Tím se výrazně sníží doba schnutí. Může trvat jeden až pět dní, než se vlhkost úplně odpaří.

Životní hack

Pro nejrychlejší absorpci vlhkosti lze zařízení umístit do dobře savého materiálu.Pokud nedostanete speciální granule (obvykle se dávají do krabic na boty), můžete si dát svůj oblíbený kus železa do suché rýže. Jedná se o univerzální metodu pro jakékoliv utopené zařízení.

Rada

Nepoužívejte látky obsahující alkohol. Váš fotoaparát je křehkým výdobytkem moderních technologií vyrobených z plastů a polymerů. To platí zejména pro optiku. I když je čočka ze 100% skla, může být potažena antireflexní vrstvou nebo jinou vrstvou, kterou když otřete alkoholem, tak zanechá trvalé skvrny. Doporučujeme zakoupit přímo hadřík na čočky, který je vyroben z mikrovlákna.

Mořská voda

Nejobtížnějším případem je utonutí fotografického vybavení v mořské vodě, o něco méně nebezpečné jsou různé solanky a minerální vody, sirupy a likéry.

Pokud se do fotoaparátu dostane některá z uvedených kapalin, opláchněte ji. Neotírejte, ale opláchněte ji čerstvou vodou, jinak vše rezne.

Po vysušení

Zapněte fotoaparát na krátkou dobu a zkontrolujte jeho funkčnost. Pokud se to zaplo, vyhráli jste! Dále vám doporučujeme znovu vypnout fotoaparát a odvézt jej do servisu pro čištění a kontrolu oxidovaných kontaktů.

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Přihlaste se na náš kurz fotografování pro začátečníky 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!