Přejít na obsah
Menu

Tipy na uspořádání nábytku v prostoru

26. listopadu 2021

Zpět na blog
spacejoy-q3Qd86sfaoU-unsplash

Vybavujeme-li interiér svého nového domu, měli bychom se pokusit setřít hranice mezi stavbou (konstrukcí) a vnitřním vybavením. Vše by se mělo spojit v harmonický a přitom funkční celek. A právě nábytek je zde klíčem k funkci i estetickému vzhledu celku.

Umístit jednotlivé kusy nábytku je stejně důležité, jako jejich design samotný. Když je přesunete špatně, můžete zcela zabít jejich tvar, barvu a smysl celého pokoje. 

Rovnováha místnosti

Nejprve se na celý prostor podívejte z hlediska „vizuální hmotnosti“. Prvky, které mají velkou vizuální hmotnost, přitahují naši pozornost jako první. Jsou v místnost dominantní. Většinou jde o neobvyklé tvary, pestré textury, světlé barvy, velké rozměry. Příkladem je jasně červená židle před béžovým nábytkem. Jak s takovými věcmi naložit?

  • Máte-li v místnosti obrovský krb, musíte druhou stranu pokoje vyrovnat větším kusem nábytku.
  • Nemůžete do stejnobarevného prostoru umístit jinak barevnou jednu věc, vždy bude vybočovat. Doplňte ji dalším nábytkem ve stejné či o odstín jiné barvě.
  • S pestrými textiliemi opatrně. Je-li v obývacím pokoji takto originální sedací souprava, doplňte ji jednobarevnými polštáři a na druhý konec pokoje dejte tento vzor jen velmi decentně. Například jako tapetu či vzor na váze.
  • Nikdy nevypadá dobře, je-li nábytek jen na jedné straně pokoje a druhá část je prázdná. Vždy se snažte o rovnováhu počtu, tvaru, velikosti, barev a textur. Je to jednoduché. K tmavému dejte něco světlého, k výrazné textuře hladký povrch, velké křeslo doplní dvě menší, atd.

Plynulý přechod a harmonie celku

Veškeré zabudované i volně stojící části interiéru, včetně nábytku, by měly z konstrukce domu vystupovat a přitom plynule přecházet jeden v druhý. Jednotlivé zóny místností by měly plynule přecházet jedna v druhou a sladěné by mělo být i použití materiálů, jejich povrchů a použitých doplňků. Včetně nábytkového kování. Při navrhování interiéru je dokonce vhodné vysadit dveře ze zárubní a dívat se, jak a co všechno bude vidět průhledy (dveřními otvory) z jedné místnosti do druhé. Stejně tak by nás mělo zajímat dopadající světlo a dílčí barvy stěn jednotlivých místností, barvy již zvolených obkladů, dlažby a dalších povrchů podlah, stěn a stropů.

Několik tipů:

  • I v jídelně je důležité nechat prostor. Stůl a každá židle by měla být přístupná ze všech stran.
  • Toto platí i v obývacím pokoji. Nezastavujte si sedací soupravu a křesla nábytkem. Nebudete mít při relaxování dobrý pocit.
  • Nejčastější chybou je nábytek u stěny. Je pravda, že to šetří místo, ale nepůsobí to dobře, protože střed místnosti je prázdný. Nebojte se nábytek posunout víc do centra pokoje, jinak rovnováhu nezískáte.
  • Dveře a okna musí zůstat prosvětlená. Je jedno, že dveře moc často nepoužíváte, dopřejte jim světlé dřevo nebo skleněnou plochu. Okna nezastiňujte tmavými závěsy. Tak získáte velký a prosvětlený prostor. Pokud budete moci alespoň k jednomu oknu přijít a nezakopnete cestou o nábytek, uvidíte, že budete velmi spokojení.

Pozor na neviditelné stěny

O čem mluvíme? Jde o jakési pomyslné čáry architektů. Když vám končí zábradlí, v jeho prodloužené délce pokračuje neviditelná stěna. Máte-li schodiště do patra v obývacím pokoji, měl by být nábytek vždy na jedné nebo druhé straně (když si provázkem dál protáhnete zábradlí, uvidíte tu hranici), nikoliv přesně na linii, kde pomyslně pokračuje zábradlí.

Jinak je to s neviditelnou stěnou v místnosti do tvaru písmene L. S tou se dá dobře pracovat, můžete v ní vytvořit dvě různé části, které právě ve spodním rohu tohoto písmene oddělíte velkým květináčem či knihovnou. Tyto věci umístěte kolmo na stěnu a vaše mysl a oči získají pocit, že máte najednou dvě místnosti. Dobře se tak v obývacím pokoji vytváří čtenářský kroužek nebo v dětském pokoji prostor na hraní a odpočinek.

Užívejte si svou přeměnu interiéru. Uvidíte, že když vyzkoušíte tyto tipy, bude váš interiér mnohem útulnější a harmoničtější. Tak hurá do toho!

Toužíte si navrhnout vlastní místnost v domě od nákresu, až po samotný render? Neváhejte a přihlašte se na prezenční kurz interiérového designu pro začátečníky v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/

Pokud nejste z Prahy, tak máme pro Vás skvělý online kurz, objednejte si ho spolu s balíčkem pomůcek a Sketchup licenci: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/kurz-design-interieru-online-bytovy/

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!