Přejít na obsah
Menu

Fashion a technologie: Inovace v oblasti módy

4. října 2023

Zpět na blog

Móda a technologie, dva zdánlivě odlišné světy, se neustále sbližují a navzájem se obohacují. V dnešní době jsme svědky fascinujícího spojení, které nám přináší inovace v oblasti módy, jako jsou smart textil, 3D tisk oblečení a virtuální zkoušení oblečení. Tyto technologické pokroky nejenom mění způsob, jakým nakupujeme a nosíme oblečení, ale také mají potenciál radikálně změnit průmysl módy a jeho vliv na životní prostředí.

Smart Textil: Móda se stává chytřejší

Smart textilie, také nazývané inteligentní nebo e-textilie, jsou tkaniny a oblečení, které jsou vybaveny elektronikou a senzory. Tyto textilie mohou reagovat na různé podněty, jako je teplota, vlhkost, nebo dokonce signály z vašeho těla. Jedním z příkladů jsou oděvy s integrovanými senzory, které mohou monitorovat zdraví a fitness nositele. Chytré oblečení se tak stává nejenom stylovým doplňkem, ale také užitečným nástrojem pro sledování a zlepšení životního stylu.

 Obrázek #1 z Webu

3D Tisk oblečení: Zcela nový způsob výroby

3D tisk oblečení znamená, že není potřeba tkanina, aby se oblečení vyrobilo. Místo toho jsou k dispozici speciální tiskárny, které dokáží vytvořit kus oblečení přesně podle specifikací. Tato technologie nabízí revoluční možnosti v oblasti individuálního šití a minimalizace odpadu. Můžete si tedy snadno představit, že si jednoho dne necháte vytisknout oblečení na míru, které bude perfektně sedět a zároveň nebude vznikat žádný zbytečný odpad.

 Návrhářka Iris Van Herpen. Obrázek #2 z Webu

Virtuální zkoušení oblečení: Vše bez kabinky

Virtuální zkoušení oblečení je technologie, která umožňuje zákazníkům vyzkoušet si oblečení v digitálním prostředí. Díky rozšířené realitě (AR) nebo virtuální realitě (VR) můžete vidět, jak bude oblečení vypadat na vás, aniž byste museli fyzicky zkoušet. To nejenom šetří čas, ale také snižuje počet návštěv v obchodech a tím i spotřebu energie a zdrojů.

Výzvy a Přínosy pro módní průmysl

Tyto inovace v oblasti módy nabízejí řadu výzev a přínosů. Na jedné straně zvyšují možnosti individualizace a snižují ekologický otisk průmyslu módy. Na straně druhé mohou zvýšit závislost na elektronice a technických dovednostech, což může vytvořit digitální propast mezi různými vrstvami společnosti.

Spojení módy a technologie otevírá nové cesty pro tvorbu a spotřebu oblečení. Smart textilie, 3D tisk oblečení a virtuální zkoušení oblečení jsou pouze některými příklady toho, jak můžeme využít technologie k transformaci průmyslu módy.

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Obrázek titulní z NPR

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!