Přejít na obsah
Menu

Šicí stroje. Od minulosti až po současnost.

29. listopadu 2021

Zpět na blog
mike-newbry-x5oB8Gw0bL4-unsplash

Šicí stroje se za dobu svého vývoje staly nepostradatelnými pomocníky švadlen, krejčích, módních návrhářů a všech dalších, kteří mají něco společného s výrobou, opravou či zhotovením oděvů. 

Poněkud smutnou pravdou je, že se technologie vyvíjí zejména díky potřebám úzce souvisejících s válečnými konflikty. Nejinak tomu bylo i s šicími stroji. Počátkem 19. století bylo jasné, že se uniformy pro masové armády samy neušijí. A tak vznikl první skutečně funkční šicí stroj, jehož autorem byl rakouský vynálezce Josef Madersperger.

Jednalo se o model s řetízkovým stehem a jedinou nití. Ale nesetkal se s kdovíjakou odezvou.

Co se týče prvního obšívacího stroje (overlocku), byl patentován v roce 1877. Šicí stroje s elektrickým pohonem se objevily v roce 1889.

Za vynálezem šicího stroje zvládajícího šití vázaným stehem s dvojí nití stál vynálezce Walter Hunt. Sestrojil ho v roce 1933 a k inovativním prvkům patřila strojní jehla a člunek.

O zjednodušení člunkového stroje se pak postaral Isaac Merrit Singer. Doplnil ho patkou, pedálem a napínáním nití.

Následovala výroba dokonalejších strojů pro domácnost i řemeslnou a průmyslovou výrobu. Na této fázi vývoje se podílela již řada Čechů, kteří pracovali ve Vídni, a tak byli přímo u zdroje. Ti později rozšířili prodej a výrobu šicích strojů u nás. V této době vznikaly firmy známých jmen, můžeme zmínit například firmy Minerva Opava, Minerva Boskovice, či Lada Soběslav.

Od prvních nesmělých pokusů se šicí stroje vyvinuly do mnoha rozličných podob. Existují klasické šicí stroje, které jsou vhodné především pro drobné použití například v domácnostech, ale i specializované šicí stroje určené pouze k některým speciálním šicím operacím.

A kdo vyrábí šicí stroje na nejvyšší úrovni dnes? Pokud vám jde o technologickou špičku, vsaďte na japonskou značku Brother. Její historie se píše od roku 1908, kdy bratři Yasui opravovali a prodávali náhradní díly. V roce 1928 vyvinuli a vyrobili šicí stroj s řetízkovým stehem a zařadili se k předním výrobcům.

Láká vás šití, ale nevíte, jak na to? Neváhejte a přihlašte se na kurz šití pro začátečníky do Draw Planet! S námi to zvládnete. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/ 🙂

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!