Přejít na obsah
Menu

Jak na šití oděvů

16. září 2021

Zpět na blog
darling-arias-tX62O5F3AfU-unsplash

Šití oděvu je nejzajímavější a nejděsivější část každého projektu. Jste nadšení, že vaše tvorba ožívá, ale děsíte se, že vystřihnete látku z limitované edice, nad jejím hledáním jste strávili hodiny času a také jste za ni utratili své těžce vydělané peníze.

Příprava

Příprava je klíčová – vím, že to pravděpodobně neradi slyšíte, ale je to tak. Příprava může z oděvu udělat pýchu vašeho šatníku nebo kousek hadru, který na sebe nikdy nevezmete.

Předeperte si látky a ozdoby

Viděli jsme to už dříve, kdy lidé předeprali látku, ale zapomněli na ozdobné nášivky. Poté, když vyprali oděv i s ozdobnými nášivkami se nášivky na rozdíl od oděvu zmenšili. Nebuďte tímto příkladem. Vždy pamatujte na to, že si musíte vyprat látku i s ozdobnými nášivkami a látku oříznout, aby nedošlo ke smrštění.

Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu!

Módní šatník tvoříme pomalu, pamatujte si, že nejste masová továrna na textil! Investujte svůj čas a pak i vaše oblečení obstojí ve zkoušce času.

Pokud používáte šicí vzor zakoupený v obchodě nebo používáte svůj vlastní, vždy je potřeba zjistit, kolik látky budete potřebovat. Množství, které vám bylo řečeno na vzoru zakoupeném v obchodě, je obecně nehospodárné a často tkanina nemá přesnou šířku, která je uvedená.

Dvakrát měř, jednou řež!

Tohle staré české přísloví se krásně hodí i na šití oděvů. Jde o to si před řezáním promyslet, co a jak budeme řezat a nedělat to, když jste unavení nebo ve spěchu, kdy se nejčastěji chybuje.

Tady jsou některé z našich rad, co dělat a nedělat, pokud jde o výrobu vašeho oděvu.

DĚLAT

✔️ Postupně si odstřihněte vlákna

✔️ Žehlete v průběhu – opravdu doporučuji žehlit lemy před tím, než je začnete šít, jakmile už jsou vtlačeny je s nimi práce jednodušší.

✔️ Požádejte o pomoc nebo tipy, pokud je něco, s čím si nevíte rady.

NEDĚLAT

✖️ Brát šití jako školní domácí úkol – je to přeci proces, který by vás měl bavit stejně jako vás baví jeho nošení.

✖️ Spěchat – vyhraďte si na šití dostatek času, užívejte si proces, který není závod.

✖️ Nevymýšlet zbytečné kreace z nedočkavosti jen kvůli tomu, že musíte pár dní počkat až vám dorazí další zásoby látky.

Všichni děláme chyby

Co se stane, když skutečně špatně střihnete a nezbyde vám žádná látka? Dovolíme si uvést příklad z praxe. Vezměte si pávovou bundu níže. Když jsme vyráběli tuto bundu, došly nám „správné“ bílé hedvábné podšívky. Takže jsme šli do své skrýše (vím, že takové taky máte) a našli tu úžasnou elektrickou modrou podšívku. Modrá dokonale ladí s pávem na přední straně a vytváří další zajímavý top. Velmi šťastná nehoda, která by se nestala, kdyby se něco nepokazilo. 

Zajímá Vás, jak šít na stroji, nebo jak pracovat se střihem? Naučíme vás, jak šít jedna radost! I když právě začínáte. 🙂 

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!