Přejít na obsah
Menu

Digitální lettering – budoucnost kaligrafie.

22. srpna 2019

Zpět na blog
DSC_0325 q (19)

Je to už několik let, co trend handletteringu převzal moc nad sociálními sítěmi, na vývěskách kaváren, hrnečcích a najdete ho i na logu různých firem. Každý den najdete další nové skripty, Instagram pokrývají ručně psané citáty a nápisy. Je nemožné nevšimnout si, jak se stalo ruční psaní populární. Umělci, designéři, letteringoví mágové i kaligrafové už dnes mohou vytvářet nápisy a kresby písmen digitálně pomocí speciálních digitálních štětců a velmi chytrých tabletů, jako je iPad Pro.

Kde začala kaligrafie?
Historie kaligrafie sahá až do počátků psaných knih a svitků do středověku i dále. Když mnichy začalo nudit pouhé psaní, začali zdobit okraje stránek a první písmena kapitol zvířaty, postavami, rostlinami a dalšími prvky, kterými byli inspirováni. Tomu se říkalo iluminace a šlo o odnož klasické kaligrafie. Použitím plnicího pera a vodových štětců s inkoustovými kazetami, se kaligrafie změnila na modernější a pestřejší záležitost, až se rozvinula v novou uměleckou formu. Proč tedy nepovažovat lettering za potomka kaligrafie?

Vezměme si tenhle příklad. Klasičtí baletní tanečníci budou mít vždy techniku baletu v základu těla bez ohledu na to, jaké další taneční styly se naučí. Tanečníci jakéhokoli stylu, kteří nikdy nestudovali klasické techniky, budou vždy těžit z nějaké baletní výuky, která pomáhá s formou, disciplínou a tělesnou strukturou.


Tvůrci letteringu, kteří nevědí nic o kaligrafii, budou mít velmi odlišný styl než ti, kteří mají kaligrafické pozadí. Digitální Handlettering tento rozdíl maže! Umělci se nyní mohou naučit kaligrafické techniky na svém tabletu, aniž by měli ruce špinavé od inkoustu a bez použití tun papíru. Tahy lze zvládnout digitálně. Digitální handlettering je budoucností kaligrafie.

Přihlaste se na kurz digitálního letteringu v Draw Planet a naučte se tvořit úžasné nápisy v Pro Create.

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!