Přejít na obsah
Menu

Jak anatomicky správně nakreslit postavu

21. června 2021

Zpět na blog
joyce-mccown-iu9UEWRanSc-unsplash

Pokud jde o učení, jak úspěšně kreslit lidi, je klíčové znát anatomii člověka. Jeff Mellem, umělec a autor knihy Jak kreslit lidi, sdílí ty nejlepší rady a tipy pro kreslení anatomie pro začátečníky, takže můžete okamžitě začít kreslit realističtější postavy. Jdeme na to!

  1. Nemyslete jako kniha o anatomii

Kreslení anatomie pro začátečníky se může zpočátku zdát jako nezvládnutelný úkol, protože je na těle tolik svalů, šlach a kostí. Když se díváte na modela a vidíte tolik neurčitých tvarů může vás to lákat k tomu, abyste vytáhli knihu anatomie a rozluštili, co se pod kůží vlastně děje.

Kniha anatomie je skvělá v tom, že vám řekne, na co se díváte, ale není příliš užitečná, protože vám neřekne například o trojrozměrném tvaru svalů.

Myslete jednoduše

Když začínáte s kreslením figur, musíte začít se stanovením základních tvarů figury pomocí koulí, obdélníků a válců. Jednoduše začněte s těmito základními tvary a poté se postupně zabývejte detaily a propracováním, díky tomu bude vaše kresba udržovat smysl pro dimenzi.

Pokud kreslíte obrysy před stanovením základních tvarů, zaručujeme vám, že skončíte s plochým výkresem.

Kresba vlevo příliš zdůrazňuje svaly modela a vypadá spíše jako kniha anatomie než postava. Umělec musí o tvaru svalů přemýšlet ve 3D, aby postavě poskytl iluzi objemu.

  1. Nezaměřujte se příliš na svaly

Když umělci začínají věnovat větší pozornost přidávání anatomie do svých kreseb, často mají tendenci anatomii příliš zdůrazňovat. Postavy často vypadají, jako by neměly kůži. Svaly jsou tu, aby dodaly postavě více realismu, ale neměly by být ústředním bodem kresby.

Využijte svaly k posílení akce

Kresba figury by měla vyjadřovat akci, emoce nebo osobnost modela. Nechcete, aby se divák zastavil a díval se jen na část kresby; chcete, aby divák viděl celou postavu a zajímalo ho, co tato postava dělá a kdo je.

Aby bylo možné se na akci soustředit, je vždy skvělé začít všechny své kresby kreslit gestem. Kresba gestem slouží jako plán akce. Vše, co přijde poté, je pomoci objasnit a tuto akci vylepšit.

Svaly by měly být přitahovány, aby zesílily pohyb postavy, a neměly by na sebe upozorňovat. Dobrým příkladem toho jsou komiksové postavy, které mají přehnaně velké svaly, aby vyjádřily svou sílu.

Úspěšná stránka komiksu není o svalech postavy, ale o tom, jak je její síla v příběhu vyjádřena. Objemy svalů jsou navrženy tak, aby vedly oko k místu působení. Čtenář se nepřestává dívat na dobře vyvinuté svalstvo postavy.

Všimněte si, jak svaly na obrázku vpravo odrážejí kresbu gesta vlevo. Svaly se používají k posílení činnosti postavy, nejsou středem kresby.

  1. NEKRESLETE každou postavu stejnými tvary

Když umělci začnou používat základní tvary k vývoji figur, často začnou padat do vzorce používání stejných tvarů k vytváření každé postavy.

Dejte svým postavám jedinečné sestavení

Při vytváření postavy musíte hledat a přizpůsobovat tvary konkrétnímu tématu, které kreslíte. U kulturisty nebudete používat stejné tvary, jako u zápasníka sumo nebo běžce na dlouhé vzdálenosti.

Musíte se podívat na modela a zjistit, jaké jednoduché tvary jsou nejlepšími nástroji pro rozvoj jeho postavy. Někteří lidé mají například velmi čtvercové hlavy, kterou je třeba zkonstruovat ze čtvercových tvarů, zatímco jiní mají kulatější vzhled, který by měl být sestaven z koulí.

Tyto dvě postavy jsou ve stejné póze, ale jsou postaveny z různých tvarů. Postava vpravo je postavena z více blokových tvarů, které dělají postavu silnější.

  1. Věnujte pozornost proporcím a anatomii

Chcete-li nakreslit realistickou postavu, musíte věnovat pozornost přesnému zachycení proporcí a anatomie postavy. To vychází jak ze studia anatomie, tak z dobrých pozorovacích schopností.

Nebuďte příliš perfekcionističtí

Anatomie a proporce jsou důležité. Ale sami o sobě nedělají zajímavou kresbu. Kresba postavy ze které máte pocit, že má osobnost nebo vypadá dynamicky, bude zajímavější než ta, která je pouze technicky správně nakreslená.

Nechte anatomii a proporce převzít podpůrnou roli v podkladové kresbě gesta. Každým krokem vaší kresby by mělo být vytvoření jednotné postavy, která má energii a přístup, i když to znamená změnu proporcí nebo anatomie postavy, aby se tato akce lépe zdůraznila.

Tato postava má přehnané proporce – podobně jako se to používá v módní kresbě. Nezáleží na tom, že to není správně proporcionálně, pokud je rozhodnutí přehánět účelně. Můžete najít mnoho příkladů umělců, kteří zkreslují a zveličují proporce ze stylistických důvodů.

Chcete-li se naučit realistické a detailní kresbě postavy, portrétu, nebo proporcím lidského těla a obličeje, pak je kurz figurální kresby a portrétu přesně pro Vás! Ponořte se s námi do tvorby. 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!