Přejít na obsah
Menu

Postupné kreslení koček: všeobecné principy kreslení

5. září 2018

Zpět na blog
draw-cats-done-5

Zjednodušená anatomie
Tvar těla každého zvířete je určen dvěma anatomickými úrovněmi: kosterní a svalovou strukturou. Jsou sice ukryty pod kůží a srstí, ale bez nich by bylo kočičí tělo beztvaré.

Kostra kočky může být zobrazena zjednodušeně. Stačí si vzpomenout na tělesné proporce a umístění kloubů. Když to párkrát procvičíte, budete schopni zobrazit kočku z různých úhlů pohledu.

Nejjednodušší způsob, jak si to procvičit, je podívat se na obrázky koček a nakreslit schematicky jejich kostru.
Po několika desítkách těchto skic si Vaše oči i ruka zapamatují, kde se co nachází.

Tip: Chcete-li kreslit kočky „z hlavy“, zkuste se při procvičování co nejméně se dívat na vzorový obrázek – tak vycvičíte paměť.

Při kreslení věnujeme zvláštní pozornost páteři. U koček jsou záda velmi flexibilní, tato flexibilita je omezena pouze žebry a stehny.

Kočičí svalstvo je složitější než kostra ale naštěstí se o něj nemusíme starat. Vybavujete si na „nahé“ sfinx? Nakolik mají vrásčitou kůži.? Všechny kočky mají pod srstí stejnou kůži – je vrásčitá a vytahaná. A to i přes jejich vypracované svaly.

Takže kostru bychom měli hotovou. Postupně přidáme objem na různé čísti těla:


Můžete začít v libovolném pořadí:


Hladké linie zobrazují kůži, která bude skrytá pod srstí:

Nyní obecný obrys těla:


V počáteční fázi se pokuste vytvořit co nejméně čar, specifikujte později:

Vytvořte si vlastní metodu nebo metody kreslení od anatomického náčrtu až po zjednodušené kontury těla. Takto vytvoříte svůj vlastní jedinečný styl.


Pomocí těchto náčrtků lze nakreslit kočku s jakéhokoli plemene, jakékoliv srsti a ve všech pózách! Své skici nevyhazujte. Všechny vaše materiály jsou výhradně vaše předchozí práce, ze kterých se můžete poučit. Pokud se cítíte nejistě při kreslení konkrétní polohy – praxe je jediná věc, která Vám pomůže.


A teď můžete překreslit vše na nový papír a dát tomu barvu!

Umělci, kteří pracují digitálně, to všechno mají poněkud jednodušší – vytvářejí nové vrstvy a vybarvují. Ale práce rukama na papíře a se skutečnými materiály, to je teprve výzva! Ale nezapomínejte, že všechny práce jsou dobré, všechny materiály a techniky jsou dobré. Hlavní věcí je kreslit!
Máte rádi se ponořit do konstrukce jakéhokoliv objektu? Přihlaste se do kurzu kresby v Draw Planet, během kterého se dozvíte mnoho informací o perspektivě, anatomii člověka a práci s grafickými materiály.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!