Přejít na obsah
Menu

5 klíčových rad pro ty, kteří chtějí začít se skicováním

23. ledna 2019

Zpět na blog
5f82cb2970ca4796900507519ea4dbcc

1. Zapomeňte na strach z bílého papíru

Vezměte si štůsek papírů a pusťte se odvážně do jejich pokreslování libovolnými čarami a geometrickými tvary. Klidně ty papíry i roztrhejte. Hlavní věcí je nebrat to tak vážně. Je důležité pochopit, že se jedná o hru. Nemyslete na to, zda vám pod rukama vznikne mistrovské dílo, nebo ne. Užívejte si ten proces! Další možností je kreslení na barevném papíře. Podvědomí se zdá, že barva je již v určitém smyslu obrázek. Proto je snazší začít kreslit na barevný papír.

2. Kreslete každý den

Po fázi výkresových linií a geometrických tvarů, které jsou pro každého potřebné, doporučujeme se pozvolna posunout k přírodě a učit se z ní. Když byl Leonardo da Vinci malý, každý den chodil kreslit dub. O rok později kresby porovnal. Zachyťte momenty, dejte je na papír a nechte je zrát v šuplíku. V kreslení žádné zázraky neexistují, za vším se skrývá pravidelná praxe. Pokud nekreslíte každý den, neuronová spojení oslabují a je obtížnější kreslit a ještě hůř se vám bude vracet k pravidelnému procvičování.

3. Vyberte si ty správné nástroje

Hodně závisí na správných pomůckách. Například pera a linery mají vytvářet jednotnou linii, mít ostré špičky a nesmí vytvářet kaňky. Ani linie, kterou nakreslíte těmito pomůckami, se nesmí dále rozmazávat. Nebojte se vyjít ze své komfortní zóny! Těm, kteří pracují jen štětci, doporučujeme, aby se pokoušeli více pracovat s liniemi (gelová pera, linery) a těm, kteří pracují s liniemi, aby pracovali se štětci. Tím získáte na vlastní techniku jiný pohled. Experimentujte s nástroji, nebojte se a zkuste to. 🙂 Pokud používáte jen tužky, určitě přidejte ke své tvorbě linery nebo štětce. Naučí vás to neplýtvat čarami a rozmýšlet nad každým tahem. Trénujte, že každá čára je jedinečná.

4. Vytvořte si umělecký deník

V podstatě je umělecký deník stejný deník jako ten, ve kterém píšete, co se vám během dne stalo, ale oproti obyčejnému deníku jej rozšíříte o obrázky toho, co jste během dne viděli. Je důležité kreslit (!) přesně z paměti, fotografie pořízené v ten den vám pomohou zobrazit detaily. Práce na dvojstránce je obzvláště důležitá pro ilustrátory a návrháře. Začnete myslet jako umělec knihy, přemýšlíte o umístění obrazu a textu jako grafického prvku. Deník vám umožní, abyste se sami se sebou zapojili do určitého dialogu, umožní vám pochopit a vyhodnotit některé události z minulých let. Proto myslete dopředu a nezapomeňte si schovat staré deníky.

5. Porovnejte obrázky

Všechny kresby nemusí být dokonalé, ale proces porovnání je sám o sobě fascinující. Pokud se po celou dobu posouváte, uspějete. Obrázky porovnávejte často, například jednou týdně. Uvidíte, jak se vaše díla vyvíjí.

Zajímá Vás skicování? Přijďte k nám na kurz sketchingu. Čeká na Vás zajímavý program, během kterého si zkusíte různé materiály a ponoříte se do skicování jídla, lidí a architektury.

Máme kurz skicování v prezenční  https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/ 

nebo online verzi  https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/  Vyberte si, co je pro Vás nejlepší a přihlaste se! 🙂

 

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!