Přejít na obsah
Menu

Jak se naučit kreslit jednoduše a lehce

16. června 2019

Zpět na blog
mounzer-awad-utOVARXd-xU-unsplash

Kresba velmi silně odráží osobnost. V kresbě uvidíte jako v zrcadle náladu, vnitřní stav i temperament autora.
Možná po takovém tvrzení řeknete, že nejde dosáhnout lehkosti při kreslení, dokud se sami nezměníme. Můžeme odpovědět ano i ne! Zkušený umělec dokáže do obrazu vložit pocity a náladu, které potřebuje.
Pokud budete plně ovládat kresbu, umožní vám nastavit náladu, nebo stav, který by mělo dílko zobrazit.
Jestli nemáte tolik zkušeností a dostatečné znalosti, jestli jste zatím na začátku tvůrčí cesty, pak bude vaše kresba plně odrážet vaši nejistotu, sevření a váš stav bude snadno čitelný z výkresu.

Aby to šlo lépe a snadno, jediná rada zní … uvolněte se!

– oprostěte se od názorů ostatních lidí.
– vypněte své vnitřní kritiky (nejspíš jde stejně znovu o názor z venčí, i když je to názor mýtického učitele výtvarky z dětství).
– nepředpokládejte, jak byste měli kreslit

Jak se osvobodit a odlehčit své povaze? Pravděpodobně se musíte začít mít rádi a domnívat se, že to, co děláte, je a priori dobré a správné.

Jaké jsou kvality jednoduchého myšlení?
Takové „lehké“ kresby, jak chápete, nejsou přímým kopírováním skutečnosti, ale její interpretací.
Umělec si vědomě vybírá, co malovat a co ne, zdůrazňuje vlastnosti objektu, které jsou důležité pro přenos obrazu, a ignoruje vše, co není tak významné. Co je k tomu potřeba?

Proces uvědomění
Pokud si nekladete za úkol jednoduše kreslit, pokud si nevymyslíte způsoby, jak dosáhnout cíle, pokud se dostatečně neovládáte, nic se nestane. Nejde to samo. Bez vašeho vědomého úsilí nebude vaše mysl a ruka přes noc změněná. Zvyk odstraňuje pouze vědomé jednání v daném směru.

Schopnost správně nastavit úkol
K pohybu v daném směru si musíte uvědomit, které cesty zvolit. V případě vytvoření svého vzoru byste měli určit, proč jste zvolili právě tento konkrétní vzor. Podívejte se na díla umělců, které obdivujete. Co je zjednodušuje? Minimální detaily a zobecnění? Barevná podmíněnost? Linky?
Identifikovat rysy a nastavit úkol znamená zvládnout zjednodušení.

Kreslení snadno
Schopnost abstrakce z konkrétního objektu a zvýraznění celkových vlastností objektů.
Hlavní problém obrázků začátečníků máme v tom, že se drží fotografie nebo jiné předlohy a snaží se co nejvíce sdělit tím, co vidí. Stále ještě neví, jak se posunout k abstraktnějšímu a zobecněnějšímu stylu, který charakterizuje to nejdůležitější ze zvolených objektů a vše ostatní vymazat.


Schopnost zdůraznit hlavní věc
Zaměření na hlavní objekt je obecně užitečná vlastnost psychiky. Musíte být schopni soustředit se na významné nejen v životě, ale i v kreslení.
Neustále se ptejte sami sebe, co je pro vás na obrázku to hlavní? Vyberte právě to, co jste si odpověděli a odřízněte vše ostatní.

Plynulost v obrazovém jazyce.
Ano, umění má svůj vlastní jazyk. Je to jazyk řádků, jazyk míst, jazyk barev. Pokud jazyku porozumíte, dokážete předat objekt, který máte na mysli, aniž byste jej přetížili zbytečnými detaily.

Za druhé, nastavte si cíl a držte se směru
Jak už jsme si řekli, pokud jste si konkrétně neurčili, čeho chcete dosáhnout a co zdůraznit, pak budete čerpat z vašeho autopilota.

Naučte se jazyk umění
Získejte základní znalosti ve vizuálním jazyce grafiky a malby. Studujte díla jiných umělců jejich analýzou. Zeptejte se sami sebe, jak se řádek, skvrna, barva, kompozice objeví v určitém obrázku?

Bez analýzy se budete ještě dlouho posvátně klanět před kresbami jiných autorů a myslet si, že nikdy nemůžete opravdu kreslit.
A pokud chcete projít kurzem pod vedením úžasných lektorů, svěřte se do nejlepších rukou v ateliérech Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

A nebo se připojte online z pohodlí domova: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!