Přejít na obsah
Menu

Kurz Sketching

8. listopadu 2019

Zpět na blog
Processed with VSCOcam with a6 preset

Skicování neboli Sketching je technika, která umožňuje rychlé zachycení obrázku. Původ slova „sketching“ pochází z anglického slova „sketch“ – skica, skicování.

Technika skicování je založena na tom, že se kreslení provádí poměrně rychlým tempem, což umožňuje umělci rychle vizualizovat různé objekty a nápady v krátkém časovém období. V akademické kresbě a malbě je slouží skica jako zjednodušená předloha pro budoucí práci, výběr barev a kompozic. Díky své časové nenáročnosti je však dlouhodobě používána jako hlavní nástroj i pro designéry a ty, kteří potřebují rychle sdělit své myšlenky a nápady ostatním pomocí výkresu.

Díky skicovaní máme v moderním životě možnost vyjádřit své myšlenky, dojmy ze schůzek nebo zachytit vzpomínky z akcí a cest na kus papíru nebo do skicáře. I díky tomu popularita sketchingu vzrostla natolik, že je v současné době označována za nezávislý umělecký trend současného umění a po celém světě se začali vznikat kurzy, které se sketching zaměřují.

Materiálů používaných pro náčrtky je spousta. Mohou to být fixy na bázi alkoholu, vodovky, barevné tužky, linery a další dostupné materiály.

Skicování je ideální i pro ty, kteří teprve začínají kreslit. Tato technika je poměrně jednoduchá a nevyžaduje dovednosti profesionálního umělce. Skicování přispívá k rozvoji kvalit, které jsou pro umělce charakteristické: schopnost „zachytit okamžik“, dokázat rozpoznat dobrou kompozici, být pozorný a kreativní. Skicovat se můžete učit sami, nebo se pro rychlejší dosažení výsledků nechat vést profesionálním lektorem na kurzu sketchingu. Po zvládnutí techniky skicování můžete zkoušet složitější výkresy.

Co je to ilustrativní skica?

Obrázek na pomezí skici a lustrace zabere podstatně více času než obyčejná skica. Tyto skicy se již tvoří postupně. Nejdříve se vyberou výchozí předlohy, z jejich fragmentů se vytvoří hrubý návrh. Dále se důkladněji vyberou materiály a detailněji se zpracují.  Výsledná „ilustrace“ se může stát pohlednicí, ilustrací časopisu nebo třeba plakátem.

Typy ilustrativní skici:

Food ilustrace

Ilustrace jídla je zjednodušená kresba jídla. V současné době nejoblíbenější a nejchutnější typ skici. Používá se k postupům u receptů, k propagačním předmětům, v designu menu i interiérů.

Botanické skici

Floristické skicování slouží k návrhům aranží květin i květinové výzdoby interiérů pro různé akce. Květinové skicování se protíná s botanickou ilustrací. Tento typ skic používají květináři a dekoratéři. Ilustrátoři používají tento typ skicování k vytváření děl, která mohou být později použita na obalech ekologických a kosmetických produktů, reklamách atd.

Interiérové skici

Interiérová skica je tvorba náčrtů a ilustrací interiéru, interiérového designu a výzdoby interiéru. Pro vytvoření interiérových skic potřebujeme znát zákony perspektivy a umět je používat, mít smysl pro proporce, schopnosti zprostředkovat objem objektů a schopnosti vykreslit různé materiály a textury.

Architektonické (městské) skici

Architektonické (městské) skicování jsou ilustrace a náčrtky budov, struktur a ulic města. Pro vytvoření architektonických náčrtů ilustrátor také nutně potřebuje znát a rozumět zákonům perspektivy, mít smysl pro proporce a schopnosti zachytit objemy objektů. Tento typ skic se protíná s travel-sketchingem a je také aktivně využíván profesionálními architekty při práci v architektonických kanceláří a designérských dílnách.

Travel skicovaní

Skici z cest jsou vlastně takovou vzpomínkou, které zachycují krásné okamžiky z cestování. V tomto typu skic často kombinujeme všechny ostatní typy náčrtků od skicování potravin po průmyslové skicování, protože během cestování jsme obklopeni novými podněty, jídlem, lidmi, architekturou a kulturními zvyklostmi. Mnoho skic z cest je často doplněno různými popisky.

Módní (fashion) ilustrace

Módní ilustrace zobrazuje kusy oděvů, obuvi, obleků a doplňků módního průmyslu. Obvykle se spojuje s kresbou lidské postavy a tváře. Tento typ skicování se týká módních návrhářů, stylistů, tvůrců obrázků, kteří potřebují vyobrazit barevná schémata a struktury materiálů, typ modelky (účes, make-up), boty, doplňky (tašky, brýle, opasky), pokrývky hlavy … Takové ilustrace se často používají v módních časopisech a v módních kampaních.

Průmyslové skici

Průmyslové skicování – náčrtky a ilustrace designu různých objektů každodenního života. Tento typ skicování umožňuje kvalitativně reprezentovat objekty – myšlenky, objekty – koncepty v oblasti průmyslového designu.

Skici krajiny

K nim patří skici designu parků, náměstí, zahrad a soukromých pozemků. Často se používají ve spojení s architektonickým skicováním. Náčrtky krajin používají hlavně návrháři krajiny. Jak? Představte si prázdný pozemek, na kterém se v budoucnu plánuje výstavba budovy a zušlechtění oblasti kolem. Krajinný designér musí být schopen zákazníkovi krásně znázornit, jak bude celá oblast vypadat. Jak bude vypadat celá krajina, včetně rybníků, keřů, záhonů, živých plotů atd.

Pak také existuje portrétní skicování a life-style skicování, které jsou dost podobné fashion skicování a travel skicování.

Chtěli byste se sketchingem začít? Hlavně žádné obavy. Při kreslení náčrtů ilustrací se všechny tvary zjednodušují a stylizují. Skica nikdy nevypadá přesně tak, jako reálný objekt. Pro začátek doporučujeme tvořit pod vedením nějakého profesionála třeba na kurzu sketchingu u nás v Draw Planet. Kurz sketchingu u nás vedou v příjemných ateliérech přátelští lektoři, kteří vám pomohou se skicami ve všech možných žánrech. Tak už to neodkládejte, přihlaste se a začněte tvořit. 🙂 Navštivte kurz sketchingu v ateliérech Draw Planet : https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

Nebo se připojte online z pohodlí domova : https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!