Přejít na obsah
Menu

Jak se rodí lettering

27. dubna 2020

Zpět na blog
deliberate-practice-danellebailey

Historie

Kaligrafie datuje svůj zrod již 6000 let zpět. Díky své dlouhověkosti si prošla ohromným vývojem, a to i vlivem uživatelů odlišných zemí a kultur. Své počátky nalezneme v daleké Asii a posloužila k záznamu událostí. Vyžadovala především ohromnou soustředěnost, správné dýchání i cit pro detail. Není divu, že se čínští kaligrafové dožívali vysokého věku, když měla tak pozitivní vliv na mysl i tělo. ☺

V dnešní době je kaligrafie považována za druh krasopísma a získává i na zájmu široké společnosti.

Přispívá ke zklidnění mysli, relaxaci a přínosná bude bezpochyby i pro naše děti. Díky kaligrafii se nejenže dozví něco z historie, ale posilují si tvorbou svou trpělivost, soustředěnost a motorické schopnosti. O kreativním rozvoji nemluvě. ☺

Pomůcky ke kaligrafii

Abyste mohli s kaligrafií vůbec začít, je zapotřebí správné vybavení. Na klasickou kaligrafii se používají speciální štětce a pera, tuše a inkousty nebo razítka. Na okrasné dekorování např. knih a spisů se užívala dokonce technika zlacení. V moderní současné kaligrafii získávají na popularitě tzv. BRUSHPENY, fixy s pružným štětcovým hrotem. Když hrotem přitlačíte na papír, povede se Vám silná linka, při jemném tlaku zase naopak slabá. Brushpeny však mají širší využití, než jen pro psaní. Třeba s fixy plněnými inkoustem na vodní bázi, vykouzlíte pestrobarevné rádoby akvarelové pozadí. Tudíž jednou technikou můžete vytvořit umělecké komplexní psané sdělení. ☺ 

Jak psát kvalitní kaligrafii

Předtím, než se vrhneme do samotného kaligrafické počinu v podobě pozvánek, přání, sbírce básní, menu pro Vaší kavárnu nebo originálního vzkazu na lednici, musíme znát základní pojmy a pravidla užívání správných materiálů, fontů i barev tak, aby se nám psalo pohodlně a s efektem, který ve výsledku očekáváme a chceme. Tak to vezměme pěkně krůček po krůčku. ☺

Volba nástroje

Každý nástroj nám působí odlišný efekt a strukturu, a to také v závislosti na tom, jak pohodlně se nám s ním pracuje. Je tedy dobré prozkoumat povahu všech možných potřeb, kterými lze psát -měkká/tvrdá tužka, pentilka, fixy, propiska, pero, tuš, pastelky, vlasové nebo kaligrafické štětce… Sami si vyzkoušejte pár čar s jednotlivými materiály a sledujte, jak se chová a jak na Vás působí.

Proporce písma

Pokud vytváříme vlastní a originální kaligrafii, nemůžeme opomenout ani velikost a tvar písma. Písmo zúžíme a vytáhneme, nebo naopak zmenšíme a rozšíříme… Jak takové písmo na nás působí? Hodí se do smyšleného konceptu? Praktické i na tento fakt při psaní myslet. 

Sklon písma

Pro začátečníky doporučujeme zachovat verzálku (velká písmena) a ponechat normální sklon, nikoliv kurzívu apod. Až v pokročilejších pracích si můžeme dovolit experimentovat se sklonem písma, kterou docilujeme ke skutečně osobnímu stylu. ☺

Umístění středních vodorovných linií

Na výběr máme ze 3 možností: v horní polovině – působící vzdušně, na střed – klasické nebo ve spodní polovině- čímž text usadíme.

Způsob řádkování

Texty lze zachovat ve vodorovné poloze, zvlnit, zprohýbat. A slova psát třeba s úzkými mezerami, čímž text získá kompaktnost.

Kompozice

Neopomíjejme důležitou součást efektivního psaní, kterým bude i samotný papír. Jaký má tvar? Kvalitu? Barvu? Jak zakomponujeme text, aby se na ploše neztratil, byl čitelný a tvořil kompaktnost s podkladem? Není zapotřebí zachovávat klasický formát. Pohrajte si se sklonem řádků, velikost písma přizpůsobte rozsahu textu, anebo z textu vymyslete samotný obrazec.                                           A jak ozvláštnit text? Co třeba modifikací znaku? Jedno písmo psát opačným tvarem…

Stylizace písma

Sytost přidáte zesílením některé z linií písma. Píšete vznešenější text? Nebojte se patek, dodají textu kultivovanost. Nebo zkuste obrysové písmo, lze jej ponechat prázdné či jej vyšrafovat, tvarovat, vybarvit.. Nebo vystínovat. ☺ Ty efekty jsou geniální! 

Výtvarníci jistě sáhnou po barvě, kterou prostřídají ve zvolených slovech, nebo jen písmenech. Pohrát si lze také s kontrastem, s prostorovým písmem, které připodobní materiálům nebo funkcím.

Chyby i triky, které je dobré mít na mysli…

 • Vyhněte se zmatku, který můžete způsobit odlišnými písmovými znaky nebo tvary.
 • Kombinace tmavého papíru i textu nemusí být vždy výhrou, ale někdy i přesto překvapí.
 • Neopomínejte kontrast mezi obsahem sdělení a stylem psaní.
 • Při volbě barevného či černého podkladu v kombinaci s bílým/stříbrným/zlatým písmem docílíme pokaždé jiného, až řekněme psychologického působení. Opět mysleme na záměr sdělení.
 • I koláží barevného podkladu můžeme dojít k zajímavému efektu.
 • Obraz lze vytvořit samotným textem, neopomeňme však důmyslnost kontrastu a výraznosti.
 • Podkladem nemusí být pouze jednobarevný papír… Experimentujte s technikami (benzínový papír, povoskovaný papír politý tuší, koláže, kresba), ale také vybírejte i správnou strukturu: plechová tabule, kartonový papír, ručně vyráběný papír, linoryt, přírodniny, vlnitá lepenka, pauzový papír..
 • Kaligrafie dovoluje i textem vytvářet obrazce, a to kolikrát velmi složité.

Pár slov závěrem

 • Neopomíjejte fakt, že výběr písma pro sdělení obsahu hraje ohromnou roli. 
 • Pracujte s kontrastem a myslete na přechody mezi textem a podkladem.
 • Hrajte si s krasopsaním a buďte trpěliví.

Navnadili jsme Vás kaligrafií na reálnou tvorbu? Chcete se stát skutečným kaligrafem? Připojte se do našeho kurzu moderní kaligrafie. ☺ Rádi Vás potkáme v našich ateliérech. 

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!