Přejít na obsah
Menu

Jak vidět svět jako přes objektiv?

13. září 2021

Zpět na blog
ben-eaton-jTS0DAiaqC4-unsplash

Všechny snímky se vždy prapůvodně rodí v hlavě a konečná fotografie zpravidla nikdy není totožná s tou, kterou jste si vysnili ve své fantazii. Abyste však mohli ztělesnit svou myšlenku, musíte se spojit přímo s objektivem. Je potřeba fotoaparátu dokonale rozumět a řídit se podle jeho pravidel. V umění fotografie je něco neměnného – jsou to zákony optiky, s nimiž je třeba počítat.

Třetí rozměr – hloubka prostoru – není ve fotografii přímo vyjádřena. Fotografie vyjadřuje pouze dva rozměry – výšku a šířku. Skutečný svět je ale trojrozměrný. To znamená, že člověk vidí dvěma očima dva mírně odlišné obrazy. Nyní zkuste zavřít jedno oko – takto vidí objektiv. Hloubka prostoru se najednou nějak zmenší a ztratí se schopnost určit prostorové vzdálenosti objektů. 

Fotoaparát není dokonalý a rychle rozlišuje sytost světla (i když u moderních a drahých fotoaparátů se tato nevýhoda stává méně významnou). Když opouštíme temnotu do světla, zornice našich očí se automaticky zužují, aby jim umožnilo projít méně světla (podle tohoto principu funguje clona). 

Objektiv vnímá svět okamžitě: stisknete tlačítko – čas se zastaví a rámeček je vždy statický. Naše oko vnímá vše okolo dynamicky a pokud chcete dynamičnost i ve fotografii, tak existuje několik způsobů jak na to.

Příkladem je rozmazání pohybu – takto se může na snímku rozmazat sám člověk, v důsledku čehož bude zřejmé, že se pohyboval v době fotografování, což bude vypadat na statickém pozadí dynamicky.

Lidské vnímání závisí na jeho zájmu. Pokud vás fotografie opravdu zajímá, začněte fotografovat i běžné věci svýma očima. Připravte si například kávu na snídani. Jak byste takový podhled vyfotografovali?

Pamatujte, že snímek se rodí v hlavě a není vytvářen fotoaparátem, avšak rukama fotografa. To znamená, že dobrý fotoaparát nezaručuje dobrý snímek. Dokud se nenaučíte vidět snímek před jeho vyfocením a převést jej do reality, nebudete mít dobré fotografie.

Z těchto důvodů je potřeba pravidelně fotit. Neustále porovnávejte, co vychází z fotoaparátu s tím, co vidíte a také dobře poznejte funkce Vašeho fotoaparátu. Není třeba se řídit radami ostatních – věřte svým očím. 

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Přihlaste se do kurzu fotky v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Témata



IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!