Přejít na obsah
Menu

Tipy od zkušených nezávislých freelancerů: jak zůstat produktivními při práci doma.

3. dubna 2020

Zpět na blog
elsa-noblet-5KD5PmZEfcg-unsplash-e1584465093542

Téměř každý zaměstnanec kanceláře sní o práci z domova. Zdá se, že je to takový ráj na Zemi a úplná svoboda: jíte spokojeně u svého stolu. Pokud se Vám nechce, z postele vůbec nevstáváte. Na cestě do práce a zpět teď není potřeba se třást v dopravě. Zůstáváte pohodlně ve známém prostředí a v pantoflích.

Tyto sny se však příliš nekloubí s realitou, jež je kolikrát naprosto jiná. Ukázalo se, že je velmi obtížné zůstat produktivní, když pokukujete koutkem oka na postel, všechno v lednici je neuvěřitelně chutné a lákavé a Vaše oblíbené hry na Vás stále mrkají z plochy. Odolnost všem pokusům vytrhnout se z pracovního postupu je téměř nemožná. Máme však několik tipů, které Vám pomohou s tímto „domácím žvýkáním“.

Vytvořte si plán úkolů
Je velmi snadné říci „dobře, dobře, odložím vše na konec pracovního dne a udělám jiné, zajímavější věci.“ Pokud si nenaplánujete jasný akční rozpis na celý týden od pondělí do pátku, homeoffice rázem ztratí pracovní efekt, zdánlivě o jednoduchém seznamu úkolů. Musíte si naplánovat dopředu každý den, abyste nezakrněli a neudrželi pozornost jen na Netflixu.

Je lepší si vytvořit plán v neděli, před začátkem pracovního týdne. Pokud tento proces přesunete na pondělní ráno, riskujete, že si pondělí úplně narušíte. Pointa je, že pokud se ráno probudíte a nemáte konkrétní seznam úkolů pro daný den, budete pravděpodobně ležet dlouho v posteli (najednou se zdá, že není kam spěchat). A pak strávíte spoustu času rozrušením. A ve výsledku si budete stejně muset sednout a vytvořit plán.

Nyní pojďme mluvit o tom, proč jednoduchý seznam úkolů není vhodný pro dálkové ovládání. Když si na každý den namalujete jasný akční plán, ihned uvidíte, proč stále potřebujete pracovat. Vidíte, že pokud jste líní v úterý a ve středu, budete muset pracovat až do pozdního čtvrtka a pátku, nebo dokonce celý víkend, abyste dokončili vše včas. Proto chápejte, že je lepší dokončit úkoly klidným tempem, jak jste si sami naplánovali.

Dodržujte odpovídající harmonogram
Navazujeme na předchozí odstavec. Pokud teprve začínáte pracovat na dálku, pravděpodobně se Vám zdá, že s prací ve dne i v noci není nic špatného. To je ale nesprávný a nebezpečný názor. Samozřejmě, když nemusíte počítat pevnou pracovní dobu, můžete svou práci časově rozložit. Harmonogram by však měl zůstat v mezích přiměřenosti.

Práce do noci (ještě hůře celou noc) vyčerpává tělo a dlouho pak trvá zotavení do normálu. A i když strávíte příštích pár dní odpočinkem – což se Vám bude zdát jako dostatečná odměna – neužijete si kvalitní dovolenou a ani nebude nijak zajímavá. Mozek se jednoduše vypne a Vy jen budete ležet na pohovce a bezmyšlenkovitě sledovat sérii pořadů, aniž byste pochopili podstatu. Přestože je někdy třeba dřít celé dny, nemělo by se to stát standardem.

Bez ohledu na to, jak se chcete cítit bez pevné provozní doby, tak svůj smysl nachází právě v tom, aby byl zachován jasný rozvrh. Náš mozek miluje rutinu a pravidelnost a nedostatek harmonogramu jej mate. To znamená, že se snižuje produktivita, schopnost kreativního myšlení a všechny další skvělé mozkové funkce, které nám pomáhají vydělávat na živobytí.

Je lepší přijmout práci na dálku jako příležitost k naslouchání sebe samotného a pochopení toho, kdy jste produktivnější a kdy se Vám nejlépe relaxuje. Takže si můžete vytvořit individuální denní rutinu, která Vám pomůže pracovat efektivněji. Mozek si zvykne na plán velmi rychle a bude okamžitě zahrnut do procesů během těch hodin, které považujete za pracovní.

Skvělým příkladem je spánek. Pokud se cítíte unaveni a ještě Vás čeká hodně úkolů, zdřímněte si. Nastavte si budík na 25 minut, abyste měli čas usínat a zároveň se prospat a jakmile zazvoní, proberte se a vyskočte. 🙂
Nastartujete se tak zase k dalším neodkladným činnostem. 🙂
Náš tým se zařadil rovněž mezi ty, které díky situaci takový styl práce zasáhl. A rozhodně rad využíváme, abychom i nadále byli pracovně efektivními a zároveň nám zbyl i čas na své rodiny, koníčky a samotný a tak potřebný, odpočinek. Chtěli jsme se o těch pár rad podělit i s Vámi, tak nechť se Vám stanou přínosem v téhle tak nezvyklé době. Přejeme sami sobě i Vám všem pevné zdraví a produktivitu ve správné míře. 🙂

Dejte se do kupy
Vzhledem k tomu, že Vás doma nikdo nevidí, je pochopitelné, že toho mnoho lidí využije a kolikrát zůstane i v pyžamu celý den. Lidské myšlení je však jednou velkou záhadou. Náš mozek si totiž navykne na režim spánek, odpočinek a práci v konkrétní čas, poměrně rychle. Vnímá však při tom i prostředí, ve kterém danou činnost vykonává. Takže když budete pracovat v županu, neuvědomí si, že má pracovat a zůstane v pohodlném režimu. Pracovní produktivita tak klesne.
Neznamená to však, že i doma musíte pracovat v obleku. Stačí, když se vyhnete modelům, spjatým se spánkem, relaxem apod. A když zapojíte i pravidelnou osobní hygienu, zjistíte, že Vás nabudí pachuť zubní pasty snáz, jak ranní káva. 🙂

Udržujte pracovní plochu uklizenou
Dost často zapomínáme na tak zjevné pravidlo, jako je pořádek na pracovní ploše. Zbavte se všech rušivých elementů, které Vás při práci rozptylují.
Nezapomeňte na přestávky a jídlo
Téměř každý, kdo přešel na práci homeoffice, si pomyslel: „Budu pracovat z domova, začnu jíst správně a vyšetřím si čas na trénink.“ Často to však končí popracovním odpočinkem na pohovce před TV anebo se trápíme tak dlouho pracovním vytížením, až na samotné jídlo zapomeneme.
Běžným modelem taky bývá fráze „Splním tento úkol a pro dnešek mám splněno“, realita je však taková, že úkol opakovaně oddalujeme, až se najednou schyluje k večeru a my jsme naposledy snídali…
Pokud Vaší stinnou stránkou je nedochvilnost, můžete si pomoci různými službami, jako je např. Pomodoro. Ty za Vás hlídají čas, abyste svou práci odvedli, aniž byste se přepracovali nebo zapomněli odpočívat a samozřejmě i naopak… Neoddalovali své úkoly. 🙂
Vynalezte návyky
Způsob, jak zkrotit svůj mozek: Před zahájením práce si rozmyslete postup a ten dodržujte. Navykne si na tyto signály a bude vědět, kdy má aktivně myslet. Je fajn si zvolit i nějakou náhradní rutinu např. za dojíždění do práce.
A nezapomeňte se odměňovat za odvedenou práci. Hlavinka si pamatuje víc, než si myslíte. A pochopí, kdy nastane čas odpočinku.
Sdílíme s Vámi rady, jak mozek zkrotit. Je potřeba zvyky opakovat co nejčastěji, aby mozek signály rozeznal a přijal je.. Však to děláte pro sebe. 🙂

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!