Přejít na obsah
Menu

Jak se dělá barevný přechod akvarelem?

17. května 2021

Zpět na blog
7da1e16f85d359cba3afeb7c5ffdabf9

Existuje několik technik, které se uplatňují při malbě akvarelovými barvami. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit jednu z nich a to tvorbu barevného přechodu.

Akvarelový přechod zahrnuje postupnou změnu hodnoty nebo intenzity barvy v průběhu lazury. Lazura obvykle začíná tmavším odstínem nebo větším množstvím akvarelové barvy a postupným přidáváním vody odstín barvy zesvětlá.

Mnoho umělců považuje malbu přechodů užitečnou pro malování nebe. Pokud pozorně sledujete oblohu nad krajinou, uvidíte, že obloha je světlejší, čím blíže je horizontu. Akvarelový přechod tak dokonale napodobuje tento přírodní jev.

Barevný přechod je směsí dvou nebo více barev. Tento druh lazury mění barvu nebo tón na svém povrchu. Barevný přechod je vhodné dělat pomocí metody malby do mokrého, neboť podporuje míchání různých barev. Pokud praktikujete tento druh lazury poprvé, doporučujeme se držet dvou barev. 🙂 Výběr barev však nenechte náhodě. Použijte barevné spektrum (kolo) a pomocí něho vyberte 2 barvy, které se budou doplňovat.

Připravte si papír, který připevníte na pevnou desku, vodu, štětec a barvy. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte dvě poměrně koncentrované barvy a těžší akvarelový papír. U metody do mokrého je nutné papír předem rovnoměrně navlhčit.

Pokud chcete plynulý lineární přechod z jedné barvy do druhé, zkuste desku naklonit. Pokud chcete náhodnou směs barev, můžete nechat desku rovně a naklonit ji pouze v případě, že potřebujete pohybovat pigmentem po povrchu papíru.

Když váš papír dosáhne správné úrovně vlhkosti (je lesklý, ale bez kaluží vody), naneste první barvu.

Použijte jakékoli tahy štětce, které vám připadají vhodné. Vodorovné, pokud chcete mít lineární vzhled nebo jen kapejte barvu na papír ze štětce v náhodném sledu. Namalujte jednu oblast a poté plynule navažte barvou druhou. Můžete povrch i natřít jednou barvou a následně do ní přidat barvu druhou, je to jen na vás, jakého výsledku chcete dosáhnout. 🙂 Snažte se však pracovat rychle, dokud má papír správnou vlhkost. 

Směle do toho! Už vám nic nebrání k vytvoření barevného akvarelového přechodu. 🙂

Láká vás se o akvarelu dozvědět mnohem více? Přihlaste se do Draw Planet na kurz akvarelu pro začátečníky v Praze: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/akvarel-online-kurz-pro-zacatecniky/  A nebo se přihlaste na online kurz akvarelu a tvořte odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/akvarel-online-kurz-pro-zacatecniky/

 

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!