Přejít na obsah
Menu

Jak najít hranici horizontu

6. července 2021

Zpět na blog
johnson-wang-sJa0qmawWnM-unsplash

Od dětství víme, že obzor rozděluje oblohu a zemi. Navzdory tomu, že díky kulatosti zeměkoule vidíme sférický horizont.

Musíme najít vodorovnou čáru, která probíhá v úrovni našich očí. Pokud v krajině nejsou žádné hory, uvidíme linii oddělující nebe a zemi. Hranice horizontu je vždy v úrovni našich očí!

Pokud sedíte, vidíte méně země, když se postavíte, pak více. Když vylezete na horu, můžete pozorovat krajinu, která se rozbíhá do šířky jako z ptačí perspektivy.

Když nakreslíme obrázek z úrovně naší výšky (když stojíme na zemi), pak všichni ostatní lidé, kteří jsou také na naší úrovni, uvidíme takovým způsobem, že linie horizontu bude někde ve výši hlavy.

Vystoupáme-li výš (vylezeme na horu nebo se podíváme z okna vysokého domu), obzor se s námi zvedne a všechny ostatní objekty zůstanou na dně. Uvidíme lidi, domy atd. shora. Budou pod horizontem, v perspektivě a s deformovanými rozměry.

Pokud půjdete dolů a podíváte se na lidi z nižší polohy, uvidíme vše, co se děje zdola. Vodorovná linie bude procházet kolem těla nebo dokonce kolem nohou jiných lidí.

Je to velmi jednoduché vysvětlit, ale ve výkresech začátečníků často vidíme chybu nadhodnoceného horizontu.

Doslova stejně jako děti, se lidé, kteří právě začínají kreslit, bojí zablokovat objekty a nakreslit pohled shora. Výsledkem je, že obrázky jsou velmi deformované.

Nadhodnocený horizont?

Pokud jste ve stejné výšce s lidmi kolem vás,pak nebude horizont nikdy výš, než jejich hlavy! Takže nedělejte takovou chybu, aby psychologové neodhalili vaši skrytou stránku, tajnou touhu se povyšovat. 🙂

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!