Go to

#Instalace

Co je to Instalace?

15. April 2018

30652221_1729082400471942_9020000348932145152_n

Už dlouho jsou pryč ty časy, kdy existovaly jenom malba a sochařství. Technologie, které umělci používají v současné době, zahrnují film, video, promítačky a počítače. A k tomu mají navíc k dispozici obrovské množství materiálů! Dnes se návštěvník galerie nebo muzea moderního umění může setkat s čímkoli.

Instalace (anglicky installation – Instalace, umístění, montáž) je formou moderního umění. Jedná se o prostorovou kompozici, vytvořenou z různých hotových materiálů a forem (přírodních objektů, průmyslových a domácích potřeb, textových fragmentů a vizuálních informací).

Tato nová forma umění vyžaduje ze strany diváka nový postoj a větší otevřenost. Termín “instalace” pokrývá jak velké množství, tak širokou škálu forem, materiálů, obsahu a účinků, pro které se zdá být nemožné najít nějaký společný jmenovatel. Je však možné určit seznam faktorů, které se primárně týkají nového vnímání prostoru a času.

Nezáleží na tom, jak odlišné jsou instalace. Jejich společným jmenovatelem je, že jejich význam závisí na souvislostech mezi objekty a obrazy, které tvoří, a na prostoru, ve kterém jsou postaveny. Prostor zahrnuje i diváka, který svou přítomností vystavuje toto prostředí rozmarům a náhodám každodenního života. Nad událostmi, které se v našem životě přihodí, máme malou nebo žádnou kontrolu. Ve všem hraje důležitou roli situace, a to samozřejmě platí i pro instalace.

Instalace mění vnímání umění díky hmatovým prvkům, které přímo ovlivňují naše smysly. Zůstávají tedy výtvarným uměním, na které se díváme očima, ale vnímáme je srdcem.

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-1

Manželé, kteří jsou narozeni ve stejný den a rok, pracovali spolu a tvořili spolu, to jsou Christo a Jeanne-Claude z USA. Živí se prodejem skic a fotografií svých neuvěřitelných instalací v přírodě. Nesmíme také zapomenout na velké dědictví, kterého se jim dostalo 🙂

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-3

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-4

Nenechají se nikým sponzorovat, ač jim byl nabídnut 1 milion dolarů za minutu reklamy v japonské televizi.

Specializují se v balení předmětů do látky a jejich díla jsou pak jen krátkodobého trvání. Upoutávají tak pozornost na zajímavá místa a krajinu. Jsou hlavními představiteli tzv. land artu.

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-7

Jak se Vám líbí jejich impozantní realizované nápady 🙂 ?

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-6

Topics

Velice zajímavý projekt umělkyně Anny Schuleit nás zavádí do Massachusetts, do opuštěné psychiatrické léčebny, která musela být v listopadu 2003 zavřena. Umělkyně tomuto místu znovu dala život díky 28 000 květinám, kterými vyplnila její ponuré a chátrající prostory. Symbolicky tak vzdala hold této nemocnici, která i pomohla mnoha pacientům do jejich úzkostí a “vrátila jim barvy do života”

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!