Go to

#Akvarel

Inktense akvarely

11. October 2018

22222

Nové Inktense v akvarelové, cestovní sadě mají všechny přednosti pastelek Inktense. Akvarelové pánvičky však usnadňují zabírání větších ploch a malbu celkově.

Sada obsahuje 12 odstínů s fantastickou světlostálostí, což nabízí jen firma Derwent. Barvy jsou hodně zářivé. Většina odstínu patří k přírodním.
Také v balení najdete houbičku na pohodlné odsání přebytku vody, mini vodní štětec, který je pro cestování jako stvořený a paletku, která je součástí sady a má 5 přihrádek.

To hlavní, co odlišuje Inktense akvarel od obyčejného je, že pozadí, které je vytvořené Inktense a zafixované vodou se dál nerozmývá. Můžete přes něj dál malovat a zůstane netknuté. Toho u klasických akvarelů nedosáhnete!
To, že je barva po zaschnutí permanentní, Vám také umožňuje malbu na textil a hedvábí a především vrstvení. Jen při malování na textil je barvy třeba přežehlit. Dílo poté přežije i praní. 🙂

Tuto skvělou sadu najdete v obchode u naších partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 15.10. do 15.11. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

image-17-11-15-04-24-21

Pro malbu akvarelem důležitý papír. Nejlepší je používat 100% bavlněný, 300 g. Pouze 100% bavlna umožňuje, aby voda a barvy fungovaly dobře a vznikly krásné “vláknité” skvrny.

Nejprve si obrázek předkreslete tužkou. Snažte se nepoškodit papír. Také předběžně promyslete, jaké barevné směsi použijete a udělejte si na papírovou paletu malé pokusy barevných kombinací.

Dobře navlhčete horní část papíru (oblohu do horizontu) širokým štětcem s vodou. Voda by měla proniknout dovnitř papíru a neměla by na povrchu vytvářet “louže”.

Stejným štětcem vytvoříme velké rozmáchlé tahy barvou ze směsi indiga a malého množství ultramarínu. Barva bude na povrchu zajímavě rozložená, což vám pomůže dosáhnout neobvyklých efektů. Malým elastickým štětcem přidejte na obzor jasně barevné skvrny. Plochým, šikmým syntetickým štětcem zvolte barvu, nastavte pohyb horizontu, ale pouze pokud je papír stále ještě mokrý.

Když obloha uschne, můžete začít malovat vzdálené stromořadí na obzoru. Snažte se vytvořit přechod z teplé barvy v oblasti vycházejícího slunce do studené na periferii.

Barva stromů je tmavší a chladnější směrem k okraji a teplejší ve středu.

Po uschnutí dále navlhčete vodou spodní část našeho obrazu – moře. Voda by měla také proniknout hluboko do papíru, ale nestát na povrchu. Jinak nám barva “uteče” a bude neovladatelná.

Přidejte skvrny jasně teplé barvy – voda vedle linie horizontu odráží oblohu. Dále pomocí kulatého štětce poměrně velkého rozměru nanášejte velké skvrny s měkkými hranami, které ukazují směr pohybu vody. Nechte na papíře nepomalované mezery, voda odráží světlo a akvarel by měl “dýchat”! Vlhkost papíru musíte vždy sledovat – na příliš mokrém papíře se všechny skvrny mohou spojit do jedné, na příliš suchém se vám nepodaří měkké přechody.

Pokračujte s tmavší barvou a tvořte na vodě skvrny stínů. Snažte se vést pohyby vědomě, ne chaoticky. Nepřehánějte to! Vlhkost papíru se sice postupně mění, klesá, ale papír je stále ještě trochu mokrý. Myslete na to, že zesílení tónu a barvy a větší detaily vyobrazujeme v popředí. V dálce je vše velmi klidné, implicitní, bez jasných a velkých detailů.

Odrazy lodí malujte až na téměř suchém povrchu. Jsou docela lokální, zůstávají na svých místech. Snažte se je “vytáhnout” za pohybem vody. Samotné lodě a lidi malujte už na suchém papíře. Pamatujte, že jsou tmavší než povrch vody, ale světlejší než odrazy. Pokud obraz správně udržujete v tónu, bude se naše práce projevovat velmi výrazně.

Obecná doporučení zde mohou být následující: směřovat pohyb barvy je možné když je papír ještě docela mokrý a absolutně to nejde, pokud už vyschnul. Nezapomeňte, že postavy a detaily v popředí by měly být podrobnější a silnější v tónu než ty více v dálce.

Pokud Vás baví akvarel a chcete se naučit v tvořit v této technice krásné obrazy, zveme Vás na kurz akvarelu pro začátečníky v Draw Planet. 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

3-7-670×605

Nebe může hrát vedlejší roli nebo může být hlavním prvkem kompozice. Neustále se mění a má mnoho podob.

Pokud budete postupovat podle následujících kroků, můžete se snadno a rychle naučit malovat oblohu a mraky!
Užitečné tipy
1. Malujte oblohu více barvami. Spolu s modrou barvou použijte červenou a žlutou barvu, která udržuje rovnováhu mezi teplými a chladnými odstíny.
2. Když malujete oblohu a mraky v technice “mokré do mokrého”, nezapomeňte, že barvy zesvětlají, když papír vyschne.
3. Mějte na paměti, že když se blížíme k obzoru/horizontu, zdá se, že je obloha teplejší a lehčí.
4. Při zobrazování mraků a jiných trojrozměrných objektů byste měli dodržovat pravidla pro perspektivu a zvýraznit světlo a stíny v závislosti na směru světelného zdroje.
5. Mraky budou vypadat realističtěji, pokud vyvážíte jasné a měkké obrysy.

A teď zkusíme postupně namalovat oblohu a mraky.
Krok 1.
Papír namočte a počkejte, až trochu pohltí vodu. Když je povrch stále vlhký, ale neleskne se, bude pro Vás snadnější malovat.
Aplikujte několik velkých tahů žluté barvy zředěné vodou, abyste označili umístění mraků. Bylo by asi jednodušší nakreslit obrys tužkou, ale na prázdném listu budete mít příležitost improvizovat. Pokud se přeci jen rozhodnete začít s obrysem tužkou, zkuste provést světlé čáry.
Upozornění: pro předběžný obrys oblaků je lepší použít akvarelovou pastelku – linky, které vytvoříte, zmizí, když začnete malovat barvou.


Krok 2.
Naberte štětcem dostatečné množství zředěné kobaltové modré a začněte kreslit horní obrysy oblaků. Chcete-li, aby byly tahy lehké a přirozené, použijte spíš plochou stranu štětce než jeho špičku.
Pokud je papír shora téměř suchý, obrysy budou vypadat příliš tvrdě. Můžete to však opravit mokrým štětcem, který na určitých místech rozmazává ostré přechody.

Krok 3.
Pokračujte v kreslení modré oblohy, která označuje spodní obrysy mraků a také zobrazuje vzdálená oblaka a linii obzoru.

Krok 4.
Nyní, když je papír v oblasti mraků ještě mokrý, můžete zobrazit některé stíny. Pro ně udělejte několik světlých tahů, přičemž smíchejte dvě barvy: kobaltovou a kadmiovou červenou.

Krok 5.

Pokračujte v přidávání stínů a změkčení obrysů plochou stranou štětce. Namalujte plochu rychlými, velkými tahy, smíchanou kobaltovou modří a neapolskou žlutou barvou.

Krok 6.
Poté, co je obloha namalovaná, přidejte do popředí několik detailů, aby celý obraz získal dokončený vzhled.

A teď už máte před sebou hezkou krajinku 🙂 Pokud rádi kreslíte či malujete přírodu – přihlaste se do našeho kurzu krajinomalby, během kterého si vyzkoušejte pastelky a pastel, akvarel a olejomalbu!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-krajinomalba-pro-zacatecniky/

Maskovací kapalina

11. May 2018

2

Dneska si povíme o maskovací kapalině – Co to je a jak na to 😊
Maskovací kapalina slouží k zamazání míst, která chcete nechat bílá. Kapalina se nanese na papír a po namalování obrazu se jednoduše z papíru sloupne. Používá se při malování akvarelovými barvami, kvašem nebo inkoustem.
Maskovací kapalina se většinou prodává v nádobkách od 20 ml až do 250 ml a nanáší se klasicky štětcem na místa, na kterých chce autor nechat bílý papír.
Velkým mínusem je, že pravidelné používání této kapaliny ničí štětec. A to docela rychle kvůli obsahu čpavku v kapalině. A dávejte pozor na datum spotřeby!! Zkažená maskovací kapalina bude kvůli obsažení čpavku obzvlášť odporně páchnout.
A hlavní věcí, která trápí mnoho z nás, je nanášení. Nanést kapalinu štětcem přesně tak, jak potřebujete je celkem věda, zvlášť když potřebujete vytvořit tenké linky.
Naši partneři – obchod s Výtvarnými potřebami (Soukenická 14)- mají na svých poličkách fantastickou novinku – Kreslící (maskovací) gumu – fix 0,7 mm

Jak to vypadá a jak to funguje Fix obsahuje maskovací kapalinu „gumu“. Nejprve touto gumou zakreslete místa, která chcete ochránit. Po jejím zaschnutí naneste barvu a po zaschnutí barvy gumu sloupněte – můžete buďto prstem (třením se guma uvolní), nebo klasickou gumou.


Hrot 0,7 mm umožňuje velmi jemnou práci. (Pro pokrytí větších ploch je snadnější použít klasickou verzi kapaliny, i když se pak budete muset se rozloučit se štětcem…) Pokud na hrotu fixy ulpí zbytek gumy, prsty ho odstraňte. Během chvíle, kdy s ní nepracujeme, vždy nasaďte víčko, aby guma na hrotu nezaschla. Po použití hrot vyjměte a okamžitě ho důkladně vypláchněte teplou vodou. Pokud byste zapomněli, je v balení náhradní hrot.
TIP: Opláchnutý hrot doporučujeme nedávat zpět do fixu. Hrozí, že do sebe natáhne kapalinu – gumu (obzvlášť když se budete řídit doporučením výrobce skladovat fix ve vodorovné poloze) a ucpe se. My dovnitř vracíme vždy první beznadějně ucpaný hrot a umytý dáváme zvenku na víčko. (-:


Takový maskovací fix se Vám bude skvěle hodit pro práci s akvarelem i v akvarelové ilustraci a jistojistě v letteringu.
Pouze pro příznivce Draw Planet bude tento měsíc v Soukenické 14 možnost uplatnit 15% slevu na tuto úžasnou maskovací fixu! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

draw-planet-karen-laurence-rowe-4

Milovnice divoké africké přírody Karen Laurence-Rowe ovládá obdivuhodným způsobem akvarel i olejomalbu. Za svou uměleckou práci získala cenu Wildlife artist 2012!

draw-planet-karen-laurence-rowe-4

Vyobrazuje především ohrožená zvířata, aby, jak sama říká, byla zachycena, než je lidstvo zničí 🙁

Karen tvoří ve svém ateliéru v Nairobi a pravidelně přispívá na ochranu těchto nádherných tvorů. Do divočiny vyjíždí sama, fotografuje a maluje 🙂

draw-planet-karen-laurence-rowe-8
draw-planet-karen-laurence-rowe-7
draw-planet-karen-laurence-rowe-3

Co říkáte na Kareninu práci? Měli byste také odvahu a vydali se malovat africká zvířata 🙂 ?

draw-planet-karen-laurence-rowe-6

draw-planet-karen-laurence-rowe-2

draw-planet-karen-laurence-rowe-1

Kombinace pera a akvarelu

10. October 2016

draw-planet-ekaterina-koroleva-6

Opravdu nevšední, krásná kombinace tahů pera inkoustem a akvarelu nám nabízí Ekaterina Koroleva. Její sofistikované a originální portréty úspěšně reprezentují třeba některé parfémy, časopisy, nebo bychom je mohli potkat i v soukromých rezidencích. 🙂

Ekaterina žije a pracuje v Berlíně a o zakázky nouzi nemá 🙂
Objednali byste si portrét od Ekateriny Koroleva 🙂 ?

draw-planet-ekaterina-koroleva-7

draw-planet-ekaterina-koroleva-5

draw-planet-ekaterina-koroleva-3

draw-planet-ekaterina-koroleva-4
draw-planet-ekaterina-koroleva-2
draw-planet-ekaterina-koroleva-1
Draw-Planet-Keith-Hornblower-2

Vynikající umělec Keith Hornblower se profesionálně věnuje akvarelu. Mezi zakázky tohoto architektonického ilustrátora patří třeba malování paláců šejků nebo malování známých budov, například Brocket Hall či výjevy z Benátek. Zakázek mu stále přibývá. Keith hodně ze svých prací dává do aukcí, z nichž jde výtěžek na charitativní účely. Zkusíte namalovat Váš dům akvarelem 🙂 ?

Draw-Planet-Keith-Hornblower-6

Draw-Planet-Keith-Hornblower-3
Draw-Planet-Keith-Hornblower-5

Topics

Arnold Lowrey

20. July 2016

Draw-Planet-Arnold-Lowrey-1

Draw-Planet-Arnold-Lowrey-1

Úžasné mořské scenérie od Arnolda Lowreyho, který pochází z Cardiffu. Tento umělec je přeborníkem akvarelové techniky. Věnuje se také olejomalbě, pastelu a akrylu. Své znalosti rád předává dál, a i přesto, že je samouk, různé techniky vyučuje. Napsal o malířských technikách několik knih. Jeho akvarelové obrazy jsou opravdu nádherné:

Draw-Planet-Arnold-Lowrey-4
Draw-Planet-Arnold-Lowrey-5
Draw-Planet-Arnold-Lowrey-2

1-2017-Ilustrace-1-45

Our newsletter!