Go to

#painting

Proces učení

11. February 2018

4d8c5b6f3956ac741f421d489f08f3e4

Chcete-li se naučit kreslit a malovat, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak vůbec přistoupit k procesu učení.

Vzpomeňte si na to, jak jste se naposledy učili třeba cizí jazyk. Co pro vás bylo nejúčinnější? Opakovat to samé dokola, nebo si vytvořit příběh? Určitě bude stejný princip fungovat i u kreslení. Jestliže vám víc utkvělo v hlavě opakování, kreslete stejnou věc pořád dokola. Zapamatujete si dobré i špatné tahy a najdete chyby!

Pokud máte radši příběhy, malujte předlohu detail po detailu, postupně a s dlouhým rozmyslem.

Ujasněte si, co se právě chcete naučit. Rozdělte si to na menší úkoly. Když budete trénovat třeba kresbu tužkou, nejdříve si protrénujte šrafování, pak třeba stínování. Pokud jste nikdy nekreslili, drobné úkoly a cvičení na začátek jsou nejlepší!

Přijímejte a vyhledávejte pomoc s učením od kamarádek a kamarádů. Tak jako při učení na test se můžete učit malovat spolu, zadávat si navzájem úkoly a zkoušet se z dovedností. Samozřejmě to nesmí dospět k vytahování se, jde o zralý přístup :)!

Když začnete s novou činností, nadchnete se a žijete z radosti z každého postupu! Počáteční euforie z nových dovedností ale při procesu učení často postupně upadá. I když tvorbu milujete, nejspíš tohle „vystřízlivění“ prostě přijde. Jak s tím bojovat? Vzpomeňte si, kde jste byli na začátku, a jak se vám dřina vyplatila.

Někdo si také řekne, že už se naučil z uměleckého světa dost a je čas na nové záliby. Ať už se naučíte základy kreslení a malování rychleji nebo pomaleji, dovednost utvrdíte tím, že ji nenecháte plavat. Když vás láká přesunout se k jinému koníčku, spojte to! Začali jste s turistikou? Vrhněte se na plenéry! Zaujal vás fotbal nebo gymnastika? Vrhněte se na portrét oblíbeného sportovce! V době mnohých možností se těžko udržuje pozornost u jedné činnosti, ale nenechte se pohltit.

506ed878c62f4adcd69eb1076f058c54

Vysvětlíme si, jaké možnosti vlastně skýtá olejomalba! A že jich je 🙂 Dělí se buď podle nanášení, nebo podle počtu vrstev.

Určitě nás všechny první napadne způsob nanášení štětcem. Dnes máme na výběr z neuvěřitelného množství velikostí, tvarů, šířek i délek.  Štětce vyhrávají na plné čáře v nanášení tenkých vrstev.

Dále se nabízí možnost vytlačování barvy přímo z tuby nebo špachtlí. Jde o tzv. pastózní nanášení. Co si budeme povídat, nejde zrovna o ekonomickou variantu :). Musíme také počítat s dlouhým schnutím tlustých vrstev. Ale efekt to má báječný!

Nesmíme zapomenout ani na nanášení různými částmi těla. Někteří umělci se nestydí nanášet barvy ani jinými částmi těla, než jsou ruce a nohy.

A jak je to s dělením podle počtu vrstev? Tady jsou možnosti jen dvě.

Jestliže spěcháme, čas nám nedovolí čekat na proschnutí a máme rádi rychlou malbu, použijeme techniku Alla prima. To se dá volně přeložit jako Na poprvé. Na první dobrou tedy namalujete celý obraz mokrými barvami, nečekáte, až část uschne, abyste mohli dát další vrstvu. A tak zůstane dílo jednovrstvé.

Vrstvení má úplně opačná pravidla. Na plátno si nejdříve předkreslíme např. tužkou, co budeme malovat. Musíme trefit proporce, ale nevykreslovat detaily. Pak pokračují jednotlivé vrstvy olejových barev, podmalba, následuje malba jako taková, pak přicházíme ke stínování a poslední vrstvou. Mezi všemi vrstvami je nutný poměrně dlouhý časový rozestup, ale výsledky stojí za to!

Nejlepší je, vyzkoušet olejomalbu u nás v Draw Planet! Pochopíte její kouzlo a naučíte se tipům a trikům, které Vás dovedou ke krásným výsledkům. Těšíme se na kurzu! 🙂

“Tanec”

17. November 2017

tanec-anri-matiss+

Umělci, kteří dobře a správně malovali, často nedošli k mezinárodní proslulosti. Světovou slávu často získali spíše ti, kteří nabízeli něco nového a nebáli se inovovat.
Henri Matisse se rozhodně nebál! To, za co mu spílali kritici, ho chválila veřejnost a byl velmi populární.

Odborníci ho neustále kritizovali. Kvůli širokým tahům, kvůli zjednodušení tvarů, kvůli křiklavým barvám. Umělci si na počátku minulého století obecně dovolili hodně, ale Matisse měl obzvlášť vysokou pověst provokatéra.

V roce 1910 ze štětce Matisseho vzešel obraz . Dosud se považuje za jedno z nejodvážnějších děl umělce. Těla tanečníků Henri líčil schematicky a bez detailů, ale kompenzoval to barvou. Tím přenesl veškeré vyjádření toho, co se děje. Červená v “Tanci” symbolizuje vnitřní žár lidí, modrá a zelená oblohu a zem.

6zQQ_bhQJSs

V roce 1916, kdy Claudeu Monetovi bylo již 76 let, vpravo od hlavního domu v Giverny si postavil prostorný ateliér “Water Lily Studio/Leknínový ateliér”. Zde umělec uskutečnil svůj poslední velkolepý záměr, vytvořil panely se zobrazením leknínů a vytvořil kruhové panorama o obvodu 70 m.

Tyto obrazy daroval Francii. Byly umístěny ve speciálně postaveném pavilonu ve skleníku, který najdete na okraji parku Jardin des Tuileries, kudy se chodí na náměstí Concorde. Když se podíváte shora, vypadá to jako osmička.

Ve dvou oválných halách spojených mostem visí obrazy rybníčku v Giverny: šest nebo osm pláten. Ve skutečnosti je to jeden obraz, který vyjadřuje změny přírody, které jsou v průběhu dne normálnímu pohledu nepřístupné. Umělecká kritika tvrdí, že malba zde dosáhla takové dokonalosti, že vymazala hranici mezi realismem a abstraktním uměním.
Claude Monet prostě zastavil okamžik. Všechno jde pryč, ale nic nemizí. Život je přeci vždy čekání na další den. A to je životní triumf práce Clauda Moneta.

1ea8ee5e9654782d980bbe068f63d9b8

Uchopit a definovat abstraktní umění se zdá nemožné, jde o velmi různorodý směr 🙂 A proto taky dává tolik svobody a radosti!

Ať už mluvíme o formě, tvaru nebo způsobu tvorby, vše je v abstrakci opravdu individuální. Přesto jde rozdělit abstrakci alespoň na dva hlavní proudy.

V prvním případě díla vychází z linky, barvy nebo obrysu či světla, ale neváže se na žádný reálný objekt. Význam má hlavně obsah, tedy sdělení celého díla. Někdy nám pomůže popisek u obrazu a můžeme význam v obraze vidět :).

V druhém případě se naopak vychází z reality, ale nezobrazuje se konkrétně, jen ji umělec velmi zjednodušuje. Předmět je tedy spíše naznačený jeho určitými rysy, které možná v díle najdeme.

Každému je tedy jasné, že názory na jednotlivá díla budou tak různorodé, jak je to vůbec možné. Cení se originalita, vyváženost, i naopak velká nesourodost, jednoduchost i složitost :). Fantazii se tu konečně nekladou žádné meze.

Abyste ale utvořili kvalitní abstraktní dílo, měla by za ním stát určitá myšlenka. Poselství je pravděpodobně ten nejdůležitější rys abstraktního umění! Otevřít nové, nečekané a neotřelé obzory a představit je.

A protože i nápady a kreativita se dají rozvíjet a i cákance barvy se dají profesionálně ovládat, můžete se v Draw Planet naučit i abstraktnímu umění. Na kurzu abstrakce se potěšíte nádhernými barvami i volností ve tvorbě pod vedením těch nejlepších lektorů :).

  

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!