Go to

Maskovací kapalina

11. May 2018

Back to blog
2

Dneska si povíme o maskovací kapalině – Co to je a jak na to 😊
Maskovací kapalina slouží k zamazání míst, která chcete nechat bílá. Kapalina se nanese na papír a po namalování obrazu se jednoduše z papíru sloupne. Používá se při malování akvarelovými barvami, kvašem nebo inkoustem.
Maskovací kapalina se většinou prodává v nádobkách od 20 ml až do 250 ml a nanáší se klasicky štětcem na místa, na kterých chce autor nechat bílý papír.
Velkým mínusem je, že pravidelné používání této kapaliny ničí štětec. A to docela rychle kvůli obsahu čpavku v kapalině. A dávejte pozor na datum spotřeby!! Zkažená maskovací kapalina bude kvůli obsažení čpavku obzvlášť odporně páchnout.
A hlavní věcí, která trápí mnoho z nás, je nanášení. Nanést kapalinu štětcem přesně tak, jak potřebujete je celkem věda, zvlášť když potřebujete vytvořit tenké linky.
Naši partneři – obchod s Výtvarnými potřebami (Soukenická 14)- mají na svých poličkách fantastickou novinku – Kreslící (maskovací) gumu – fix 0,7 mm

Jak to vypadá a jak to funguje Fix obsahuje maskovací kapalinu „gumu“. Nejprve touto gumou zakreslete místa, která chcete ochránit. Po jejím zaschnutí naneste barvu a po zaschnutí barvy gumu sloupněte – můžete buďto prstem (třením se guma uvolní), nebo klasickou gumou.


Hrot 0,7 mm umožňuje velmi jemnou práci. (Pro pokrytí větších ploch je snadnější použít klasickou verzi kapaliny, i když se pak budete muset se rozloučit se štětcem…) Pokud na hrotu fixy ulpí zbytek gumy, prsty ho odstraňte. Během chvíle, kdy s ní nepracujeme, vždy nasaďte víčko, aby guma na hrotu nezaschla. Po použití hrot vyjměte a okamžitě ho důkladně vypláchněte teplou vodou. Pokud byste zapomněli, je v balení náhradní hrot.
TIP: Opláchnutý hrot doporučujeme nedávat zpět do fixu. Hrozí, že do sebe natáhne kapalinu – gumu (obzvlášť když se budete řídit doporučením výrobce skladovat fix ve vodorovné poloze) a ucpe se. My dovnitř vracíme vždy první beznadějně ucpaný hrot a umytý dáváme zvenku na víčko. (-:


Takový maskovací fix se Vám bude skvěle hodit pro práci s akvarelem i v akvarelové ilustraci a jistojistě v letteringu.
Pouze pro příznivce Draw Planet bude tento měsíc v Soukenické 14 možnost uplatnit 15% slevu na tuto úžasnou maskovací fixu! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Topics

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!