Go to

#fantasie

Bílá tužka

22. March 2018

29472484_1706670849379764_2936584833809252352_n

Bílá tužka je tajemný a nepochopitelný předmět. Často se nachází v sadách barevných tužek, ale zřídkakdy se používá pro svůj zamýšlený účel. Je jen málo lidí, kteří vědí, proč je bílá tužka potřeba.

Dobrá bílá tužka umožňuje zvýraznit oslnění, zvýšit jas obrazu, snížit intenzitu barvy, sladit přechody, vytvořit další odstíny a mnohem více.

Tóny a přechody
Bílá tužka umožňuje ztlumit nebo zesvětlit hlavní barvu, což vede k novým odstínům. Rovněž pomocí světlé tuhy můžete vyhladit přechody a snížit kontrast mezi sousedními barvami. Někdy je celý obraz zesvětlován bílým stínováním.

Kresba bílou tužkou
Mnoho lidí vnímá bílou jako vedlejší barvu, ale může to být hlavní a dokonce i jediná barva. Hlavní podmínkou je barevný papír nebo pozadí, na kterém bude bílá tužka vidět.

Ale pozor, nejedná se o barevný papír pro dětské řemeslné výrobky. Je nutné zakoupit speciální tónované listy pro barevné nebo pastelové tužky. Stíny papíru se mohou měnit od světlého k tmavému.

Obraz může být černobílý a polychromovaný. Obsah obrázku je často určen barvou pozadí: modrá – zasněžená krajina, hvězdná noc; zelená – tajemný les; růžová a žlutá – letní nebo jarní louka. Nejčastěji se bílou tužkou se kreslí sníh, mlha, déšť, odrazy měsíce a slunce, odraz světla na vodí hladině, květiny.
Chcete-li kreslit bílou tužkou na černém papíru, musíte si představit budoucí obrázek záporně.

Abyste pochopili, proč umělec potřebuje bílou tužku, stačí se podívat na několik krásných obrázků, použít představivost a vytvořit vlastní bílé mistrovské dílo.
Na našem kurzu kresby pro začátečníky jednu z lekcí věnujeme právě kresbě bílou tužkou na černý papír. 🙂 Přijďte si vyzkoušet tuto neobvyklou techniku a mnoho dalších! Přihlaste se!

Fantazie a představivost

20. February 2018

Jsme si jistí, že moderní člověk je vybaven nápaditým myšlením a fantazií. Pokud se domníváte, představivost nemáte, je tento problém výhradně v hlavě. Fantazie je jako sval – cítíme ho, až když ho namáháme. Koneckonců, aby byly svaly velké, musí být neustále trénovány. Abyste byli schopni rozvíjet fantazii a imaginativní myšlení, musíte je také trénovat. Podívejme se na to podrobněji.

Co je podle Vás představivost? Pokud nemáte dostatek fantazie, abyste odpověděli na tuto otázku, máte opravdu vážné problémy s představivostí! Nebojte, to byl jen vtip. 🙂 Fantazie nebo představivost není něco abstraktního a nehmotného. Naopak. Fantazii je třeba nastavit nějakým směrem, pracovat s ní v jedné oblasti nebo na jedné myšlence. Představivost není taková, že je, nebo není.

Imaginace nebo fantazie je psychická schopnost. Pomáhá nám vytvářet imaginární obrazy, které ve vnějším světě nenajdou skutečný odraz. Každý má fantazii, jen ji někdo trénuje a někdo ne. Takže pro rozvoj fantasie a představivosti jsou nutná cvičení!

Chcete-li rozvíjet představivost a fantazii, je nejvhodnější tvůrčí činnost. Musíte rozvíjet pravou hemisféru mozku, která je za tvořivost a představivost zodpovědná. Ve škole jste rozvíjeli pouze levou hemisféru mozku – logické myšlení.

Jaké činnosti pomáhají rozvíjet fantazii? Co třeba kreslení? To je skvělý způsob, jak rozvinout představivost a fantazii. Koneckonců, chcete-li něco kreslit, musíte si to nejprve představit a teprve potom můžete přenést své myšlenky na papír.

V Draw Planet máme pro kreslení nejlepší podmínky. 🙂 Mimo jiné hlavně inspirativní ateliéry a šikovné lektory, kteří Vám rádi ukážou tu správnou cestu. Přijďte k nám na návštěvu nebo se rovnou přihlaste na kurz a přidejte se k nám ve společném rozvíjení fantazie!

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!