Go to

#advices

e33cdd1832ffd3b636b1e3d094372c04

David Revois, ilustrátor a koncepční umělec, poskytl začínajícím umělcům seznam znalostí, které je třeba ovládat, aby práce vypadaly více realisticky. Nezáleží na tom, čím tvoříte – tužkou, štětcem, pastelkami nebo na tabletu – všechny body v seznamu zůstávají nezměněné.

Pokud právě začínáte kreslit, máme radu: buďte erudovaným člověkem, naučte se základy a soustřeďte se na postupy jednotlivých prvků.

1. Perspektiva
Co to je: Umění přenášet trojrozměrný prostor na rovný povrch.
Cílem je: Nekreslit naplocho, zobrazit hloubku na dvourozměrném papíře.
Co Vám při tom pomůže: Nakreslete si perspektivní mřížku, abyste viděli, jak se jednoduché formy (kostky, koule atd.) chovají při zobrazování perspektivy a jak mění proporce.

2. Podíl/ proporce
Co to je: Poměr velikosti všech objektů ve výkresu.
Cílem je: Kreslit rozpoznatelné objekty. Pomůže Vám již naučená perspektiva u jiných objektů a forem.
Co je dobré znát: Naučte se nazpaměť proporce nebo najděte způsob, jak si snadno zapamatovat poměr částí objektu. Udělejte si takový „slovník“ proporcí.

3. Anatomie
Co to je: Studium struktury.
Cílem je: Nakreslit realistické objekty (lidi, zvířata, rostliny atd.).
Co potřebujete znát: Klouby, kosti, svaly… Jak fungují, jak se chovají, jak jsou spojeny jednotlivé části atd.

4. Složení/ kompozice
Co to je: Přesné umístění a prezentace důležitých prvků obrazu.
Cílem je: Ukázat divákovi nálady a emoce prostřednictvím díla.
Co potřebujete znát: Je třeba porozumět množině úhlů a pochopit, jak ovlivňují vnímání diváka a “čitelnost” díla.

5. Osvětlení/Světlo
Co to je: Světlo a stín přenášené v barvě.
Cílem je: Vytvořit iluzi světla, zobrazit správné stíny a podtrhnout náladu díla.
Co byste měli znát: Barevné hodnoty, vrhání stínů, vliv povrchových materiálů, odraz světla, světelné vlastnosti (lom, rozptyl, atd…).

6. Hrany
Co to je: Způsob, jak určit siluetu objektu v díle.
Cílem je: Usnadnit čtení práce, rozdělit objekty a pozadí, posílit účinek hloubky.
Co potřebujete znát: Styl okrajů v kreslení (čirý / měkký / ztracený), styly čar kontur (váha, rychlost, měkkost).

7. Barvy
Co to je: Umění výběru správných odstínů (střední tóny, stíny, světlo).
Cílem je: Přidat do práce více pohybu, nálady a emocí.
Co potřebujete znát: Barevné systémy (monochromatické, doplňkové atd.), zejména vliv barev na náladu, stereotypy.

8. Postoje/ Pozice
Co to je: Umění zachytit aktivní pohyb na statickém listu.
Cílem je: Přidat život, energii, pohyb a dynamiku.
Co potřebujete znát: Emocionální tahy, náčrtky, rychlé skici, studium všeho, co se hýbe

9. Styl
Co to je: Estetika, smysl pro styl. Často závisí na základních standardech (etický, historický, sociální, symbolický), umění kulturních skupin, trh s uměním.
Cílem je: Najit cestu k divákům.
Co je třeba mít a znát: Znát kulturu, mít vlastní styl a brát tvůrčí tým současně jako tvůrce díla i jako diváky.

10. Myšlenka/Nápad
Co to je: Kreslení abstraktních pojmů, ideologických sdružení, vynálezů a navrhování nového designu. To je většinou vývojový proces.
Cílem je: Představit obrazy nových objektů, postav a bytostí, které baví nebo informují veřejnost.
Co potřebujete znát: Jak fungují věci stávající, jak vytvořit nové, jak sdružit nápady, zábavné situace, tvůrčí proces.

Pokud dokážete správně kombinovat všechny výše uvedené části, dosáhnete pocitu objemu, hloubky, struktury, světla, pohybu a života na nehybném povrchu. Tím se diváci ponoří do vašeho světa a můžete jim snadno předat své nápady, zprávy nebo vyprávět příběh. A konečně vytvoříte významné iluze. Celá tato paleta schopností bude sloužit vaší intelektualitě (paměť, kontrola, odhodlání) stejně jako emocionálnímu vývoji (pocity, emoce, podvědomí). Jedná se o složité cvičení, které vyžaduje znalosti, pozorování, představivost. Především ale musíte praktikovat a procvičovat a procvičovat. Taková dovednost je jako sval. Kresba a malování tedy vytváří jedinečný zážitek.

d7aaf9f0ae852a84d735858d7f0ae043

Rad a materiálů pro začátečníky je opravdu nepřeberné množství. My vám rádi představíme tipy, co jsou nejdůležitější k rozvoji. Máme pro vás 5 inspirujících tipů, ty vás mohou skutečně posunout dál. I když se vám může zdát, že to není tak důležité. Nejde jen o umělce, ale rady ocení i všichni ti, kteří chtějí být kreativnější.

Už celkem dost víte, ale máte pocit, že to nikam nevede a pořád něco chybí? Co dělat v takovém případě?

1. Naučte se pořádně základům, třeba jste je podcenili. Nikdy neuškodí znovu procvičit teorii kompozice, barev nebo základní znalosti o anatomii a proporcích. To vše je ke kvalitní tvorbě v praxi nezbytné! Bohužel nebudete pravými umělci, dokud tak neučiníte. V ideálním případě se teoretické znalosti převedou do praktické tvorby. Mnoho ilustrátorů a umělců to ignoruje a považuje to za nudu a přežitek. Pokud ale přemýšlíte už nad základy, dá vám to víc nápadů, jak se posunout vpřed.
2. Vyjděte ze své komfortní zóny. Zaujalo vás anime a manga a věnujete se hlavně komiksovému směru? Nezasekněte se jen nad tím a vyzkoušejte i ostatní sféry. Stejné je to s fotorealismem nebo kterýmkoli jiným směrem. Věnujte se jiným stylů, než běžně. Nejzajímavější projekty vznikají z kombinací různých směrů, oblastí a stylů.
3. Nenechte se zařadit mezi bezmyšlenkovité umělce. To je možná naše nejdůležitější rada! Zamyslete se nad tím, proč se věnujete tvorbě a jestli se jí věnujete dostatečně. Je vaším jediným cílem nakreslit něco, co vystavíte na Instagram, nebo byste rádi obrázky prodávali? Máte co sdělit? Nejsou vaše díla tak nějak jednorázová? Možná jste se ještě neponořili do umění i pomocí inteligence a emocí. Nejde jen o abstraktní pojetí do hloubky, ale i i o kvalitu provedení. Vzpomeňte si na rozdíl mezi klasickými komediemi a levným tupým brakem.
4. Nekopírujte bezmyšlenkovitě realitu. K přesnému přenesení okolních věcí lidé tvoří kamery, tiskárny a skenery. Umělci se odlišují tím, že mohou přinést do vyobrazení něco nového, ukázat svět skrze svá díla s názorem, pocity či myšlenkami. Můžeme stylizovat, idealizovat, zjednodušovat nebo používat abstraktní vyjádření a surrealistický přístup. Tak pro nevyužít některé z tolika možností?
5. Nezaměřujte se jen na lesk a dokonalost své práce. Volné nebo ostré tahy štětcem, obrysy nebo jednoduché čáry jsou vaší volnou. Vnitřní struktura a základní znalosti jsou mnohem důležitější. Kreslení je nepřetržitý experiment a neustále se mění a vyvíjí. Dobrý umělec by měl být schopen používat všechny druhy materiálů, různé pracovní metody, různé povrchy. Tímto způsobem získáte představu o tom, jak fungují věci a budete schopni vyjádřit mnohem více a rozmanitěji.

6.Necvičte bezcílně. Bezmyšlenkové čmárání do skicáku uvolní a pobaví, ale je nepravděpodobné, že zvýšíte své dovednosti na novou úroveň. Musíte sáhnout potom, co jste dosud neuměli, a nedělat to, co můžete nakreslit i se zavřenýma očima. Najděte své slabiny a systematicky se věnujte jejich zlepšování, pouze tak nastane růst. Analyzujte chyby, vyvarujte se trávení času na věcech, které neslouží zřejmému účelu. Věnujte pozornost struktuře a modelu. Ať už vědeckým fyzikálním zákonům našeho světa (světlo, stíny, barvy a podobně), nebo tvůrčím přístupům, které jsou nejúčinnější (s použitím kontrastu barev, druhu šrafování a atd.).

7.Mějte realistická očekávání. Dokonce i když budete kreslit 24 hodin, nenaučíte se vše za jeden den. Trvá to roky tvrdé a promyšlené práce. Umělci nejen, že nakreslí několik desítek hlav, a pak si dostanou právo kreslit portréty. Také neustále cvičí dovednosti, učí se tvarům mnoho let, i desetiletí. Rozhodně to nedělají bezmyšlenkové. A to jde „jen“ o lidskou hlavu.

8.Naučte se vnímat kritiku. Umělec žije mezi jinými lidmi, získává komentáře. Pokud neumíte přijmout kritiku, budete nešťastní. Ve skutečnosti je to skvělý materiál pro váš růst. Když obdržíte pozitivní a negativní komentáře, buďte vděční. Když to nepůjde přes vaše ego, budete marně trpět, a to z vaší vlastní viny a kvůli vaší hlouposti.

9.Buďte člověk se širokým rozhledem. Naučte se o světě, ve kterém žijeme, o historii, politice, náboženství, ekonomii, vědě, literatuře, hudbě, fotografii, filmu. Existuje celý oceán zajímavých věcí. Překvapí vás, kolik věcí se vzájemně propojuje, i když jste si do teď nevšimli. Intelektuálně a emočně nerozvinuté osoby nemají co nabídnout světu jako tvůrci umění. Myslete otevřeně, buďte společenští a vzdělaní.

10.Ustalte se . Pokud jste netrpěliví, nemůžete klidně sedět, rychle ztratíte zájem, snadno vás přepadne frustrace, nemáte motivaci, špatně přijímáte kritiku a jen chcete okamžité uspokojení a nechcete pracovat, pak se nestanete dobrým umělcem. „Talent“, není rozhodujícím faktorem, když nemůžete pracovat na sobě, překonávat obtíže a pocit sebepohrdání a zoufalství, které budou určovat vaše šance na úspěch. Musíte mentálně reprezentovat celou cestu. Nicméně to z vás neudělá špatnou osobu, můžete dělat něco jiného a bavit se .

Jak vidíte, tipy se týkají nejen praktických problémů, jak se stát dobrým umělcem, ale také emocionálních, psychologických a filozofických aspektů. Hlavním cílem je stát se přemýšlivým a přiměřeným člověkem. To vyžaduje dlouhou a náročnou práci na své vlastní osobě.
Přejeme každému umělci i zkušeným začátečníkům hodně trpělivosti a inspirace. Hlavně, aby Vás bavilo to, co děláte! My v Draw Planet Vám s uměleckým rozvojem rádi pomůžeme 

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!