Go to

#predstavivost

Průmyslový design

10. May 2018

31960737_1753676534679195_4414870327499161600_n

Existuje sféra umělecké a technické činnosti, jejímž účelem je určit formální vlastnosti průmyslových výrobků – jde o průmyslový design.

Toto odvětví hraje důležitou roli ve struktuře světových výrobních společností. Ty se zabývají třeba výrobou automobilů, domácích spotřebičů, komunikačních zařízení a dalších druhů spotřebního zboží.

Historie 
První odborníci v oboru průmyslové technologie a designu se objevili na území Velké Británie ve 13. století. V té době se aktivně rozvíjela produkce textilií.
Pokud jde o definici samotného směru, ta byla poprvé předložena v roce 1919. K opravdovému rozvoji průmyslového designu došlo ve druhé polovině 20. století, kdy bylo ve Spojených státech uspořádáno zvláštní kolegium. Členové kolegia vytvořili jasnou definici tohoto směru. Podle jejich názoru jde o tvůrčí činnost zaměřenou na zlepšení funkce vyráběných objektů.

Základy vývoje
Vzhledem k tomu, že průmyslový design je aktivitou kombinující prvky marketingu, umění a technologie, je rozsah spotřebitelské sféry velmi široký. Vývoj je prováděn nejen pro high-tech výrobky ale také i pro různé maličkosti. Duševní vlastnictví v této oblasti může být chráněno získáním patentu na konkrétní produkt.

Vývojový proces v tomto směru je rozdělen do několika fází: hledání nápadu, výběr konceptu, vytváření skic, modelování v trojrozměrných editorech, vizualizace objektu, modelová konstrukce, realizace prototypu.
Samotní designéři mají obvykle vzdělání v oblasti strojírenství, mechaniky a výtvarného umění. Mnoho moderních odborníků je absolventy specializovaných univerzit průmyslového designu. Nevytvářejí nákresy a nenesou odpovědnost za fungování vynálezů. Jejich úkolem je optimalizovat produkt.

81142b9dbbde7a8890cf95327daaa028

Začíná to asi tak – v představách se vám zjeví mohutný drak s děsivou tváří, lesknoucími šupinami, má nádherná křídla a dlouhý ocas s hroty… Je natolik reálný, že se ho můžete skoro dotknout!
Berete do ruky tužku nebo tablet, cítíte, jak se energie tvořivosti prochází prsty… ale to není ono. Cokoli nakreslíte není tak dokonalé, jako drak v představách.
Kreslení z hlavy je o mnoho těžší než jednoduché překreslovaní toho, co už opravdu existuje. Když namalujete, oživíte něco, co předtím ještě nikdo neviděl, není to stvoření ve své čisté podobě? Všechna tato úžasná stvoření a fantastické příběhy ve vaší hlavě právě čekají na to, abyste je propustili. Chcete vidět, jak se objevují na listu papíru, stávají se skutečnými, aby je všichni obdivovali, stejně jako vy. Proč je to tak těžké? Jak vytvořit jasné spojení mezi obrazem v hlavě a kresbou?

Jak kreslíte?
Tato otázka musí být zodpovězena jako první. Kreslení není tak snadné, jak si myslíte. Existuje spousta technik kreslení, ale realita je jen jedna. Proces kreslení na základě předlohy se tedy může zcela lišit od toho, jak dokážete kreslit z hlavy. I to je důvod, proč vám jedno z nich jde snadno a druhé se zdá nemožným, přestože se oboje nazývá kreslení.

Závěrem pro vás překvapení. Vždy kreslete podle předlohy z paměti nebo z fotografie.

Fantastická vize umělce, který kreslí fantastické bytosti z hlavy od chvíle, kdy se začal učit kreslit, je nepravdivá. Tento umělec s největší pravděpodobností také kreslil podle předlohy před dosažením této vyšší úrovně.

Takže jestli nedokážete kreslit podle své představivosti, není ve vaší paměti pro tento předmět žádná předloha. A to je přeci jen dobrá zpráva! Nezáleží tedy na tom, jak jste nebo nejste talentovaní, můžete se naučit kreslit svým vlastním způsobem. Bude to chvíli trvat, ale stojí to za to!

1-2017-Ilustrace-1-45

Our newsletter!