Go to

#kreativita

Adobe After Effects

19. September 2018

41529138_1945246122188901_4052564731997716480_n

K čemu se používá program Adobe After Effects a proč jej neskonale obdivovat?

Program Adobe After Effects někteří nazývají královnou video efektů. A tato slova vůbec nejsou přehnaná! Seznámit se s jeho možnostmi opravdu stojí za to!
Dnes se Adobe After Effects používá prakticky všude. Proč? Moderní svět je vlastně takovým nepřetržitým videem, které se každým dnem stává více a více barevným, jasným a naplněným těmi nejúžasnějšími triky.

Program je určen pro editaci videí a dynamických obrazů stejně jako pro používání digitálních obrazových efektů atd.. Nejčastěji se používá při tvorbě reklam, videoklipů, titulků pro televizi a hrané klipy, při výrobě animací a tak podobně.

Výsledky After Effects vidíme všude, v naších mobilních telefonech, v televizi a na různých webových stránkách, kde díky tomuto programu informace a reklamu vnímáme snadněji a někdy i s radostí.

Popularita a důležitost tohoto programu je zapříčiněna především skutečností, že After Effects nabízí flexibilní nástroje, které lze snadno využít k získání různých dynamických informací. Další velké plus je také samozřejmě dobrá integrace s dalšími populárními programy a nástroji.

Za tyto možnosti můžeme poděkovat pozoruhodným výtvorům vývojářů Adobe Systems, bez nichž bychom dnes nemohli být video editory nebo režiséry, interprety, grafiky, nebo dokonce obyčejnými uživateli PC, kteří nějakým způsobem musí pracovat s grafikou a zapojit se do tvorby vizuálních efektů.

Zaujala vás animace? Chcete rozpohybovat obrázky? Provedeme vás základy animace na jedinečném kurzu Adobe After Effects!

Vše Vám samozřejmě vysvětlíme od úplných základů. Výsledky Vás rozhodně překvapí  
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-animace-adobe-effects-pro-zacatecniky/

712a8d7c76

Tisková reklama není jen fotografie. Existují příklady efektivního využití ilustrací v reklamě.
Nejčastěji se v reklamě používá kombinace fotografií a textu. Nicméně když nadejde čas přijít s něčím novým, položte si otázku: „Může ilustrace zvládnout tento úkol lépe?“
Posbírali jsme několik příkladů se zručným použitím velkolepých ilustrací v tištěné reklamě.

Rozhlasová stanice Kiss FM
Člen skupiny Beatles převzal v této komerční rozhlasové stanici místo strýčka Sama
Tato reklama na propagaci rozhlasové stanice, kde se hraje rocková hudba, byla provedena agenturou Lua Propaganda v Sao Paulu. Ilustrace byla připravena v 2020 Studios. Jedná se o moderní verzi plakátu “I Want You for the U.S. Army “. Původní plakát namaloval v roce 1917 James Montgomery Flagg. Na místě strýčka Sama je nyní John Lennon. Na samotný rozhlas zůstává odkaz jen na malém odznáčku na hrudníku Johna. Detail je to sice opravdu malý ale vytváří o to silnější efekt.

Červený kříž
Expresivní ilustrace a provokativní popis se na tomto plakátu Červeného kříže velmi efektivně spojují.
Všichni jsme zvyklí na šokující fotografie katastrof, pro které jsme již vytvořili imunitu. Proto může být ilustrace někdy mnohem účinnější než fotografie a tento plakát je toho příkladem. Lakonická a expresivní ilustrace pro kampaň Červeného kříže, která má za cíl přilákat pozornost, ji rozhodně přitahuje. Reklama byla vytvořena agenturou Verde v Paraguay, ilustrační dílo od Edgar Ars.

Saint Beer
Saint Beer obdržel souhlas s použitím této ironické reklamy
Katolické kláštery jsou již dlouho spojovány s výrobou silného piva. Tato reklama s popisem “Uvěř” a mírně znepokojující zmínkou o svatém grálu je ironická ale zároveň lakonická i stylová. Práce reklamní agentury v Brazílii Propague, ilustrace od Pimp Studio.

Ford
Agentura WPP ví, co dělá, a vytváří reklamy pro Ford technikou pointilismu
Reklama, která přitahuje pozornost a způsobuje mírné bolesti hlavy a je vyzbrojena popiskem “Nepište emotikony a řiďte”. Použitím typické formy pointilismu, skládajícího se z emotikon, vytvořila BlueHive divize agentury WPP v roce 2010 inzerát pro Ford v Itálii. Ilustrace je převzata z agentury Illusion.


Behanse
Kreativní reklama pro tvůrčí komunitu
Adobe Behance je celosvětová sociální síť pro tvůrčí lidi všeho druhu, na které můžete sdílet své portfolio. Jeho činnost však není omezena hranicemi virtuálního světa: společnost sbírá členy komunity pro osobní komunikaci s demonstrací portfolia. Tato reklama informuje o události v Brazílii. Jedná se o koláž ve smíšené technice, kterou vytvořil umělecký ředitel, ilustrátor a fotograf Antonio Rodriguez Jr.

Máte ve hlavě kreativní chaos? Dejte mu svobodu na kurzu počítačové grafiky v Draw Planet!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/
Dostanete znalosti programu Adobe Photoshopu a dozvíte se, jak pomoci své kreativitě najít cestu k úspěchu. 🙂

81142b9dbbde7a8890cf95327daaa028

Začíná to asi tak – v představách se vám zjeví mohutný drak s děsivou tváří, lesknoucími šupinami, má nádherná křídla a dlouhý ocas s hroty… Je natolik reálný, že se ho můžete skoro dotknout!
Berete do ruky tužku nebo tablet, cítíte, jak se energie tvořivosti prochází prsty… ale to není ono. Cokoli nakreslíte není tak dokonalé, jako drak v představách.
Kreslení z hlavy je o mnoho těžší než jednoduché překreslovaní toho, co už opravdu existuje. Když namalujete, oživíte něco, co předtím ještě nikdo neviděl, není to stvoření ve své čisté podobě? Všechna tato úžasná stvoření a fantastické příběhy ve vaší hlavě právě čekají na to, abyste je propustili. Chcete vidět, jak se objevují na listu papíru, stávají se skutečnými, aby je všichni obdivovali, stejně jako vy. Proč je to tak těžké? Jak vytvořit jasné spojení mezi obrazem v hlavě a kresbou?

Jak kreslíte?
Tato otázka musí být zodpovězena jako první. Kreslení není tak snadné, jak si myslíte. Existuje spousta technik kreslení, ale realita je jen jedna. Proces kreslení na základě předlohy se tedy může zcela lišit od toho, jak dokážete kreslit z hlavy. I to je důvod, proč vám jedno z nich jde snadno a druhé se zdá nemožným, přestože se oboje nazývá kreslení.

Závěrem pro vás překvapení. Vždy kreslete podle předlohy z paměti nebo z fotografie.

Fantastická vize umělce, který kreslí fantastické bytosti z hlavy od chvíle, kdy se začal učit kreslit, je nepravdivá. Tento umělec s největší pravděpodobností také kreslil podle předlohy před dosažením této vyšší úrovně.

Takže jestli nedokážete kreslit podle své představivosti, není ve vaší paměti pro tento předmět žádná předloha. A to je přeci jen dobrá zpráva! Nezáleží tedy na tom, jak jste nebo nejste talentovaní, můžete se naučit kreslit svým vlastním způsobem. Bude to chvíli trvat, ale stojí to za to!

Bílá tužka

22. March 2018

29472484_1706670849379764_2936584833809252352_n

Bílá tužka je tajemný a nepochopitelný předmět. Často se nachází v sadách barevných tužek, ale zřídkakdy se používá pro svůj zamýšlený účel. Je jen málo lidí, kteří vědí, proč je bílá tužka potřeba.

Dobrá bílá tužka umožňuje zvýraznit oslnění, zvýšit jas obrazu, snížit intenzitu barvy, sladit přechody, vytvořit další odstíny a mnohem více.

Tóny a přechody
Bílá tužka umožňuje ztlumit nebo zesvětlit hlavní barvu, což vede k novým odstínům. Rovněž pomocí světlé tuhy můžete vyhladit přechody a snížit kontrast mezi sousedními barvami. Někdy je celý obraz zesvětlován bílým stínováním.

Kresba bílou tužkou
Mnoho lidí vnímá bílou jako vedlejší barvu, ale může to být hlavní a dokonce i jediná barva. Hlavní podmínkou je barevný papír nebo pozadí, na kterém bude bílá tužka vidět.

Ale pozor, nejedná se o barevný papír pro dětské řemeslné výrobky. Je nutné zakoupit speciální tónované listy pro barevné nebo pastelové tužky. Stíny papíru se mohou měnit od světlého k tmavému.

Obraz může být černobílý a polychromovaný. Obsah obrázku je často určen barvou pozadí: modrá – zasněžená krajina, hvězdná noc; zelená – tajemný les; růžová a žlutá – letní nebo jarní louka. Nejčastěji se bílou tužkou se kreslí sníh, mlha, déšť, odrazy měsíce a slunce, odraz světla na vodí hladině, květiny.
Chcete-li kreslit bílou tužkou na černém papíru, musíte si představit budoucí obrázek záporně.

Abyste pochopili, proč umělec potřebuje bílou tužku, stačí se podívat na několik krásných obrázků, použít představivost a vytvořit vlastní bílé mistrovské dílo.
Na našem kurzu kresby pro začátečníky jednu z lekcí věnujeme právě kresbě bílou tužkou na černý papír. 🙂 Přijďte si vyzkoušet tuto neobvyklou techniku a mnoho dalších! Přihlaste se!

Knižní ilustrace

15. March 2018

John_Tenniel_-_Illustration_from_The_Nursery_Alice_(1890)_-_c03757_07

V knihách, časopisech, novinách a vedle spousty jiných textů často vidíme fotografie nebo obrázky umělců. Takové obrázky se nazývají ilustrace. Slovo je odvozeno z latiny od slova “illustratio” – osvětlení, vizuální obraz. Jejich úkolem je pomoci objasnit to, co je řečeno v textu a zdůraznit vizuálně jeho obsah.
Co dělá ilustraci uměleckým dílem? Díky jakým atributům jsme oprávněni přiřadit je k vysokému umění? Co odlišuje ilustraci jako zvláštní žánr od zbytku výtvarného umění?

S ohledem na díla výtvarného umění v nich můžete snadno rozlišit tři hlavní vlastnosti. Za prvé ty, které obsahují nějaký druh příběhu. Někdy je složitý, například jako historické události, někdy jednoduchý, jako je třeba zátiší. Někdy je příběh o propojení abstraktních tvarů a barev v abstraktní malbě. Tak či onak je tento příběh v uměleckých dílech vždycky přítomen. Pro zobrazování objektů umělec potřebuje nástroje, jako jsou například linie (ta definuje tvar a hranice objektu), flek (světlý nebo tmavý pro přenos světla a stínu) a konečně barva. Díla výtvarného umění jsou vysoce ceněna, když uspokojují požadavky na krásu, integritu, hloubku a jedinečnosti obrazů. Ilustrace může být rozlišována jako samostatný žánr výtvarného umění v důsledku jedné nepostradatelné funkce. Její příběh není určován svobodnou volbou umělce, ale literárním dílem. Jeho účelem je osvětlit to, co je řečeno v knize. Ujasnit události a akce, stejně jako obecnou představu, které podnítily autora k napsání knihy. Literární díla inspirovala a nadále inspirují mnoho umělců.

V dějinách hrají velkou roli díla Homéra, Ovidia, Virgila a dalších klasických autorů. Bible, evangelium, díla Shakespeara, Cervanta a mnoho dalších. Žánry, ve kterých umělci vyjadřovaly jejich obsah, byly velmi různorodé: nástěnné malby, gobelíny, tapisérie, malby na vázách, grafiky… A samozřejmě, zvláštní místo patří knize!

Knižní ilustrace je žánrem grafického umění.
Samozřejmě, kniha podle její velikosti a struktury ilustrace silně ovlivňuje.

Velikost stránky omezuje velikost obrázků. Písmo v jejich bezprostředním okolí nutí umělce najít harmonické řešení. Technika tisku rovněž nutí umělce, aby odpovídal obrazovými prostředky a metodou tisku, které jsou pro tuto publikaci určeny.
Ilustrativní jazyk obrázku závisí na čase jeho vytvoření. Důležité jsou také okolnosti, za kterých je kniha vydávána. Ručně psaná kniha a kniha o malém oběhu byla zdobena a ilustrována nejlepšími mistry.

Často ale není knižní ilustrace divákem pochopena. Nespokojenost může být způsobena setkáním s neobvyklým, neočekávaným obrazem, ačkoli je diktována samotným literárním dílem.
Obecná kultura a estetická výchova jsou nepostradatelné a nezbytné pro správné pochopení umělecké ilustrace.

Zajímá Vás ilustrace? Draw Planet máme kurz, na kterém se seznámíte s mistry ilustrace, dozvíte o současných trendech v ilustrování a díky skvělým lektorům rozvinete svou fantazii.
Přihlaste se do kurzu ilustrátorství pro začátečníky v Draw Planet!

a8f3e87bcdd13bb4b82b6dd0af84534b

Určitě jste alespoň jako malí kreslili a malovali, téměř každý tak stráví notnou část dětství. Jestliže na svoje dětské tvoření nemáte dobré vzpomínky, nejspíš to bude kvůli jednomu z důvodů, které si můžete přečíst níže.

Pamatujete si na vodovky ve škole, které se strašlivě rozpíjely a měly nevýrazné barvy? Do nich se také pouštěly chlupy ze štětce. A co pastelky, které se vyznačovaly mdlou barvou a vysokou lámavostí? Papír se často rozedřel a oblíbená barva fixy se vypotřebovala závratnou rychlostí.

Jestliže vás štvalo právě to, že nikdy nedosáhnete barev, jakých byste chtěli a vzpomínáte si jen na zápach Ironu při dolívání do fix, které pak stejně moc nefungovaly, věřte, že kvalita pomůcek výrazně pokročila. Samozřejmě můžete koupit i špatné, ale výběr je mnohonásobně větší a dá se vybrat kvalita za přijatelnou cenu 🙂 .

Těžký vzduch ve třídě, ruličky od toaletního papíru, ze kterých se dá přeci vyrobit úplně všechno. Nebo jednoslovné zadání „Prázdniny“, a po dvou náročných třičtvrtěhodinkách oznámkováno za 3, aniž by vám kdokoli řekl, jak na to, a co se od vás očekává.

Tak takhle už snad nikde výuka nevypadá, doufáme, že ani ve škole pro děti. Jste dospělí a kurzy vám přinesou něco úplně jiného. Správný učitel/lektor vám vysvětlí techniku, pomůže s detaily, provede vás k dobrému výsledku a u všeho vysvětlí jak. Nakonec vás proces učení ještě překvapí tím, že vás bude bavit :).

Jestli vás trápily výše uvedené zážitky z výtvarky na základce, věřte, že časy se změnily. V Draw Planet se budete cítit dobře, s výbornými pomůckami a příjemnými lektory. Určitě přijďte a dejte malování šanci, uvidíte ho v úplně jiném světle!

Fantazie a představivost

20. February 2018

Jsme si jistí, že moderní člověk je vybaven nápaditým myšlením a fantazií. Pokud se domníváte, představivost nemáte, je tento problém výhradně v hlavě. Fantazie je jako sval – cítíme ho, až když ho namáháme. Koneckonců, aby byly svaly velké, musí být neustále trénovány. Abyste byli schopni rozvíjet fantazii a imaginativní myšlení, musíte je také trénovat. Podívejme se na to podrobněji.

Co je podle Vás představivost? Pokud nemáte dostatek fantazie, abyste odpověděli na tuto otázku, máte opravdu vážné problémy s představivostí! Nebojte, to byl jen vtip. 🙂 Fantazie nebo představivost není něco abstraktního a nehmotného. Naopak. Fantazii je třeba nastavit nějakým směrem, pracovat s ní v jedné oblasti nebo na jedné myšlence. Představivost není taková, že je, nebo není.

Imaginace nebo fantazie je psychická schopnost. Pomáhá nám vytvářet imaginární obrazy, které ve vnějším světě nenajdou skutečný odraz. Každý má fantazii, jen ji někdo trénuje a někdo ne. Takže pro rozvoj fantasie a představivosti jsou nutná cvičení!

Chcete-li rozvíjet představivost a fantazii, je nejvhodnější tvůrčí činnost. Musíte rozvíjet pravou hemisféru mozku, která je za tvořivost a představivost zodpovědná. Ve škole jste rozvíjeli pouze levou hemisféru mozku – logické myšlení.

Jaké činnosti pomáhají rozvíjet fantazii? Co třeba kreslení? To je skvělý způsob, jak rozvinout představivost a fantazii. Koneckonců, chcete-li něco kreslit, musíte si to nejprve představit a teprve potom můžete přenést své myšlenky na papír.

V Draw Planet máme pro kreslení nejlepší podmínky. 🙂 Mimo jiné hlavně inspirativní ateliéry a šikovné lektory, kteří Vám rádi ukážou tu správnou cestu. Přijďte k nám na návštěvu nebo se rovnou přihlaste na kurz a přidejte se k nám ve společném rozvíjení fantazie!

Proč učit děti kreslit

31. January 2018

00d2afe39cb64c5d3f9ce1624568ffa5

Skoro každé dítě ze začátku kreslí a maluje. Některé děti od toho ale postupně upouští. Proč toho některé nechají a postupně začnou jakoukoli tvorbu nesnášet? Prostě se jim nedaří malování podle jejich představ.

Ze začátku se mají prostě radost z toho, že mohou čmárat a líbí se jim barvičky. Pak ale postupně přichází frustrace z toho, že už si dokážou představit lepší výsledky a ne a ne je aplikovat na papír. A tak se začnou porovnávat s ostatními. Komplexy jsou na světě!

Přitom stačí málo. Děti k sobě začnou být kritické přibližně až ve školním věku. To by měla být zároveň doba, kdy se už začnou soustředit na výuku. A tak už můžeme nenásilně vysvětlovat, jak dojít k tomu, co chtěly namalovat. Děti se budou těšit z úspěchu a mohou se postupně rozvíjet :).

Zbytečné stresy můžete podchytit nebo dokonce odstranit. Dětem se sebevědomí vrátí, když zjistí, že se malování a kreslení dá naučit. Je ale nutné vše vysvětlovat s citem, rozumně a bez zbytečného poukazování na minulé chyby. Vždy je dobré navrhnout lepší řešení a neodsuzovat to předchozí.

Pokud byste chtěli mít vaše děti pod vedením těch nejlepších lektorů, díky kterým je tvoření bude bavit, určitě přijďte na lekce pro děti v Draw Planet. U nás se kreslení a malování opravdu naučí a budou se k nám těšit :)!

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!