Go to

Bílá tužka

22. March 2018

Back to blog
29472484_1706670849379764_2936584833809252352_n

Bílá tužka je tajemný a nepochopitelný předmět. Často se nachází v sadách barevných tužek, ale zřídkakdy se používá pro svůj zamýšlený účel. Je jen málo lidí, kteří vědí, proč je bílá tužka potřeba.

Dobrá bílá tužka umožňuje zvýraznit oslnění, zvýšit jas obrazu, snížit intenzitu barvy, sladit přechody, vytvořit další odstíny a mnohem více.

Tóny a přechody
Bílá tužka umožňuje ztlumit nebo zesvětlit hlavní barvu, což vede k novým odstínům. Rovněž pomocí světlé tuhy můžete vyhladit přechody a snížit kontrast mezi sousedními barvami. Někdy je celý obraz zesvětlován bílým stínováním.

Kresba bílou tužkou
Mnoho lidí vnímá bílou jako vedlejší barvu, ale může to být hlavní a dokonce i jediná barva. Hlavní podmínkou je barevný papír nebo pozadí, na kterém bude bílá tužka vidět.

Ale pozor, nejedná se o barevný papír pro dětské řemeslné výrobky. Je nutné zakoupit speciální tónované listy pro barevné nebo pastelové tužky. Stíny papíru se mohou měnit od světlého k tmavému.

Obraz může být černobílý a polychromovaný. Obsah obrázku je často určen barvou pozadí: modrá – zasněžená krajina, hvězdná noc; zelená – tajemný les; růžová a žlutá – letní nebo jarní louka. Nejčastěji se bílou tužkou se kreslí sníh, mlha, déšť, odrazy měsíce a slunce, odraz světla na vodí hladině, květiny.
Chcete-li kreslit bílou tužkou na černém papíru, musíte si představit budoucí obrázek záporně.

Abyste pochopili, proč umělec potřebuje bílou tužku, stačí se podívat na několik krásných obrázků, použít představivost a vytvořit vlastní bílé mistrovské dílo.
Na našem kurzu kresby pro začátečníky jednu z lekcí věnujeme právě kresbě bílou tužkou na černý papír. 🙂 Přijďte si vyzkoušet tuto neobvyklou techniku a mnoho dalších! Přihlaste se!

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!