Přejít na obsah
Menu

Jak začít s digitálním malováním

28. února 2019

Zpět na blog
wacom-intuos-pro-andra-dieckmann

V životě mnoha umělců přijde moment, kdy se rozhodnou zkusit digitální malovaní. Ačkoli máme internet a existuje na toto téma mnoho vzdělávacích materiálů, pořád mnozí tápou odkud začít.  Sepsali jsme pro Vás takový malý úvodní FAQ pro začátečníky i pro zkušené „tradiční“ umělce, kteří chtějí začít digitálně tvořit na počítači v grafických editorech.

1) Musím se naučit znovu kreslit?

Ne, to nemusíte. Základy teorie kreslení / kompozice / barvy jsou stejné, bez ohledu na techniku, ve které pracujete (ať už je to pastelová, olejová nebo digitální). Jen musíme vnímat a přizpůsobit se specifikům práce v této technice. Je tedy třeba získat znalosti o rozhraní grafického editoru a zvyknout si na práci na tabletu.

2) Musím mít grafický tablet?

Kreslení myší není ten nejlepší nápad. Grafický tablet vám dost usnadní práci. Ale například průkopník počítačového malování Craig Mullins stále pracuje myší a vytváří působivou práci.

3) Co jsou to grafické tablety?

Grafické tablety můžou být buďto s vestavěnou obrazovkou nebo bez ní.

Tablety s obrazovou jsou podobné jako „ipad“ nebo jiný monitor s dotykovým vstupem. Na rozdíl od obyčejných dotykových monitorů dokáže povrch obrazovky grafického tabletu číst tlak tahů při kreslení. Také se k práci na něm se používá speciální stylus.

Setkat se můžete s takovými tablety s obrazovkou, které se připojují k počítači nebo s přenosnými verzemi s vestavěným softwarem. Výhodou tohoto druhu tabletu je, že kreslíme přímo na jeho obrazovku, což je proces velmi blízký tradičnímu kreslení. Nevýhodou těchto zařízení je jejich vysoká cena.

Tablety bez obrazovky jsou nejoblíbenější a nejběžnější. Při kreslení na tomto tabletu bez obrazovky se umělec dívá na počítačový monitor, kde se mu kresba objevuje. Nejprve je to zvláštní, ale velmi rychle si zvyknete. Výhodou je pohodlí, kompaktnost i cena.

Všechny tablety se liší velikostí pracovní plochy, citlivostí pracovní plochy, zdrojem připojení (kabelové / bezdrátové) a tak dále.

4) V jakých programech je lepší kreslit?

Vše závisí na individuálních preferencích, stejně jako na tom, co chcete aby program uměl. Pro rastrovou grafiku je to Adobe Photoshop, Corel Painter, PaintTool SAI; pro vektorovou grafiku tu je Adobe Illustrator, Corel Draw. K dispozici jsou také editory rastrové grafiky, které jsou vytvořené tak, aby věrně napodobovaly tradiční techniky (akvarel, olej, měkké materiály…), kde si můžete vybrat texturu listu, tvar štětce, a tak dále. Jedním z nejpopulárnějších programů tohoto typu je ArtRage.

5) Jaký je rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou?

Stručně řečeno: rastrové obrázky jsou složeny z obrazových bodů a mají jasné rozlišení, tento druh grafiky se blíží k tradičním kresbám na plátně nebo papíru. Vektorová grafika je založena na kontrolních bodech a křivkách, které je spojují. Vektorová grafika je užitečná pro ilustrátory stejně jako pro návrháře, kteří kreslí poměrně jednoduché obrázky. Výhodou vektorové grafiky je její flexibilita a možnost nekonečného zvětšení obrazu bez újmy na kvalitě.

6) Jaké jsou výhody kreslení na počítači?

Není možné, abyste si práci zkazili. Máte možnost uložit si práci v jednotlivých fázích odděleně, a pokud se něco nepodaří, prostě se vrátíte o kus zpátky. Dává vám to obrovské možnosti při změně fáze kreslení, při přidání nebo změně barvy, změně proporcí, velikosti plátna atd. A obrovskou výhodou je i flexibilita zobrazení originálního obrazu na různých zařízeních i neomezené kopírování.

7) Jaké jsou nevýhody kreslení na počítači?

Po vytvoření digitálního díla je třeba před finálním tiskem provést mnoho úprav, barevných korekcí a mnoho dalšího než bude vytisknuté dílo vypadat stejně jako na obrazovce. Také je obtížné provádění neočekávaných náhodných textur a efektů. Prostě je k pokročilé digitální tvorbě zapotřebí překonání digitální odlišnosti.

8) Je možné kombinovat kresbu na papíře s digitální tvorbou?

Samozřejmě! Můžete začít kreslit na papíře, pak jej naskenovat a dokreslit na počítači. Nebo naopak, nakreslit náčrty v grafickém editoru a poté náčrt přenést na plátno. Zpracování obrázku na počítači s mírnou korekcí je dnes při dotváření na papír nakreslených ilustrací naprostým standardem.

9) Jaký je nejlepší způsob, jak začít s digitálním tvořením?

Na začátku je nejdůležitější zjistit, jestli se vám tato oblast tvorby líbí. Podívejte se na díla opravdu dobrých umělců. Pokud se vám díla líbí, je na čase pořídit si grafický tablet a v závislosti na vašich finančních možnostech zvolit grafický editor, který splní vaše potřeby.

A pak už jen zbývá přihlásit se na kurz digitální malby pro začátečníky 🙂
Na kurz v Draw Planet si nemusíte pořizovat nic – máme tu pro Vás k zapůjčení notebooky s nainstalovanými grafickými editory, skvělé grafické tablety od Wacom a ty nejlepší lektory, kteří vám všechno vysvětlí a se vším pomůžou.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!