Přejít na obsah
Menu

Kreslení je skvělá dovednost!

29. prosince 2017

Zpět na blog
05b0162da46e300552dc73c640c3bd78

Kreslení je skvělá dovednost. Dává příležitost vyjádřit vaše myšlenky, ukázat je světu ve formě a světle. A to vše několika jednoduchými nástroji! Není divu, že mnoho lidí sní o tom, že se naučí kreslit. Bohužel si často myslí, že to nikdy nedokážou. Proč si stále myslíme, že je to těžší než například hrát šachy nebo vařit?
Výraz „neumím kreslit“ je formulován nesprávně. Obvykle to lidé říkají, když mají na mysli: „Neumím kreslit realistické věci.“ Ale místo toho, aby se snažili pochopit, jak vytvořit realistické kresby, nechávají toho úplně. Myslí si, že když neumí kreslit, nedá se s tím už prostě nic dělat.
Odkud pochází tyto předsudky? Jako děti jste kreslili opravdu hodně a nepřemýšleli jste o neúspěchu. Alespoň dokud jste si nevšimli, že jsou některé děti chválené víc než vy. Jejich obrázky vypadali opravdověji. Abyste byli chváleni i vy, museli by být vaše obrázky realističtější. Neuspěli jste, i když jste se snažili, a nakonec jste dospěli k závěru, že nemůžete kreslit.

Když řeknete „Neumím vařit,“ myslíte tím „Nevím, jak dobře vařit,“ což není totéž jako „Neumím plavat,“ nebo „Neumím hrát šachy.“

Každá dovednost má řadu úrovní. Existuje hranice mezi 0 („neumím“) a 1 („trochu umím“). Pak existují další úrovně, které jsou složitější. Vezměme 10 pro dokonalost, nedosažitelnou, jako rychlost světla. Můžete ji pronásledovat, ale čím dál zajdete, tím jste pomalejší.
Překvapivě většina lidí vnímá kreslení jako dovednost pouze s dvěma úrovněmi: 0 („neumím“) a 10 („dokážu to dokonale“). Pokud se vám líbí, jak někdo kreslí, tak kreslit umí, pokud se vám to nelíbí, tak to neumí. Přesně tak jednoduše to vnímáme! A právě toto jednoduché přesvědčení může zničit vaše sny o kreslení. Jak je možné přeskočit gigantickou mezeru mezi úrovněmi 0 a 10?
Ve skutečnosti je v kreslení mnoho úrovní dovedností.
Úroveň 0 – jedná se o osobu, která nedokáže v ruce držet tužku a řídit její tahy na papíře. Zvládáte to? Takže jste již nejméně na úrovni 1!

1. Dokážete držet tužku a posouvat ji po papíře.

2. Dokážete kreslit jednoduché geometrické tvary. Mohou se povést, ale nemusí. Dovedete také překreslovat čáry z jiných obrázků.

3. Dokážete nakreslit geometrické tvary účelně.

4. Dokážete přesně překreslit to, co vidíte. Obrysy i stíny.

5. V hlavě jste nahromadili dostatek materiálu, abyste mohli kreslit bez předlohy.

6. Máte představu o principech reálného světa, takže si můžete vytvořit něco nového z fragmentů reality. Například člověka v poloze, ve které jste ho ještě nikdy neviděli.

7. Nepoužíváte obrysy, a zkoušíte všechny techniky. Můžete realisticky aplikovat stíny a vytvořit iluzi hloubky a struktury bez předlohy

8. Dovedete kreslit věci, které možná nevypadají realisticky, ale jsou považovány za „skutečné“.

9. Obrázky z vaší fantazie jsou nerozlišitelné od fotografií nebo je jejich zobrazení dokonce lepší než realita. Vytváříte nové světy vaší myslí a tužkou a děláte to neuvěřitelně rychle.

10. Můžete nakreslit absolutně všechno a vytváříte neexistující věci více reálné než stávající. Už se nemáte čemu učit. 🙂
Proč se snažíme vmáčknout všechny tyto úrovně pouze do dvou? Protože je snadné říct, že se vám obraz líbí nebo se nelíbí. Když jste začátečník, je to vše, co vidíte. O něco více zkušený umělec, si všímá rozdílů mezi styly a dokáže vidět chyby i v extrémně krásných obrázcích.

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!