Přejít na obsah
Menu

7 důležitých cvičení pro rozvoj kreativity

26. ledna 2019

Zpět na blog
thought-catalog-505eectW54k-unsplash

Dnes se hodně hovoří o kreativitě a tvůrčím myšlení. Co je kreativní myšlení a je možné jej u sebe rozvíjet? A pokud ano, jak? Mnozí věří, že tvořivost a takové věci, jako je tvrdá práce, vysoká úroveň sebeorganizace a pořádek, nejsou slučitelné. Lidé s tvůrčím myšlením jsou lidé s velkými zkušenostmi, jsou plně rozvinuti a jsou velmi zruční. A to vše vyžaduje značné úsilí, tvrdou práci a odpovědnost. Takže kreativita je úspěšná kombinace myšlení, dovedností, zkušeností a vnitřní otevřenosti vůči světu, schopnost učit se v jakémkoliv věku a ve všech situacích.

Kreativita je otevřenost mysli a srdce a můžeme ji rozvíjet. Jaké jsou praktické cesty a cvičení pro rozvoj tvořivosti? Nezapomeňte, že každé cvičení by vás mělo směřovat k tomu, abyste se zbavili úzkosti a změnili svůj obvyklý způsob myšlení. Podívejme se na všechna tato cvičení:

1) Vezměte obvyklý předmět, který používáte v každodenním životě a snažte se přijít s největším počtem nestandardních použití. Třeba taková lžíce. Nemusíte s ní jen jíst. Můžete z ní vyrobit jedinečnou lampu, obraz nebo s ní označit, kde jste co zasadili na zahradě.

2) Čas od času přerušte obvyklý průběh věcí a změňte své zvyky. Pokud například chodíte na večeři do stejné restauraci každý týden nebo dokonce každý den, změňte ji.

3) Vyzkoušejte jídla jiné světové kuchyně, vyberte novou trasu, kterou půjdete domů z práce a tak podobně. Když se nad tím zamyslíte, je v našem životě spousta drobných zvyků, kterými se zavíráme do krabice. Snažte se tyto zdi zbořit a vystoupit za její hranice.

4) Pokud máte nějaký problém, nepokoušejte se ho vyřešit obvyklým způsobem. Lidé si často myslí, že je bláznivé dělat něco nového, když to staré funguje dobře. Ale Einstein tvrdil, že šílenství je, když děláš totéž a čekáš na nový výsledek. Takže nezačínejte s řešením, dokud nenajdete alespoň jeden alternativní způsob, jak to udělat.

5) Další skvělý způsob, jak rozvíjet svou kreativitu, je věnovaní se jakémukoliv druhu tvorby. Může to být cokoliv, hlavní věcí je najít něco co se bude líbit Vám. Můžete začít kreslit, psát poezii nebo písně nebo jít a učit se hrát hudební nástroj. A smyslem není to, abyste byli v této činnosti úspěšní. Nejdůležitější je získat nový zážitek a nový úhel pohledu. Váš mozek začne pracovat jinak. Koneckonců, kreativita je přerušení myšlení, přerušení obvyklé posloupnosti myšlenek, slov, skutků, toku života.

6) Užitečné je i cestovat nebo se začít s novým sportem. Obecně platí, že nová místa nebo změna situace značně rozšiřují obzory a přispívají k tvořivosti. Důležité je cestovat s otevřenými očima a srdcem, abyste nepropásli nic nového.

7) Rozvíjejte vaše asociativní myšlení! Naučte mozek spojovat dohromady zdánlivě nekoherentní koncepty. To vám pomůže zlepšit paměť a vyškolí váš mozek pro kombinování různých konceptů. Koneckonců, ne každý je schopen takové asociace uskutečnit. Tyto jednoduché tipy vám pomohou rozvíjet svou kreativitu, naučit mozek překračovat obecně nastavené hranice a limity, zpochybnit základy a najít jedinečná řešení problémů.

A samozřejmě skvělým způsobem, jak v sobě rozvíjet kreativní myšlení je začít kreslit 🙂  V Draw Planet máme širokou nabídku kurzů, od klasického kreslení a malovaní až po počítačové kurzy. Každý si najde to, co ho bude bavit. Přihlaste se a rozvíjejte se spolu s tvorbou!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!