Přejít na obsah
Menu

Život Fridy Kahlo

17. října 2018

Zpět na blog
44118677_1994575370589309_2594714271795380224_n

V osudu charismatické a žhavé Mexičanky Fridy Kahlo byla spousta dechberoucí dobrodružství a tragických neúspěchů.

Události v jejím životě se střídali jako obrázky v kaleidoskopu: jasné barvy, plátna a štětce, osudné neštěstí, geniální manžel-podvodník a dokonce i román se Lvem Trockým… Ani většina filmů se může pochlubit takovými zápletkami!

Fridinu bezstarostnému dětství byl najednou konec, když šesti letech dostala strašnou nemoc jako je obrna – nakažlivé onemocnění nervového systému.
Uzdravila se, ale nezůstalo to bez následků. Infekce pronikla hluboko do těla malé Kahlo a způsobila jí nenapravitelné poškození pravé nohy. Dívka začala výrazně kulhat, a proto si vysloužila od svých vrstevníků přezdívku „Frida – dřevěná noha“.

Ovšem urážky a obscénní vtipy naši hrdinku nezastavili: naschvál se začala se všemi prát.

Deset let po zákeřné obrně čekal Kahlo další šok, ještě vážnější než první.
Budoucí umělkyně se dostala do hrozné dopravní nehody. Trolejbus narazil do autobusu, ve kterém dívka jela. Jen zázrakem Frida přežila. Lékaři objevili u sedmnáctileté Kahlo dva tucty obtížných zlomenin a břicho dívky bylo probodnuto železnou tyčí.

Když Frida vyklouzla ze spárů smrti, zůstala na lůžku déle než na rok. Aby se k smrti neunudila, poprosila dívka svého otce, aby ji koupil malířské potřeby.

Takže pro Kahlo byl vynalezen speciální aparát, který ji umožnil kreslit v posteli. Takto se Frida poprvé začala věnovat umění a dosáhla v této oblasti obrovského úspěchu.

Hlavní tragédie v životě Fridy Kahlo, ironicky, byla také začátkem cesty ke světové slávě.

Další významnou událostí v životě nejslavnější mexické umělkyně bylo setkání se slavnějším malířem Diego Riverou.

„V životě jsem měla dvě nehody: první byla srážka autobusu s trolejbusem a druhá byla Diego,“ řekla Frida o jejich vztahu.

Rivera, sic upřímně spojený se svou ženou, přesto nemohl být věrným manželem: monogamie doslova odporovala jeho vlastnímu pojetí. Umělec byl zvyklý na pozornost žen a ani se nesnažil vzdát se vztahů s jinými dámami.
Ale Kahlo dlouhé mexické noci neproplakala: zvykla si trávit čas se svými milenci i milenkami a začala se bavit stejně jako nestálý Diego.
Rivera byl rozzuřený a pár se musel rozvést. Ale jen proto, aby se znovu za rok znovu vzali.

 

Frida věděla, jak si život užít: umělkyně milovala tequillu, hodně kouřila a za každých okolností se smála hlasitým smíchem.

V roce 1950 se však důsledky havárie znovu projevili a Frida se musela podrobit několika operacím, po nichž byla Mexičanka trvale připoutána na invalidní vozík. Brzy ji měli dokonce amputovat pravou nohu.
Ale Frida zůstala až do posledního dne neuvěřitelnou optimistkou a svůj poslední obraz namalovaný týden před svou smrtí, pojmenovala „Viva la vida!“, Což znamená „Žijte život!“.

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!