Přejít na obsah
Menu

Užitečné rady k tvorbě pouliční fotografie od Trenta Parkea 

20. června 2019

Zpět na blog
2mACGVfn_tw

Fotograf „Magnum“ Trent Parke je jedním z nejpozoruhodnějších současných fotografů. Narodil se v roce 1971 v Austrálii a jako fotograf má neuvěřitelnou emocionální práci. Jako byste viděli jeho vnitřní komunikaci s pocity. Jedním z jeho nejoblíbenějších stylů je pouliční fotografie.

1. Najdi světlo

Pro Trenta Parkea je světlo na fotce vždy na prvním místě. Fotografovi se daří měnit obyčejné světlo v hledáčku na kouzelné, naplní obraz dalším významem. Výjimečné řešení osvětlení odlišuje fotografovu veškerou práci od ostatních umělců. Správné osvětlení dělá monochromatické fotografie autora hluboce kontrastní a jasné. Světlo dokáže dosáhnout toho, že jednoduché záběry se stanou opravdu mimořádnými.

Trent Parke sám věří, že nedostatek pozornosti světlu je v pouliční fotografii jednou z hlavních chyb většiny autorů žánru. Světlo oživuje fotografii. Když jdete tvořit Street Art fotografii, nezapomeňte na nápady a formy, ale co je nejdůležitější – nezapomeňte na význam osvětlení. Fotograf doporučuje vyhnout se polednímu slunci, kdy stíny ostře vyčnívají. Nejlepší čas je západ slunce a východ slunce, světlo udělá nádherné efekty. K experimentování se světlem používá Trent Parke často zavrhovaný blesk, a to i za denního světla slunečného dne.

2. Udělejte spoustu fotografií

Trent Parke by se dal nazvat fanatikem, téměř neustále fotí. A to je jeho fotografická filozofie, vyrazit a všechno kolem zachytit. Fotografovi se jednou stalo, že během jednoho týdne se kvůli správnému záběru vracel na stejné místo a dohromady měl 3 600 snímků, ale stále přemýšlel, jestli by neměl jít znovu.

Street Art fotografie je velmi složitý fotografický žánr a za účelem získání opravdu dobrého záběru musíte udělat spoustu práce a zároveň vytvořit obrovské množství zbytečných a neúspěšných záběrů. Když jdeme na venkovní fotografování, je velmi nepravděpodobné, že budeme schopni získat dobrou fotografii za jeden den, měsíc nebo dokonce za celý rok.

Podle Trenta musíte prostě udělat mnoho a mnoho fotografií, abyste se stali kvalitním fotografem. A pokud si prohlížíte své fotografie a vždy zůstanete nespokojeni, je to určité znamení, že jste na dobré cestě. To znamená, že vaše osobní standardy jsou velmi vysoké. Běžte tedy štěstí naproti a pořiďte více fotografií, vytvořte více příležitostí k získání opravdu dobrých záběrů.

3.Zjednodušte scénu

Jedna z nejtěžších věcí na pouliční fotografii je nalezení a zachycení významu pouličního chaosu. Můžete si znovu vzít příklad ze zmiňovaného umělce, Trent Parke se snaží zjednodušit samotnou scénu pomocí světla, stínů a kontrastů.

Trent se nikdy se snaží, aby jeho fotografie vypadala jako pohlednice. Nesnaží se vytvářet ideální pohledy, nehledá honosnou poetiku. Město je vždy velmi nasycené reklamou a nejrůznějšími zbytečnými maličkostmi. A samozřejmě, že nejsou nejlepší způsob, jak ovlivnit fotografie. Fotograf se jednou provždy rozhodl, že udělat fotografii s myšlenkou jde pouze s využitím hry světla a stínu. S cílem skrýt všechnu čnící reklamu ve městě používá Trent Parke hluboký, ostrý, načernalý stín. Výsledný kontrast činí fotografii dramatičtější a hlubokou.

Jednou z hlavních chyb všech pouličních fotografů je přítomnost velkého množství věcí, lidí, náhodných hlav, aut, reklamních plakátů. To vše odvádí pozornost. Jedním z řešení problému je fotografování objektů umístěných na jednoduchém pozadí. Blesk můžete použít i ve dne, můžete tak zdůraznit určité části fotky.

4.Sociální podtext

Trent Parke se zaměřuje na sociální otázky. Tady nejde jen o krásné obrazy. Fotograf se vždy snaží říct více o společnosti jako celku. Už jsme psali, že Trent používá fotky jako způsob sebeidentifikace. Jeho práce přímo souvisí s podvědomím. Otázky, kterých se dotýká na fotografiích, jsou duchem blízké velkému množství lidí, kteří myslí a prožívají podobně jako on. Fotograf se snaží o komentáře k veřejnému, společenskému životu ve formě obrazů.

5. Naučte se umění druhých

Jakékoli umění má na nás obří tvůrčí vliv. Obecně platí, že umění probouzí další umění. Když přijdete do styku s malbou, literaturou, hudbou, to všechno se do vás pozitivně otiskne. Neomezujte se na komunikaci s krásou. Jděte na umělecké výstavy, studujte nejen moderní umění, čte knihy, poslouchejte dobrou hudbu. Ať otevřete svou mysl novým pohledům!

Zajímáte se o fotografii a chcete se naučit ovládat zrcadlovku? Chcete ukázat, jak docílit skvělých výsledků? Přihlaste se na kurz fotografovaní pro začátečníky v Draw Planet :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!