Přejít na obsah
Menu

Jak na překreslování obrázků

19. ledna 2021

Zpět na blog
600baf876a1524b7a9224de5351c74b8

Způsobů jak překreslit obrázek z reference existuje několik. V tomto článku si vysvětlíme způsob pomocí mřížky. Kreslení pomocí mřížky je metoda k překreslení obrázku nebo k přenesení obrázku do jiného měřítka.  Mřížková metoda může být velmi časově náročná v závislosti na velikosti obrázku a propracovanosti detailů. I když proces není tak rychlý jako například za použití projektoru nebo pauzovacího papíru, má tato metoda velkou výhodu v tom, že zlepšuje Vaše kreslící a pozorovací schopnosti.

V kostce se jedná o nakreslení mřížky na referenci a poté nakreslení mřížky, ve stejném poměru, na vaši pracovní plochu (papír, plátno atd.). Poté kreslíte tím způsobem, že se zaměřujete na každý čtvereček zvlášť, dokud nepřekreslíte celý obrázek. Jakmile skončíte, jednoduše vymažete nebo přemalujete mřížku a začnete pracovat na malování obrázku, který teď bude v dokonalém poměru. 

Důležitou věcí je mít mřížku na referenci a pracovní ploše vždy v poměru 1:1. Kdybychom toto pravidlo nedodrželi výsledný obrázek by byl poměrově jiný než předloha. Poměr 1:1 v zásadě znamená, že budeme mít stejný počet řádků na předloze i pracovní ploše, které nám vytvoří dokonalé čtverce. Pořád vám to není jasné? Podívejme se na mřížkovou metodu v praxi, která nám to vysvětlí o něco lépe. 

Reference je ve velikosti 5×7. V případě, že výsledný obrázek chcete mít ve velikosti 5×7 kreslení mřížky je už jednoduché. Pokud byste ale chtěli mít obrázek ve větší velikosti můžete mít obrázek v poměru 10×14, 15×21, 20×28. Proč právě tyto velikosti? Protože tyto velikosti jsou ve stejném měřítku 5×7 jako reference. Jinými slovy:

Vidíte? Je to jednoduchá matematika.

Z výše uvedeného důvodu je důležité si uvědomit, jaké velikosti papíru, pláten a dřevěných panelů jsou komerčně dostupné. Pokud si natáhnete vlastní plátna, můžete si vybrat rámy v téměř jakékoli velikosti, aby vyhovovala vaším potřebám. Ale pokud jako většina z nás, kupujete předepnutá plátna, tak se bohužel musíte omezit na populární velikosti.

Zpět ale k mřížkové metodě. Takto chcete, aby Vaše reference vypadala. 

Každý čtverec je 2,5 cm². Pro nakreslení této mřížky položte pravítko na horní okraj a dělejte malé značky po 2,5 cm. To samé udělejte na dolním, pravém i levém okraji. Poté značky spojte – horní s dolními, levé s pravými. Stejným způsobem si nakreslete mřížku na vaší pracovní ploše. 

Nyní máte na pracovní ploše mřížku, která dokonale odpovídá mřížce vaší referenční fotografie. Bravo!

Pro zvětšení obrázku budete muset provést tento druh matematiky:

Je nutné zajistit, aby bylo zvětšení přesně úměrné originálu. Pokud si nejste jisti, zda jste příklad provedli správně, spočítejte počet čtverců v každém řádku a v každém sloupci a zeptejte se sami sebe:

Je na plátně stejný počet řádků a sloupců jako na referenční fotografii?

Jsou čtverce na plátně dokonalými čtverci, stejně jako čtverce na referenční fotografii?

Pokud můžete odpovědět na obě tyto otázky kladně, máte proces mřížky dole!

Zjistilo se, že je někdy snazší sledovat, kde maluji mezi všemi těmi malými čtverci, a to tak, že je označím číselně a abecedně podél okrajů papíru a plátna. Tímto způsobem, pokud se ztratím, zejména v rámci mnohem většího obrazu s mnoha dalšími čtverci, mohu snadno najít místo, kde chci malovat. Čísla a písmena píšu opravdu malá a lehká, aby je bylo možné snadno vymazat. Vypadá to asi takto:

A takto to vypadá na vaší pracovní ploše:

Nyní tedy máte za úkol přenést to, co vidíte na referenční fotografii, blok po bloku, na plátno nebo papír. Když používám metodu mřížky, vždy začínám v levém horním rohu a postupuji napříč a dolů. Protože čtverec A1 je na referenční fotografii prázdný, přejdeme k A2. Nakreslete A2 přesně tak, jak to vidíte:

Mřížka v podstatě rozděluje původní obrázek na menší čtverce, takže můžete snadněji vidět, co kam patří. Vidíte, že na fotografii protíná levá strana malé misky roh v levé dolní části čtverce A2. Nakreslíte tedy čáru odtamtud těsně pod střed čáry mezi A2 a A3.

Ten první blok byl snadný! Nyní proveďte další blok:

Takže vidíte, že při přenosu obrazu věnujete pozornost pouze jednomu bloku. Nedělejte si starosti s ostatními bloky – zaměřte se pouze na jeden blok. Pokuste se co nejvíce zkopírovat přesně to, co vidíte na malém čtverci na fotografii, do odpovídajícího čtverce na papíře nebo plátně. Zaměřte se na správné umístění každého řádku! Nějak takto:

A poté pokračujeme dalšími čtverci:

Myslím, že teď už víte jak na to. V zásadě pokračujete tímto způsobem, dokud nejsou hotové všechny čtverce a obraz se úplně nepřenese. Zaměřením na jeden čtverec nakonec nakreslíte to, co skutečně vidíte, a nikoli to, co si myslíte, že vidíte, nebo dokonce to, co si myslíte, že byste měli vidět. Po dokončení máte nyní docela přesné ztvárnění vaší referenční fotografie, připravené k vymalování!

Po dokončení přenosu obrázku jemně vymažte čáry mřížky. Gratulujeme – jste připraveni malovat!

Už to neodkládejte,  přihlaste se do Draw Planet! Vše se podaří, i když třeba začínáte úplně od nuly. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!