Přejít na obsah
Menu

Moderní styly interiérů

2. září 2021

Zpět na blog
manja-vitolic-7tOV35hnkao-unsplash

Toužíte po moderní výzdobě svého nového domova a poohlížíte se po tématické inspiraci? Už nehledejte. V tomto článku jsme pro Vás připravili 8 stylů interiérového designu, které jsou nejvíce trendy v moderních domech. Ve skutečnosti odborníci z oboru kombinují různé prvky z několika stylů výzdoby dohromady, ale je zásadní určit základní aspekty každého z nich. Je zřejmé, že existují styly interiérového designu nad rámec 8 typů uvedených níže, rádi bychom se však zaměřili na hlavní školy, které jsou v současné době v módě.

  • Nadčasová klasika

V polovině 20. století byly vyrobeny některé z nejznámějších kousků moderního designu. Vyznačuje se rafinovanými liniemi, minimalistickými siluetami a přirozenými tvary. Od Saarinen, Niemeyer, Eames, Noguchi, Jacobsen a dalších definovali moderní mistři v polovině století kreativní způsoby použití nových materiálů, jako je lisovaný plast, překližka a hliník v průmyslovém designu. Jeho kousky jsou velmi univerzální a mohou doplňovat nesčetné množství designových stylů. Doporučili bychom přidat i prvky z jiných designových stylů, aby Váš domov vypadal svěže. Puristický přístup dekorování moderního domu ve stylu poloviny století může ve Vašem interiéru navodit pasivní dojem.

  • Industrial

Tento vzhled navrací zpět do průmyslové éry přelomu století. Zdůrazňuje volné použití surové oceli v kombinaci s porušenými dřevěnými prvky, často doplněné o odhalené cihlové zdi. Moderní varianta běžně začleňuje i jemný důraz měděného tónu. Z obecného hlediska je průmyslový dekor často rustikální a vyzrálý. Pozoruhodným bodem tohoto stylu je, že průmyslová výzdoba sahá od moderního rustikálního s čistšími liniemi až po drsný s propracovanými ozdobami. Podle svého vkusu se pak můžete rozhodnout pro světlejší, elegantní vzhled nebo tmavší starožitný design.

  • Námořní dekor

Teplé, uvolňující a pozitivní. Námořní výzdoba (označovaná také jako pobřežní nebo chatová výzdoba) odráží ducha nového anglického plážového domu. Tento styl designu interiéru je založen na bílém nebo pískově zbarveném základu, přičemž jako primární barva zvýraznění je modrá. Materiálově laděný dekor zahrnuje na stolech nebo židlích nedokončené dřevo v kombinaci s elegantním plátěným čalouněním sedadel a pohovek. Možností dekorativních doplňků je mnoho: mušle v čirých nádobách, jutová lana, vesla, plachetnice, navigační mapy a další!

  • Skandinávie

Skandinávský design, který byl přestřelkou moderního hnutí v polovině století, představil populární minimalistický vzhled oblasti interiérové architektury, který trvá dodnes. Ačkoliv si většina lidí ten styl spojuje s nábytkovým domem IKEA), v samotném skandinávském designu jich existuje celá řada dalších. Skandinávský nábytek s jemnými konturami, hravými doplňkovými barvami a vyvážením technických a organických materiálů je jednoduchý, moderní a funkční. Mnoho skandinávských návrhů využívá principy Bauhausu a vyznačuje se plynulými liniemi, zaměřením na proporce objektů a populistickou přitažlivostí. Velká většina skandinávských interiérů používá jako základní barvy bílou v kombinaci s šedými tóny.

  • Bohemian

Bohémský dekor zachycuje bezstarostného a dobrodružného ducha avantgardního životního stylu. Nabízí kreativní použití bohatých vzorů a zářivých barev, zejména těch s červenými nebo fialovými tóny. Klíčem je pečlivě prezentovat záměrně „chaotický“ vzhled. Vrstvy textilu (přehozy, polštáře, koberce, tapiserie) pro navození příjemného prostředí. Při zařizování hledejte kousky, které mají etnické nebo nomádské vibrace. V současné době jsou trendy marocké, jihozápadní nebo domorodé vzory. Nemusíte se bát využít dřevo, zvířecí kůže a kovové doplňky.

  • Venkovský dům

Dekor ve stylu venkovského domu je populární interiérový design, který hledá svoji inspiraci v letních prázdninových chatách. Estetika místa, jenž by měla být kombinací přírodních a tradičních prvků, by měla přenášet Vaši představivost do francouzského Provence. Pořiďte si například sušené kytice levandule a další zeleně – pečlivé uspořádání váz a květináčů Váš domov opravdu stylizuje. Venkovský nábytek se vyznačuje nouzi dřeva a čalouněného prádla. Barevně se jedná o podobný dekor jako je tomu v případě námořního stylu, převažují tedy základní barvy bílé a béžové. Ortodoxní pravidla říkají, že doplňkové barvy by měly být tyrkysové nebo světle žluté.

  • Urban Modern

Městský interiérový design vychází z moderních designových loftů ve velkých městech. Městská moderna vychází z kosmopolitního prostředí a je spojením různých protichůdných a doplňkových vlastností. Minimalistické moderní, okouzlující elegantní, etnické dědictví a ostré experimentální designy se srazily v charakteristickém prostředí 21. století. Větší nábytek (pohovky, postele atd.) má tendenci být jednotně elegantní s nízkým profilem. Neváhejte a přineste si domů průkopnické moderní designy nábytku. Dekorativní doplňky (polštáře, zrcadla, stolky atd.) vyžadují v městském dekoru často umělecké a kreativní vyjádření – přidejte některé elegantní geometrické vzory nebo vintage předměty s tradičním zdobením.

  • Ošumělý šik

Ošumělý elegantní dekor zdůrazňuje vintage prvky, aby vytvořil vzhled starožitného blešího trhu. Nábytek se vyznačuje stárnoucím vzhledem – dřevo již na první pohled prozrazuje jeho časté používání, a nátěr pískované mléčné barvy vykazuje známky opotřebení. Dekorativní doplňky pro ošumělý elegantní dekor by měly být jemné a opulentní, aby celkový design interiéru dosáhl současného standardu. Bez obav pořiďte například lněné textilie pro větší stylovost. Ačkoli jsou ortodoxní ošuntělé elegantní barvy bílé, jemné a pastelové, nebojte se sáhnout také po některém ze zářivějších odstínů.

Baví Vás vybavovat a ladit interiéry a rádi byste si v této oblasti rozšířili své obzory?

Přihlaste se do našeho kurzu Interiérového designu. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/ Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i pro pokročilejší umělce. Naši zkušení lektoři Vám vysvětlí potřebné základy a pomohou Vám vytvořit si vlastní, unikátní projekt! 🙂 

Pokud nejste z Prahy, tak máme pro Vás online Kurz interiérového designu, přihlaste se a tvořte odkudkoliv 🙂 https://www.drawplanet.cz/online-kurz/kurz-design-interieru-online-bytovy/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!