Přejít na obsah
Menu

Jak změnit velikost objektu v Photoshopu? – Nástroj libovolné transformace

15. června 2021

Zpět na blog
szabo-viktor-qmvl6m4Tots-unsplash

Libovolné transformace je velice unikátní a všestranný nástroj ve Photoshopu, který se hodí hlavně při práci s fotografiemi. Je to jedna malá funkce, která dokáže udělat velký krok s Vašimi obrázky. 

Aktivace nástroje 

Libovolné transformace pracuje individuálně ve vrstvách. K aktivaci nástroje si vyberte vrstvu z panelu a stiskněte ctrl+t.

Na vrstvě se objeví rámeček. Klikněte pravým tlačítkem myši a objeví se nabídka. 

Pojďme se podívat, co která možnost znamená. 

Změna velikosti – Scale 

Tato možnost je aktivovaná automaticky po rozbalení, pokud rovnou nevyberete jinou. Klikněte a posouvejte malými čtverečky na okrajích, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku nehledě na poměr (výška – šířka). Pokud chcete zachovat poměr výšky a šířky, podržte ctrl a posouvejte čtverečky. Takto změníte velikost se zachováním poměru výšky a šířky. 

Otočení – Rotate

Toto Vám pomůže otáčet pouze objektem v jedné vrstvě bez narušení jiných vrstev. Klikněte a posouvejte malé čtverečky pro otočení objektu. Tato funkce je také aktivována automaticky při rozbalení nabídky, takže můžete měnit velikost a otáčet zároveň. 

Zkosení – Skew

Tato funkce skloní obrázek horizontálně nebo vertikálně. Potáhněte čtvereček v rohu, který chcete zkosit, dokonce můžete kosit více stran najednou, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. 

Deformace – Distort

Deformace funguje podobně jako zkosení, největší rozdíl je, že ve zkosení obrázek skloníte v rozích, při deformaci jen můžete i roztáhnout nebo komprimovat. 

Perspektiva

Tato funkce funguje trochu jinak než zkosení nebo deformace. Při tažení čtverce deformují obrázek opačně, jako by byl viděn z jiné perspektivy. 

Pokřivení – Warp

S touto funkcí můžete obrázek změnit jakkoli budete chtít 🙂 Po aktivaci uvidíte mřížku místo pouhého rámečku. 

Teď můžete potáhnout jakýkoli konec jakýmkoli směrem a obrázek totálně změnit. 

Otočit o 180°, o 90°vpravo, o 90°vlevo

Za použití této funkce můžete celý obrázek otočit dle příslušných stupňů, aniž by se narušily jiné vrstvy. 

Otočit vodorovně / horizontálně – Flip

Tato funkce je trochu jako použití zrcadla. Horizontální otočení změní pohled celého obrázku zleva doprava či naopak. 

Vertikální otočení pak otočí obrázek jako reflexi a obrázek bude postaven na hlavě. 

Všechny tyto funkce mají spoustu zajímavého a veselého využití při práci s obrázky! Toto a mnohem více se můžete naučit a vyzkoušet na našem kurzu Photoshopu pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!