Přejít na obsah
Menu

Jak začít kreslit?

9. listopadu 2021

Zpět na blog
dusan-kipic-pyMbXQhPK0k-unsplash (1)

Pokud požádáte dospělého, aby něco nakreslil, okamžitě se začne ptát – co přesně je třeba nakreslit, proč, jak, a skončí pravděpodobně tvrzením, že kreslit neumí.

Dospělí mají tendenci vše analyzovat, takže tráví spoustu času nikoli samotným procesem tvorby, ale přemýšlením o něm. Děti berou život snadněji a snadno kreslí, co je napadne. Co brání této vnitřní svobodě v dospělosti?

Mnoho začátečníků neví, jak se začít učit kreslit. Internet je plný různých návodů a materiálů, které jsou matoucí. Lidé také mívají strach ze selhání a pochybují o svém talentu.

Určitě se však dá říct, že nikdy není pozdě začít malovat, je mnoho úspěšných a talentovaných umělců, kteří poprvé vzali do rukou štětec až v dospělosti. Samozřejmě je jednodušší naučit děti cokoli, včetně kreslení.

Kreslení je kreativní a poměrně pracný proces, takže ve druhé lekci od sebe nečekejte mistrovská díla, ale buďte trpěliví.

Prvním krokem je kreslení podle obrázků a fotek. Ano, to není přesně to, co dělají na uměleckých školách, a ano, základy akademické kresby se nenaučíte, protože je téměř nemožné to udělat sami bez pomoci profesionálních učitelů. Ale překreslování obrázků Vám pomůže trénovat ruku a oko, aby ty pak automaticky zachycovaly tvary, proporce a detaily předmětů.

Kreslete vše, co kolem sebe vidíte. Věnujte pozornost proporcím objektu a jeho umístění v prostoru. Paralelně s náčrty pokračujte v kreslení podle obrázků, fotografií a video lekcí. V zásadě jde jen o to začít, což není nic složitého, chce to jen vůli a trpělivost.

Dovolte si kreslit nedokonalé výtvory; kreslit pro zábavu, ne pro výsledek.

To Vám pomůže uvolnit se a jen kreslit. Právě díky tomuto postupu se dostaví lepší výsledky, protože od sebe nečekáte mistrovská díla. Jakmile přestanete myslet na výsledek, okamžitě se přestanete bát udělat nějakou chybu, nakreslit špatnou práci. Dokud se učíte, kreslíte pro své potěšení, pro sebe a ne na zakázku, vždy si můžete vzít nový list a začít znovu nebo jinak.

Je taky velmi důležité se o umění zajímat. Rozšiřte si obzory, prohlédněte si obrazy různých umělců, zjistěte, jak a proč svá díla vytvořili. 

Nebojte se zpětné vazby. Své výtvory můžete zveřejňovat na stránkách sociálních sítí, ukažte svou práci a komunikujte s lidmi, naslouchejte kritice. Koneckonců, je to právě konstruktivní kritika, co Vám pomůže stát se lepším. 

Nejdůležitějším pravidlem umělce je tvořit každý den, alespoň ve fázi tréninku. Hodně praxe a trpělivosti a všechno se podaří! 🙂 

Přihlaste se do kurzu Draw Planet! Naučíme Vás pevným základem kreslení! 

https://www.drawplanet.cz/kurz/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!