Přejít na obsah
Menu

Jak vytvořit logo

26. července 2021

Zpět na blog
doctype-hi-res

Už jste se někdy setkali se známou značku, která by existovala bez loga? Ne? Patrně je tomu tak proto, že žádné takové neexistují. Logo má zásadní vliv na to, jak zákazníci vnímají značku. Je tedy zcela přirozené chtít, aby logo bylo co možná nejlepší. Jak však takové logo získat?

Tento článek má za cíl naučit a vysvětlit vše, co je potřeba vědět, abyste navrhli perfektní logo pro Vás  a Vaše podnikání. Od definování identity Vaší značky a porozumění tomu, co dělá skvělé logo, až po správný výběr designu a navigaci v procesu navrhování.

Tady jsou nejdůležitější kroky k návrhu loga:

 1. Zkuste správně uchopit, proč potřebujete logo
 • Logo má vždy obrovský vliv na první dojem, který Vaše firma udělá: Poskytne zákazníkům informace o Vaší značce a sdělí jim, zda je pro ně to pravé.
 • Protože je logo tak důležitou součástí značky, je třeba se ujistit, že je vytvořeno dobře. Ve všech vašich značkových materiálech bude logo disponovat. Bude to to první, co zákazníci zaregistrují při vstupu na Vaše webové stránky. Bude to klíčový bod veškerých obalových materiálů, letáků a vizitek. A to se počítá!
 • Skvělý a profesionální design loga má sílu komunikovat s trhem, za čímž si stojíte. 
 • Udělat také dobrý první dojem Vám pomůže vyniknout mezi konkurencí.

2. Definujte vlastní identitu své značky

 • Chcete, aby Vaše logo vyjadřovalo osobnost Vaší značky. Abyste to mohli udělat, musíte nejprve pochopit, co je hlavní typologií Vaší značky. Jakmile budete mít jasnou představu o tom, co Vás dělá jedinečnými a o čem Vaše značka je, bude pro Vás mnohem snazší udělat designová rozhodnutí.
 • Zde je několik otázek, které si můžete položit, abyste se dostali na konec své identity značky:
 1. Proč jsme zahájili tento obchod?
 2. Jaké jsou hodnoty a víra, které jsou pro nás jako společnost důležité?
 3. Co děláme lépe než kdokoli jiný?
 4. Čím jsme výjimeční?
 5. Pokud bychom mohli popsat naši značku třemi slovy, co by to bylo?
 6. Jakými třemi slovy bychom chtěli, aby nás naši zákazníci popsali?

3. Najděte inspiraci pro svůj design

 • Nejtěžší částí procesu návrhu může být hledání inspirace. Naštěstí je zde několik tipů, které Vám tuto část mohou usnadnit.
 • Řiďte se pravidly brainstormingu: Brainstorming je o tom, jak dostat všechny nápady (i ty opravdu špatné) a zapsat si je. I hrozný nápad může vyvolat konverzaci, která povede k geniálnímu řešení.
 • Přemýšlejte jako cílová skupina: Vytvořte seznam slov, která popisují Vaši značku a jak chcete, aby byla vnímána. 
 • Zapojte všechny: brainstorming jedné osoby je v pořádku, ale zázraky se dějí jen díky rozmanitosti. Čím více perspektiv, tím lépe.

4. Podívejte se ke konkurenci

 • Nejlepší místo k získání nápadů? Vaše konkurence! Podívejte se, co už je venku, co dobře funguje u Vaší klientely a čeho byste se měli naopak raději vyvarovat. Při sledování těchto dalších firem přemýšlejte o tom, čím se liší od Vás a jak můžete zdůraznit tyto rozdíly v designu loga.
 • Určitě se odlište od konkurence. Pokud všechny ostatní podniky ve vašem oboru přecházejí do monochromatického režimu, možná byste se měli rozhodnout pro vyniknutí nějaké barvy. Pokud jsou všichni ostatní tradiční, možná přitáhne pozornost zábavné a moderní logo.

5. Vyberte si styl designu

 • Nyní, když máte jasnou představu o své značce a máte inspiraci, je čas začít ji přetvářet do designu. 
 • Do hry zde vstupuje spousta různých prvků, od barev, tvarů a grafiky až po typografii. 
 • Když přemýšlíte o svém logu, první věcí, kterou musíte udělat, je vybrat správnou designovou estetiku právě pro Vaši značku. Neexistuje žádný styl, který by byl vhodný pro každého.

6. Najděte správný typ loga

 • Kromě celkového stylu existuje 7 hlavních typů log (monogramy, slovní loga, obrázková loga, abstraktní loga, maskoti, kombinovaná loga, symboly), ze kterých si můžete při jeho vytváření vybírat. Můžete si zvolit ten, který nejlépe vyhovuje názvu Vaší společnosti nebo celkově esteticky. Je současně možné je i kombinovat a vytvořit něco jedinečného. 

7. Věnujte pozornost barvě

 • Barvy mohou mít spoustu různých významů. 
 • Psychologie v pozadí barvy je složitá, ve zkratce, každé barvě je připisována určitá emoci a představa s ní spojená.
 • Před výběrem barvy je určitě dobrý nápad, zjistit si něco více o teorii barev. 

8. Zvolte správnou typografii

 • Existují 4 základní typy písma, se kterými můžete pracovat, aby Vaše logo získalo jedinečný vzhled:
 1. Serif font: Jedná se o velmi univerzální styl písma , které vypadá skvěle s jakýmkoliv designem, obzvláště dobře funguje s elegantními nebo klasickými vzory.
 2. Sans serif font: Tento typ písma je ideální volbou, pokud chceme docílit moderního a čistého vzhledu.
 3. Script font: Při použití toho písmu, bude výsledný vzhled připomínat rukopis. Od elegantních kaligrafických písem až po ta uvolněná a praktická, existuje zde obrovská rozmanitost.
 4. Display font: Je dekorativní typ písma, který je vysoce stylizován a opravdu upoutá pozornost. 

9. Komunikujte se svým designérem

 • Nyní, když jste zvážili všechny potřebné stylové body, jste připraveni začít navrhovat! 
 • Existuje mnoho způsobů, jak logo získat, takže byste měli zvážit, který Vám nejvíce vyhovuje. Agentura, soutěž o logo, projekt jeden na jednoho nebo tvůrce loga? S různými cenami přicházejí i různé druhy kvality a všechny varianty mají své klady a zápory. 

10. Vyhodnoťte své možnosti

 • Dobré logo je okamžitě rozpoznatelné, odráží sdělení Vaší značky a dává jí vyniknout. Efektivní logo vypadá profesionálně a bez problémů zapadá do identity značky. Skvělé logo musí také fungovat v jakékoliv velikosti a kdekoliv, kde je potřeba jej použít.
 • Dobré logo by mělo být jedinečné, osobité a především nezapomenutelné. A v každém případě i nadčasové.

Co nedělat při návrhu loga

 • Při navrhování loga na Vás čeká několik běžných úskalí. Zde je několik tipů, co nedělat:
 1. Nepodléhejte klišé svého oboru. Jste zubař, takže Vaše logo musí v sobě obsahovat zub? Určitě ne. 
 2. Nevytvářejte ho příliš komplikovaným. Jednoduchost je klíčem k zapamatovatelnému (a tisknutelnému) logu.
 3. Nesnažte se být příliš trendy. Trendy jsou fantastické, ale ujistěte se, že Vaše logo nebude mít z hlediska budoucnosti expirační lhůtu.
 4. Nespokojte se s logem nízké kvality, abyste ušetřili pár korun. Vaše logo není něco, na čem byste měli šetřit, a často dostanete právě to, za co zaplatíte.

Integrujte design loga do své značky. Jakmile budete mít své logo, vytvořili jste ideální základnu pro veškerý značkový materiál, který Vaše firma potřebuje – ať už jde o vizitky, obalový materiál nebo webový design.

Rádi byste se naučili vytvářet vlastní loga a mnoho dalšího, aniž byste potřebovali rady či pomoct od odborníků? Přihlašte se do našeho Kurzu pro počítačové grafiky. Naše lektoři Vás naučí nejen, jak vytvořit své vlastní logo, ale ukáží Vám jak navrhnout i vlastní plakát, leták či vizitku. Jakým způsobem zpracovat text nebo nadesignovat webové stránky. 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/

 

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!