Přejít na obsah
Menu

Jak porozumět abstraktnímu umění

19. ledna 2021

Zpět na blog
c2f36632d46641a33f91698dc350eea9

Lidé často nechápou abstraktní umění, protože hledají něco skutečného a konkrétního, s čím by se mohli ztotožnit. Je přirozené pokusit se pojmenovat a dát smysl tomu, co ve světě zažíváme a vnímáme, takže čisté abstraktní umění se svým nerozpoznatelným námětem a nepředvídatelnými tvary, barvami a liniemi se může ukázat jako náročné. Mnoho lidí nevidí žádný rozdíl mezi uměním profesionálního abstraktního malíře a uměním batolete, takže je v něm mnohem těžší najít smysl.

I když mezi obrazy vytvořenými dětmi a obrazy profesionálních abstraktních umělců mohou existovat určité podobnosti, jsou to podobnosti povrchní. Existuje několik důvodů, proč děti malují (některé důvody bezpochyby přesahují i do dospělosti u lidí, kteří se stávají profesionálními umělci), ale mimo toho profesionální umělec pracuje s promyšlením, plánováním a porozuměním vizuálním prvkům a principům umění. Toto porozumění dává profesionální práci větší složitost a viditelnou strukturu, kterou často vnímá i ten, kdo není umělcem.

Jelikož abstraktní umění je primárně o formálních prvcích designu, spíše než nutně založeno na rozpoznatelných obrazech, je velmi důležité, jak umělec použil prvky umění k vyjádření konkrétních principů umění, protože právě to dává malbě jeho význam a pocit.

Profesionální abstraktní umění je často mnohem víc než to, co vidíte na povrchu plátna. Může to být o samotném procesu, umělec možná používá symboliku nebo umělec omezil něco viditelného na svou abstraktní podstatu. Proto velmi pomáhá seznámit se s celým kontextem umělcova díla – jeho tvorbou. Tímto způsobem víte, jaké obrazy předcházely tomu, který vidíte, což vám velmi pomůže jeho dílo pochopit.

Každý umělec je také produktem své kultury, místa a časového období. Pokud znáte historii relevantní pro umělce, budete také schopni lépe porozumět jeho malbě.

Například Piet Mondrian (1872-1944) byl nizozemský umělec, který se proslavil svými minimalistickými abstraktními malbami v primárních barvách. Při pohledu na tyto obrazy by si člověk mohl klást otázku, co je na nich tak zvláštního. Ale když si uvědomíte, že „radikálně zjednodušil prvky svých obrazů tak, aby odrážely to, co viděl jako duchovní řád, který je základem viditelného světa, a vytvořil jasný, univerzální estetický jazyk ve svých plánech“, máte sklon více ocenit zdánlivou jednoduchost jeho obrazů.

Začal malovat tradiční reprezentační krajiny, ale poté pracoval v sériích, ve kterých se každý následující obraz stal abstraktnějším a omezil se na čáry a roviny, až dosáhl bodu, kdy se jeho obrazy staly abstrakcemi, které jsou veřejnosti nejznámější. Šedý strom (1912) zobrazený níže je jedním z takových obrazů.

Jak sám Mondrian řekl: „Emoce krásy jsou vždy zakryty vzhledem objektu. Proto musí být objekt z obrazu vyloučen.“

Část našeho problému oceňování abstraktního umění spočívá v tom, že očekáváme, že to okamžitě „získáme“ a nedáme si čas na to, abychom to vstřebali. Chvíli trvá, než smysl a emoce vstřebají, co za dílem abstraktního umění stojí. Hnutí Slow Art, které je populární po celém světě, upozornilo na skutečnost, že návštěvníci muzeí se často pohybují velmi rychle, dívají se na dílo méně než dvacet sekund, a tak nestačí zachytit mnoho z toho, co umělecké dílo nabízí.

Jak analyzovat abstraktní umění

Při analýze jakéhokoli uměleckého díla existují tři základní kroky:

  1. Popis: Co vidíte? Uveďte co je zřejmé a poté se ponořte hlouběji. Určete prvky a principy designu, které vidíte. Jaké jsou barvy? Jsou teplé nebo chladné? Jsou nasycené nebo nenasycené? Jaké druhy linek se používají? Jaké tvary? Je to vizuálně vyvážené? Má symetrickou nebo asymetrickou rovnováhu? Existuje opakování určitých prvků?
  2. Výklad: Co se umělecká díla snaží říct? Jak věci, které vidíte a popisujete, přispívají k jejímu poselství? Jak se po tom cítíš? Existuje rytmus nebo pohyb? Cítíte se šťastní nebo smutní? Přenáší energii, nebo vyjadřuje pocit klidu a míru? Přečtěte si název obrazu. Může vám poskytnout určitý vhled do jeho významu nebo záměru.
  3. Hodnocení: Funguje to? Jste tím nějak poznamenáni? Rozumíte umělcově záměru? Oslovuje vás? Ne každý obraz bude oslovovat každého.

Jak řekl Pablo Picasso: „Neexistuje žádné abstraktní umění. Vždy musíte s něčím začít. Poté můžete odstranit všechny stopy reality. “

 

Většina abstraktního umění začíná běžnou lidskou zkušeností. Možná budete muset strávit nějaký čas s obrazem, abyste odhalili, co to je a co to pro vás znamená. Obraz představuje jedinečnou konverzaci mezi umělcem a konkrétním divákem. Ačkoli nemusíte o umělci vědět nic, aby vás obraz posunul, je pravděpodobné, že divák s největšími znalostmi abstraktního umělce a jeho pozadí nejvíce ocení a porozumí uměleckému dílu.

Přihlaste se do Kurzu abstraktní malby v Draw Planet 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

 

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!