Přejít na obsah
Menu

Historie designu loga: od počátku až po současnost

4. května 2018

Zpět na blog
31703872_1747424178637764_7578697628922150912_n

Co vás napadne jako první, když se řekne „logo“? Pravděpodobně si okamžitě vybavíte značku automobilu nebo známého produktu. To je síla loga. Dnes je řada firem posedlá značkováním, svých produktů a logo má ve společnosti zvláštní místo. Je více než nepravděpodobné, že by se v našem moderním světe našel obchod bez loga nebo obchodního znaku. Díky logu je jednodušší odlišit a rozpoznat firmu od mnoha podobných společností. A jak to všechno začalo? Existují různé názory na aktuální vývoj loga. Pojďme se podívat do světa designu loga, včetně jeho minulosti, současnosti a budoucnosti.

Termín „logo“ se poprvé objevuje v řecké etymologii. Odvozuje se od slova „logos“ a znamená „slovo“. Starověké římské a řecké mince byly zpravidla zdobeny monogramy (v moderní době zvanými loga) králů. Pokud si myslíte, že pouze Řekové a Římané používali loga pro různé účely, mýlíte se. Asyrská, mayská, egyptská, čínská a babylonská – tyto všechny kultury také používaly piktogramy, které se nyní mohou nazývat starověkými logy. Pokud jde o 13. nebo 14. století, existovaly monogramy, které v moderní době představují obchodní znaky. Zemědělci, klenotníci i obchodníci je používali. Faktem je, že branding existuje už několik století. Například v době před označováním hospodářských zvířat kódem, označovali zemědělci zvířata pomocí „razítka“ z rozžhaveného železa.
Když v 18. století nastala průmyslová revoluce, vývoj loga a značky se stal ještě nezbytnějším a intenzivnějším. Firmy postupně začaly používat značky jako součást firemní kultury. S produkováním výrobků ve velkém měřítku museli obchodníci a podnikatelé najít způsoby, jak rozlišit své výrobky od konkurenčních a udělat je jedinečnými. S nástupem nových technologií se stával design více a více populární. Vývoj výtvarného umění a litografických procesů pozitivně ovlivnil popularizaci loga. Pokud si připomeneme devadesátá léta, loga našla své místo v brandingu.


Současná historie loga a značky má své kořeny v padesátých letech minulého století. V současné době používají designéři ve velkém měřítku nejnovější technologie včetně bezchybné grafiky, aby vytvořily vzorové návrhy log, které budou uchvacovat svět. S nárůstem konkurence a dosažením nových výšin v designu se vývoj loga stal pro podnikání prostě nenahraditelným. Kromě toho, pokud obchodní zástupce hodlá spustit webové stránky, logo hraje jednu z rozhodujících rolí. Dnes prostě nejde ignorovat sílu loga. Jeho konstrukce se v posledních letech stala jednoduchou, ale velmi efektivní. Návrháři používají různé styly a písma, vizuální efekty atd., aby vytvořili unikátní logo pro podnikání.


Pokud se podíváme na historii a zohledníme současné hodnoty loga, je zřejmé, že se logo stává stále důležitější součástí značky. Díky tomu, že se designéři stávají zkušenějšími a využívají všechny nové technologie, je design loga ještě významnější a je důležitou součástí marketingové strategie pro obchodní organizace. Bez ohledu na to, co říkají skeptici, logo designu bude v nadcházejících letech stále dosahovat nových a nových výšin.

Zkusit si vymyslet vlastní logo, zrealizovat ho v počítačovém programu a mnohem víc můžete na našem kurzu Grafického designu. Kurz je vhodný i pro úplné začátečníky.

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!