Přejít na obsah
Menu

Jak kreslit pastelkami

13. listopadu 2018

Zpět na blog
DSC_0289

Barevné pastelky jsou všestranný nástroj, se kterým si může kreslit každý. Nevyžadují speciální dovednosti a jsou ideální pro první náčrtky.

5 tipů pro kreslení pastelkami:

1. Míchejte barvy šrafováním Barevné tužky zřídka odpovídají požadovanému odstínu. Obrovská sada odstínů není řešením: nebudete je chtít nikam přenášet, a nalezení správné barvy Vám bude trvat hodně času. Lepší je koupit průměrnou sadu odstínů a naučit se barvy vytvářet.

Obvykle je barva tužky intenzivní a jasná. V přírodě jsou tóny více tlumené. Dalším přínosem mixovaní je tedy schopnost tlumit jasné barvy do přirozených odstínů.

2. Jak šrafovat ve vrstvách vrstvami Chcete-li se šrafovat ve vrstvách, zvolte lehce zrnitý papír a netlačte na pastelku příliš tvrdě. Kresba by pak byla lesklá a pigment další vrstvy by se na ni nepřichytil. Také nepoužívejte na stín černou tužku. Stín by vypadal nepřirozeně až uměle. Pro stín použijte tedy doplňkové barvy. Jejich dvojice leží v kruhu proti sobě:

Purpurová a zelená

Modrá a oranžovočervená

Žlutá a fialovomodrá

Pomocí barevného kruhu můžete definovat vhodné barvy pro stíny. Kombinace barvy objektu s další barvou vytvoří tlumený hnědý nebo šedý stín. Zde je příklad, jak používat odstíny, které představují stín.

1. Začněte kreslit oranžovou kouli se stínem, na který použijete modrou.

2. Na modrý stín přidejte tmavě oranžovou vrstvu.

3. Přidejte další barvy: žlutá, červená a zelená. Obraz bude zářit bleskem různých odstínů.

3. Zvolte techniku správného šrafovaní. Jedná se o techniku šrafování, která ovlivňuje výsledek a rychlost kreslení.

Malé, lehké, zaoblené tahy jsou ideální pro rovnoměrné pokrytí a maximální kontrolu. Tuha se méně rozpadá, barvy se snadněji míchají. Vyžaduje vytrvalost, ale zároveň působí velmi uvolňujícím dojmem.

Klikyháky jsou rychlá a zajímavá technika, která ale není tak přesná. Čím menší je kresba, tím je u této techniky přesnější výsledek.


Čáry – řada paralelních linií. Také rychlá technika. Nakreslete čáry pod úhlem vhodným pro ruku. Ovládejte tlak a na konci zdvihu jej nezvyšujte, jinak vám tam zůstanou pruhy.

Křížené šrafovaní – řada protínajících se čar. Čím víc vrstev, tím bude struktura hladší: následující vrstvy skryjí nepravidelnost předchozích. Pokud chcete prohloubit tón, můžete křížové tahy dělat stejnou barvou. Pokud chcete odstín změnit nebo barvy namíchat použijte více barev.

4. Jak rychle a snadno kreslit stíny. Stíny dávají obrázku objem a hloubku. Nezapomeňte na ně a nenechávejte je na poslední chvíli. Nezapomeňte, že na konci je přidání stínů obtížnější: je škoda překrýt pečlivě smíchané barvy a papír bývá ke konci kresby úplně lesklý, takže dodat stín není občas možné vůbec.

5. Jak jít do černé Pokud kreslíte stíny nebo pozadí pouze černé, obrázek vypadá plochý. Vytvořte černý stín jinými barvami, které černou obsahují – tmavými tužkami. Třeba kombinací indigo modré, tmavě zelené a toskánské červená vznikne bohatá černá barva s nádechem původních barev. Můžete začít jednou vrstvou černé tužky a přidat jednu nebo více těchto barev.

Kvalitní pastelky září barvami ve všech odstínech. 🙂 Zvládnete s nimi i realistický obrázek, hezký detail po detailu! Zkuste moderní kreslení, užijte si kvalitní materiály na kurzu barevné kresby pro začátečníky 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelek-barevna-kresba-pro-zacatecniky/

 

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!