Přejít na obsah
Menu

Robotika pro děti

21. srpna 2019

Zpět na blog
DSC_0208

Robotika je jednou z nejzajímavějších sfér v oblasti nových technologií a mnoho lidí v ní vidí budoucnost. Kromě toho může být robotika mnohem zábavnější než cokoli jiného. Konstruování robota znamená téměř vytvoření nového tvora, třebaže elektronického, což je samozřejmě přitažlivé. V tomto odvětví je však všechno poměrně obtížné, zejména na začátku. Spolu s odborníky se pokusíme zjistit, proč je robotika potřebná, a jak k ní přistupovat.

V 60. letech minulého století se k výzkumu a výrobě začala používat automatizovaná a samosprávná zařízení, která vykonávají jakoukoli práci za člověka. Poté došlo na robotizaci v sektoru služeb a každým rokem pevněji zaujímá robotika své místo v běžném životě lidí.

A tady si vysvětlíme, jak přiblížit robotiku i dětem.
Jaký je rozdíl mezi robotikou pro děti a pro profesionály?
Stručně řečeno, robotika pro děti je zaměřena na studium předmětu, zatímco odborná je zaměřena na řešení konkrétních problémů. Pokud specialisté vytvoří průmyslové manipulátory, které plní různé technologické úkoly nebo specializované kolové plošiny, pak amatéři a děti samozřejmě dělají věci jednodušší.

Jak zjistit, jestli najde dítě zálibu v robotice?
Nejlepší je, když o tématiku jeví zájem. A pak je potřeba to prostě zkusit. Můžete dítě přihlásit na lekce modeláře. Ty pomohou rozvíjet jemné motorické dovednosti, představivost, prostorové vnímání, logiku, soustředění a trpělivost.

Čím rychleji se můžete rozhodnout o konkrétním směru robotiky, o který máte zájem, ať už je to design, elektronika, nebo programování, tím lépe. Všechny tři oblasti jsou obrovské a vyžadují samostatné pečlivé studium.

Pokud dítě rádo sestaví model, pak je pro něj designování nejlepší. Pokud má zájem o studium toho, jak věc funguje, bude rádo dělat elektroniku. Pokud dítě prahne po matematice, bude mít zájem o programování.

Kdy začít s učením robotiky?
Nejlepší je začít studovat a proniknout do tématiky už v dětství. Ale ne však příliš brzy, nejdříve ve věku 8-12 let. Pro dítě je těžší pochytit abstrakci a později bude mít v dospívání jiné zájmy. Také musí být dítě motivované ke studiu matematiky, díky tomu pak bude snadné navrhnout mechanismy a obvody, nebo algoritmy.

Od 8 do 9 let už mohou děti rozumět a pamatovat si, co jsou rezistory, LED, kondenzátory a později zvládnout koncepty školní fyziky před školními osnovami. Nezáleží na tom, zda se stanou odborníky v této oblasti nebo ne, získané znalosti a dovednosti rozhodně nejsou zbytečné.

Ve věku 14–15 let musíte pokračovat ve studiu matematiky, odsunout robotiku na pozadí a začít vážně studovat programování. To abyste pochopili nejen složité algoritmy, ale také struktury ukládání dat. Dále přichází matematický základ a znalosti v algoritmech, ponoření do teorie mechanismů a strojů, navrhování elektromechanického vybavení robotického zařízení, implementace automatických navigačních algoritmů, algoritmů počítačového vidění a strojového učení.

Zaujalo vás to? Přihlaste své děti na nový kurz základů robotiky pro děti a mládež v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-zakladu-programovani-robotiky-pro-deti-mladez/IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!